Jesteś tutaj:

Przepis na szczęśliwy związek

Każdy z nas jest inny, każdy też z nas się zmienia, życie jest sztuką kompromisu, ale istnieją pewne uniwersalne zasady, które pozwolą stworzyć nam partnerski związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Przepis na szczęśliwy związek

Zdjęcie: ganeshaisis

Niestety nikt nie wymyślił jeszcze przepisu na idealny związek. Nie ma uniwersalnych zasad, które sprawią, że nasz związek będzie jak niekończący się miesiąc miodowy. Każdy z nas jest inny, każdy też z nas się zmienia, życie jest sztuką kompromisu, ale istnieją pewne uniwersalne zasady, które pozwolą stworzyć nam partnerski związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Bądź lojalny

Jeżeli twój partner ma przyzwyczajenia, które cię denerwują np. on rozrzuca skarpetki po pokoju, a ona znów zagarnęła jego jedyną półkę w łazience na swój kolejny balsam do ciała, porozmawiaj z nim szczerze, co dokładnie i dlaczego wzbudza to tak silne uczucia.

Często generalizujemy negatywne zachowania partnera przylepiając mu łatkę typu: "Jesteś bałaganiarzem!" lub "Ale z ciebie egoistka!". Takie zachowania są często krzywdzące i napędzają spiralę negatywnych emocji zamiast je zniwelować. Dlatego tak ważnym jest, aby nasza krytyka odnosiła się do konkretnej sytuacji i mówiła też o emocjach jakie to w nas wywołało.

Ponadto często się zdarza, że zamiast rozmawiać o tym z naszym partnerem, wolimy wygadać się przyjacielowi, licząc na jego zrozumienie. Tymczasem takie zachowanie może być uznane przez naszą drugą połowę, jako sprzedawanie intymności. Jeśli zdarzy się, że takie informacje dotrą do partnera "innymi kanałami" może czuć się oszukany, a nawet zdradzony.

Dopuszczanie obcych do naszego prywatnego świata, ujawnianie tajemnic i mówienie o słabych stronach partnera jest poważnym naruszeniem zasady lojalności w związku. W ten sposób burzymy zaufanie i więź między partnerami, niszczymy poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą udanego związku.

Nie krytykuj publicznie

Nie podważajmy zdania partnera, ani nie krytykujmy go publicznie. Często nieprzemyślane stwierdzenia typu "Nie opowiadaj głupot" lub "A wiecie jaka Krysia/Miruś jest niemądra/y?" wypowiadane na forum publicznym wśród przyjaciół, czy znajomych mogą poważnie naruszyć zaufanie partnera, który następnym razem poważnie zastanowi się zanim o czymś nam powie, w obawie, że przy najbliższej okazji wykorzystamy to przeciwko niemu.

Druga połowa może zacząć w końcu traktować nas nawet jak wroga, przy którym trzeba się pilnować, ponieważ nie dość, że jest przez nas atakowany, to robimy to jeszcze publicznie, godząc w jego poczucie własnej wartości i upokarzając go.

Komplementuj

Zarówno kobiety jak i mężczyźni potrzebują być docenieni, więc nie zapominaj o komplementach. Jeśli partnerka ugotowała pyszny obiad, a partner dobrze zainwestował pieniądze, nie wstydźmy się ich pochwalić. Dzięki temu druga strona poczuje się doceniona, co w pozytywny sposób wpłynie na nasz związek. Z poczucia niepewności i obawy przed brakiem akceptacji rodzi się frustracja. Nie szczędźmy zatem słów uznania, ponieważ w ten sposób doceniamy jego starania i dajemy poczucie dobrze wypełnionego obowiązku, co wpływa na wzrost poczucia własnej wartości i spełnienia.

Znajdź czas

We współczesnym świecie jesteśmy coraz bardziej zabiegani i brakuje nam na wszystko czasu. Jeśli już znajdziemy chwilę wolnego, to najczęściej spędzamy go w sposób mało efektywny. W tej całej pogoni za czasem nie zapominaj o swoim związku. Jeśli macie napięty grafik, ustalcie wspólnie czas w tygodniu, który będzie tylko dla was. Możecie go wpisać do swojego organizera, aby nie umknęło w natłoku obowiązków, np. wspólny lunch czy spacer z psem po pracy.

Spróbujcie znaleźć swój własny cotygodniowy rytuał, który będziecie pielęgnować i będzie to czas przeznaczony tylko dla was.

Może to być np. "Kinowa środa", gdy będziecie razem w środowe wieczory chodzić na seans filmowy, "Sobotni stolik", gdy w soboty będziecie wspólnie odkrywać uroki nieznanych restauracyjek lub cokolwiek innego, gdy będziecie wspólnie spędzać czas.

Prawo do indywidualności

Każdy z nas ma prawo do niezależności. To, że jesteśmy w związku nie oznacza od razu, że stajemy się symbiotyczną jednością i od tej pory robimy wszystko razem. Ważnym czynnikiem udanego związku jest prawo do zachowania indywidualności partnera.

Nie rezygnujmy ze swoich zainteresowań, pielęgnujmy własne hobby i dajmy prawo do tego naszemu partnerowi.

Każdy powinien mieć w ciągu tygodnia czas tylko dla siebie, zaplanowany według własnego pomysłu, który pomoże odreagować stres i zapanować nad negatywnymi emocjami. Kobiety mogą iść do kosmetyczki, lub na zakupy z koleżankami, mężczyźni natomiast na siłownię czy piwo z kumplami.

Nie bądźmy zazdrośni o ten czas, gdyż pozwala to rozładować także napięcia powstające między partnerami. Realizując samych siebie, jesteśmy zadowoleni i możemy wrócić z nową energią do partnera.

Zachowaj atrakcyjność

Zdarza się, że będąc w związku przestajemy dbać o swój wygląd fizyczny. Nie staramy się już tak bardzo, jak to robiliśmy na początku znajomości. Nie wiadomo z jakich przyczyn dopada nas syndrom "naciągniętego dresu" lub "mięśnia piwnego".

Tymczasem, aby nasz związek był trwały oprócz czułości i przywiązania równie ważne jest pożądanie.

Warto włożyć trochę wysiłku, aby pozostać dla siebie nawzajem atrakcyjnym i wystrzegać się rutyny.

Ciche dni

Brak komunikacji między partnerami jest początkiem końca ich związku. Próbując w ten sposób przeczekać problem, tak naprawdę "zamiatamy go pod dywan". Podczas długich godzin, czy nawet dni spędzonych w milczeniu, w sercach obojga partnerów kumulują się negatywne emocje, złość, żal czy niechęć. Im dłużej trwa taki stan, tym trudniej go przełamać, jeszcze gorzej, gdy dochodzi do wzajemnej rywalizacji - "kto dłużej wytrzyma".

Tylko otwarte wyrażanie swoich uczuć pozwoli w sensowny sposób rozwiązać konflikt i poprawić wzajemne relacje.

Postarajmy się wytłumaczyć, co czujemy w związku z zaistniałą sytuacją i czemu wzbudziła ona w nas takie odczucia. Tym sposobem dopuszczamy partnera do naszego wewnętrznego świata, dając mu możliwość zrozumienia nas i okazując mu tym samym szacunek, że jest warty tego, aby się przed nim otworzyć.

Przepraszam? Wybaczam Ci?

Uczmy się wybaczać i przepraszać. Niestety coraz częściej mamy problem z używaniem tych podstawowych słów. Dzięki jasnym i szczerym komunikatom, nie zostawiamy miejsca na nieporozumienia i rozładowujemy napiętą atmosferę.

Poza tym nie zapominajmy, że kłócimy się po to, aby się godzić, i że godzenie się jest dużo przyjemniejsze!

Niemal każda para przechodzi kryzysy, ale tylko silny i zdrowy związek jest w stanie z nich wyjść jeszcze mocniejszym. Wymaga to czasu, wysiłku i pracy obu stron. Nikt nie dostaje dobrych relacji w prezencie, a życie często wystawia nas na wiele prób. Jednak to, czy przetrwamy ciężkie chwile i będziemy się cieszyć sobą nawzajem przez długie lata zależy od obustronnego nakładu czasu, uczuć i zaangażowania.

Jeśli zauważacie jakieś niezdrowe relacje w waszym związku, spróbujcie nad tym od razu popracować i starajcie się znaleźć odpowiednie rozwiązanie dochodząc do kompromisu, tak aby żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona.

Cieszmy się sobą nawzajem, doceniajmy drugą stronę, skupiajmy się na jej zaletach i pamiętajmy o szczerych relacjach, które zapewnią trwałość naszemu związkowi.

mgr Ewa Skowyra

Absolwentka psychologii stosowanej UJ, psycholog, coach, obecnie pracuje w gabinecie psychologicznym, gdzie zajmuje się szeroko pojętą diagnostyką.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także