Jesteś tutaj:

Reakcje fotouczulające

W składzie niektórych kosmetyków, znajdują się substancje chemiczne, które pod wpływem promieniowania UV powodują niekorzystne reakcje skórne. Są to właśnie tzw. reakcje fotouczulające.

Reakcje fotouczulające
W składzie niektórych kosmetyków, znajdują się substancje chemiczne, które pod wpływem promieniowania UV powodują niekorzystne reakcje skórne. Są to właśnie tzw. reakcje fotouczulające. Same substancje chemiczne, jako składnik danego kosmetyku, nie posiadają jednak żadnych właściwości szkodliwych dla skóry.

Jak dochodzi do rozwinięcia reakcji fotouczulającej ?

Ten typ podrażnienia skóry, powstaje na skutek "wyzwolenia" negatywnego działania substancji chemicznej zawartej w kosmetyku, pod wpływem promieniowania słonecznego (UV). Promienie słoneczne działają tutaj w charakterze "punktu zapalnego", który zapoczątkowuje ciąg nieprzyjemnych objawów skórnych.

Wyróżniamy dwie jednostki chorobowe w grupie reakcji fotouczulających:

 • Odczyny fototoksyczne - występują zaraz po aplikacji kosmetyku i udaniu się w nasłonecznione miejsce. Objawami są: zaczerwienienie, pieczenie oraz pęcherze w miejscu ekspozycji na światło gdzie została zaaplikowana substancja kosmetyczna. Jak widzimy objawy te, są podobne do oparzenia słonecznego i zwykle mijają po około tygodniu.
Substancją, która może spowodować taki efekt, to olejek bergamotowy, szeroko rozpowszechniony w przemyśle kosmetycznym.
 • Odczyny fotoalergiczne - występują z pewnym opóźnieniem, w przeciwieństwie do powyżej opisanego zjawiska. Zmiany skórne występują zarówno w miejscu zaaplikowania kosmetyku i ekspozycji na światło, oraz w miejscach odległych, nie poddawanych działaniu światła. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z wysypką, jako dominującym objawem.
Substancje mogące powodować taką reakcję:
 • metylokumaryna, ambra - stosowane w perfumach i dezodorantach
 • PABA, oksybenzon, benzofenon - składniki filtrów słonecznych
 • nagietek, arnika, rumianek - częste składniki kremów, balsamów oraz płynów do kąpieli

Jak zapobiegać występowaniu reakcji fotouczulających?

 • udając się w miejsce nasłonecznione, np. idąc na plażę nie należy stosować perfum lub wód toaletowych
 • przed udaniem się w miejsce nasłonecznione, nie należy stosować kosmetyków (balsamów, kremów, żeli do kąpieli) zawierających rumianek, nagietek lub arnikę
 • warto stosować do opalania nieuczulających mineralnych filtrów słonecznych, które działają na zasadzie odbijania promieni słonecznych. Zawierają w swym składzie: dwutlenek tytanu i/lub tlenek cynku.
Pamiętajmy, aby przed udaniem się w miejsca nasłonecznione sprawdzić, szczególnie jeśli planujemy spędzić w nich trochę więcej czasu, czy składniki naszych kosmetyków, nie przysporzą nam przykrych niespodzianek, w postaci podrażnień skórnych.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Spodobał Ci się artykuł? Chcesz poznać nasze rady jak walczyć alergią?

Pobierz DARMOWY PORADNIK Alergika

"Alergia w pytaniach i odpowiedziach

Rozwiej wątpliwości dotyczące alergii i sposobów jej zwalczania!"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także