Jesteś tutaj:

Prezerwatywy w pytaniach i odpowiedziach

Niektóre pytania są zbyt krepujące, by je zadać. Szczególnie te dotyczące tematów związanych z seksualnością i antykoncepcją. Nie mając na tyle śmiałości, aby swobodnie pytać o nurtujące kwestie, wiele osób szuka informacji w sieci. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom stworzyliśmy bazę pytań i odpowiedzi dotyczących używania jednej z metod antykoncepcji - prezerwatyw.

Prezerwatywy w pytaniach i odpowiedziach

Zdjęcie: Writing On The Mall

1.Czym są prezerwatywy?
Prezerwatywy męskie (kondomy) to jedna z mechanicznych metod antykoncepcji. Wykonane są z elastycznego materiału - najczęściej lateksu lub poliuretanu. Założone na penis w czasie wzwodu (jeszcze przed rozpoczęciem stosunku), w czasie właściwego współżycia tworzą osłonę nie dopuszczającą do rozprzestrzenienia się ejakulatu (wytryśniętej spermy) wewnątrz ciała kobiety.

2.Czy prezerwatywy to skuteczna metoda antykoncepcji?
Skuteczność metody antykoncepcji określa się za pomocą tzw. współczynnika Pearla. Współczynnik Pearla informuje ILE kobiet na 100 zaszło w ciążę stosując przez 1 rok daną metodę antykoncepcji. Dane o wskaźniku Pearla dla prezerwatyw są zmienne. Wartość podawana jest w granicach: 2 - 15. Co oznacza, że na 100 kobiet, które wybrały jako metodę antykoncepcji prezerwatywy, a korzystanie z kondomów w ich przypadku było idealne (czyli zdyscyplinowane i prawidłowe) 2 zaszły w ciążę. Natomiast pomiędzy tymi, u których stosowanie prezerwatyw "szwankowało" - aż 15 zaszło w ciążę.

3.Czy warto sięgać po prezerwatywy jako metodę antykoncepcji?
Prezerwatywy mają szereg zalet - przede wszystkim są powszechnie dostępne, niedrogie, aby je kupić nie potrzebujemy recepty. Są stosunkowo łatwe w użyciu. Ich minus - to konieczność założenia w trakcie gry wstępnej, o czym należ pamiętać i co z jednej strony może zaburzyć "dynamikę" aktu płciowego, ale z drugiej może stać się jego ciekawym elementem. Tym bardziej, że oferowane nam prezerwatywy mają często różne zapachy, smaki, czy też wzbogacone są o wypustki czy prążki. Stosowanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko zarażenia się niektórymi chorobami. Jednak w opinii niektórych seksuologów, czy ginekologów, prezerwatywy nie są najlepszą metodą antykoncepcyjną dla par z długim stażem np. małżeństw. Kondomy stają się dla tych osób swojego rodzaju barierą mechaniczną nie dopuszczającą do pełnego zbliżenia.

4.Na co zwracać uwagę przy zakupie prezerwatyw?
Obecnie prezerwatywy można kupić prawie wszędzie - w supermarkecie, na stacji benzynowej, w aptece, w pubie, w klubie. Bądźmy jednak czujni. Przy zakupie zwróćmy uwagę na opakowanie zewnętrzne - czy nie ma na nim śladów uszkodzenia. Sprawdźmy datę przydatności. Unikajmy kupna prezerwatyw, które były przechowywane w podwyższonej temperaturze - np. tych trzymanych na wystawie sklepowej, "na szybie", przy grzejnikach. Prezerwatywy dostępne w kraju muszą posiadać polski atest. Drugorzędną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze prezerwatyw - jest ich rodzaj (smakowe, cienkie, prążkowane), czy cena.

Prezerwatywy można również nabyć przez internet. Zakupione z pewnych stron (apteki internetowe), będą miały na pewno atest, aktualną datę ważności i będziemy mieć pewność ich skuteczności w czasie stosowania.

5.Czy prezerwatywy można trzymać w portfelu? Jak prawidłowo przechowywać prezerwatywy?
Prezerwatywy należy przechowywać w temperaturze pokojowej. W praktyce oznacza to, że każde drastyczne zmiany temperatury mają negatywny wpływ na ich trwałość, tj. zarówno siarczyste mrozy jak i zbyt wysoka temperatura czy nadmierna wilgotność. Poza tym jeśli decydujemy się na noszenie ich przy sobie, np. w portfelu czy też w tylnej kieszeni spodni, starajmy się, aby nie były narażone na zgniecenie czy uszkodzenie. Ważna informacja - prezerwatywy przechowujemy w zamkniętych, firmowych, zafoliowanych opakowaniach - rozpakowujemy je i zakładamy dopiero bezpośrednio przed użyciem.

6.Jak zakłada się prezerwatywy?
Do każdego opakowania prezerwatyw dołączona jest szczegółowa ulotka na temat ich prawidłowego zakładania. Po kilku zastosowaniach tej metody antykoncepcji, dojdzie się do wprawy w ich używaniu, jednak przed tzw. "pierwszym razem" warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z instrukcją.

Pamiętaj:
 • 1 prezerwatywę stosuję się do 1 kontaktu seksualnego
zakłada się zawsze tylko 1 prezerwatywę naraz
 • Przy wyjmowaniu prezerwatywy z opakowania, należy uważać by nie doszło do jej przypadkowe uszkodzenia (np. paznokciami)
 • Należy kontrolować partnera, czy poprawnie zakłada prezerwatywę.


Zakładanie prezerwatywy:
 • Prezerwatywa powinna być nałożona na penis pozostający we wzwodzie, przed jego kontaktem z pochwą (istnieje ryzyko zajścia w ciążę), w czasie gry wstępnej
 • Prezerwatywę należy w miarę ostrożnie wyjąć z opakowania - rozrywamy je palcami, nigdy zębami, czy nożyczkami.
 • Należy mieć pewność, że prezerwatywa jest obrócona na odpowiednią stronę - umożliwi to zrolowanie jej i przylegnięcie do penisa.
 • Prezerwatywę wyjęta z opakowania należy trzymać prawą ręką zbiorniczkiem do góry, nałożyć ja na penis i ścisnąć końcówkę prezerwatywy (palcem wskazującym i kciukiem), tak, aby pozbyć się powietrza.
 • Jeżeli napletek nie jest zsunięty - trzeba go zsunąć lewą ręką.
 • Cały czas trzymając zbiorniczek prezerwatywy prawą ręką, lewą delikatnie się ją rozwija, aż do nasady członka. Jeżeli jest trudność z rozwijaniem prezerwatywy, prawdopodobnie wcześniej została obrócona na niewłaściwą stronę. W takim wypadku, najlepszym wyjściem będzie użycie nowego kondomu.
7.Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Prezerwatywy, które można kupić w Polsce dostosowane są do tzw. europejskiego rozmiaru - M i przeznaczone są dla męskości osiągającej we wzwodzie przeciętnie 14 cm długości. Panowie posiadający większe przyrodzenie nie powinni się jednak martwić. Lateks, z którego wykonane są te mechaniczne środki antykoncepcyjne jest bardzo rozciągliwy, i prezerwatywy powinny dopasować się również do większych, męskich członków. Dostępne są jednak prezerwatywy w wersji DUREX COMFORT XL , nieco dłuższe i szersze od standardowych. Dla panów o nieco mniejszym przyrodzeniu polecane są prezerwatywy Durex Close Fit (średnica 49 mm, długość 178 mm).

8. Czy można dalej uprawiać seks, po wytrysku partnera, w tej samej prezerwatywie?
Nie. U większości mężczyzn po ejakulacji dochodzi do osłabienia wzwodu i tym samym rozluźnienia prezerwatywy, która łatwo może się zsunąć. Może dojść wtedy do kontaktu spermy ze ściankami pochwy, a w konsekwencji także i do zapłodnienia.

9. Czy można zajść w ciążę pomimo używania prezerwatywy?
Współczynnik Pearla dla prezerwatyw mieści się w granicach 2-15. Czyli 2- 15 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji w przeciągu roku zaszło w ciążę. Odpowiadając: tak, można zajść w ciążę mimo stosowania prezerwatyw.

10. W trakcie stosunku prezerwatywa zsunęła się z członka tak bardzo, iż pozostała w ciele kobiety. Co robić w takiej sytuacji?
Po pierwsze nie panikować. Dostępne obecnie w sprzedaży prezerwatywy wykonane są z nietoksycznych materiałów. Można samodzielnie próbować ją wyciągnąć, jednak najmądrzejszym wyjściem będzie jak najszybsza wizyta u ginekologa.

11. Czy założenie dwóch prezerwatyw zwiększy skuteczność ich działania tj. ochronę przed zajściem w ciążę i chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Nie. Takie postępowanie może raczej przynieść zupełnie odwrotny skutek. A mianowicie zwiększyć prawdopodobieństwo jej przerwania, pod wpływem zwiększonego tarcia.

12. Czy składniki plemnikobójczych globulek dopochwowych mogą wpłynąć negatywnie na ścianki prezerwatywy, powodując zmniejszenie ich skuteczności?
Plemnikobójcze globulki dopochwowe, np. PATENTEX OVAL, zawierają nonoksylon - substancję plemnikobójczą. Nie mają w swoim składzie związków niszczących ścianki prezerwatywy, więc mogą być stosowane jako dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą. Rozpuszczają się w temperaturze ludzkiego ciała do formy pianki i dopiero w takiej postaci wykazują swoje działanie. Ważne, aby środek ten, zaaplikować odpowiednio wcześniej przed stosunkiem (min. 10 min), ponieważ dopiero po tym czasie rozpoczyna się jej działanie. Jednak sama globulka dopochwowa nie stanowi środka antykoncepcyjnego, może być stosowana jedynie jako dodatek, nigdy samodzielnie!

13. Bardzo szybko kończę, tzn. mam przedwczesny wytrysk. Czy stosowanie prezerwatyw może go opóźnić?
Składnikiem odpowiedzialnym za taką reakcję jest 5% roztwór chlorowodorku benzokainy, którym pokryta jest prezerwatywa, np. DUREX PERFORMA. Jest to środek o działaniu miejscowo znieczulającym. To dobre rozwiązanie dla mężczyzn, mających problem z przedwczesnym wytryskiem, bądź chcących przedłużyć akt seksualny. Jednak zbyt długotrwały stosunek może doprowadzić czasem do przerwania prezerwatywy, pod wpływem zwiększonego tarcia.

14. Moim problemem jest słabo nawilżona okolica pochwy. Powoduje to często ból podczas stosunku, szczególnie gdy partner stosuje prezerwatywę. Czy zastosowanie zwykłej oliwki dla dzieci rozwiąże ten problem?

Wszelkie środki nawilżające i natłuszczające na bazie oleju, a więc oleje, oliwki, masła, tłuste kremy nie są dobrym pomysłem, bowiem ich składniki niszczą ścianki prezerwatywy, tym samym obniżając znacząco ich skuteczność. Można je stosować jedynie w przypadku używania prezerwatyw nielateksowych. Nie dochodzi wtedy do żadnych interakcji z poliuretanem, z którego są wykonane.

Bezpieczne i skuteczne są jedynie środki nawilżające na bazie wody. Dostępne w aptece żele intymne dla kobiet np. FEMINUM, INTIMEL, K-Y JELLY, żele DUREX PLAY likwidują uczucie suchości pochwy, i tym samym ewentualny ból podczas stosunku. Można stosować je łącznie z prezerwatywami.

15. Czy można stosować żele intymne, kiedy używa się prezerwatyw?
Jeśli stosujemy żel wraz ze prezerwatywą, to nanosimy go po jej założeniu na zewnętrzną powierzchnię, oraz do przedsionka pochwy kobiety. Nigdy nie wprowadzamy żelu pod prezerwatywę, gdyż może spowodować to jej zsunięcie! Szukając żelu do nawilżania pochwy, zawsze wybierajmy te do tego celu przeznaczone. Warto też pilnować czasu stosowania. Po miesiącu od otwarcia żel raczej nie nadaje się już do użytku, bo może być zbyt zainfekowany.

16. Które substancje, kremy kosmetyki na pewno szkodzą prezerwatywom?
Środki zwilżające na bazie oleju - mogą uszkodzić prezerwatywę już w przeciągu kwadransa. Dlatego zawsze do nawilżania, należy stosować te na bazie wody. Nigdy nie stosujmy razem z prezerwatywą następujących preparatów (istnieje ryzyko uszkodzenia kondomu):
 • oliwka dla dzieci,
 • wazelina,
 • masła, margaryna, olej jadalny,
 • emulsje do ciała, do twarzy, do opalania,
 • kremy do twarzy, do ciała
 • kremy estrogenowe - stosowane w HTZ,
 • wiele leków stosowanych dopochwowo.


17. Czy prezerwatywa może obetrzeć członka?
Prezerwatywa może wywołać reakcję alergiczną i w konsekwencji dać wrażenie obtarcia członka. Innym powodem, kiedy członek wygląda jak obtarty może być postępująca infekcja - np. grzybicza. W sytuacji zaniepokojenia, kiedy nie mamy pewności co dzieje się z penisem, warto udać się do lekarza (pierwszego kontaktu, lub urologa).

18. Czy w jakiś sposób odczuwa się fakt, że prezerwatywa pękła?
Pęknięcie prezerwatywy na pewno zauważy się w momencie wyjęcia członka z pochwy kobiety. W trakcie stosunku partnerka może nie odczuć tego, co dzieje się z prezerwatywą, natomiast partner prawdopodobnie odczuje. Jednak w czasie seksualnego uniesienia, w zapamiętaniu i partner może tego faktu nie zauważyć. Prezerwatywa może pęknąć na różne sposoby - z boku, u podstawy, może oderwać się również zbiorniczek na ejakulat.

19. Czy jeśli podczas stosunku używałem prezerwatywy, i nie pękła, ani się nie zsunęła, to mogłem się czymś zarazić?
Ryzyko takie jest małe. Jednak należy pamiętać, że stosowanie prezerwatyw nie chroni w 100 % przed zarażeniem niektórymi chorobami.

20. Czy prezerwatywa zabezpiecza przed zakażeniem wirusem HIV?
Stosowanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko zarażenia wirusem HIV, a także i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak nie zmniejsza tego ryzyka do zera.


Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Te oraz inne pytania i odpowiedzi znajdziesz w darmowym raporcie Domzdrowia.pl "50 najważniejszych pytań i odpowiedzi na temat prezerwatyw"

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także