Jesteś tutaj:

Rumianek w walce z cukrzycą

Ostatnie badania wykazują skuteczność herbatki rumiankowej w łagodzeniu objawów towarzyszących cukrzycy i w prewencyjnym leczeniu cukrzycy typu drugiego.

Rumianek w walce z cukrzycą
Herbata od dawien dawna używana była w Chinach jako naturalny środek leczniczy, a jej późniejsza zawrotna kariera na całym świecie jako najczęściej spożywanego napoju spowodowana jest jej wieloma dobroczynnymi właściwościami.

Nie jest nowością, że herbata poprawia smak potraw, wydobywając z nich to, co najlepsze (np. zielona spożywana z sushi czy popularna English Breakfast z porannymi kanapkami), pomaga na trawienie i rozgrzewa organizm. Jednak nie wszystkim wiadomo, że herbata, a konkretnie napar z rumianku, jak donoszą naukowcy - może być bardzo przydatny pacjentom cierpiącym z powodu cukrzycy.

Rumianek to łagodna herbata z delikatnym owocowym posmakiem, przez wielu określanym jako jabłkowy. Przygotowuje się ją na bazie wysuszonych kwiatów Matricaria chamomilla L. (rumianek pospolity), które tuż przed spożyciem należy zanurzyć na kilka minut w gorącej wodzie, co pozwala uwolnić antyoksydanty.

Rumianek ma wiele zastosowań: zmniejsza napięcie i stres, łagodzi stany nerwowe, pomaga przy bezsenności, przynosi ulgę w bólach brzucha, leczy stany zapalne skóry i wspomaga układ odpornościowy. Najnowsze badania dowodzą także, że rumianek wykazuje rezultaty w zmniejszaniu dolegliwości związanych z cukrzycą.

U pacjentów regularnie pijących herbatę z rumianku zaobserwowano znacznie niższy poziom cukru we krwi niż u pacjentów będących na tej samej diecie, ale nie spożywających rumianku. Naukowcy wiążą tę kwestię ze zwiększaniem przez rumianek aktywności enzymów odpowiedzialnych za obniżanie poziomu glukozy w organizmie. Jak zauważają, codzienne spożywanie herbaty z rumianku wraz z posiłkami zmniejsza ryzyko podnoszenia się poziomu cukru i komplikacji związanych z cukrzycą.

Powyższe wnioski mogą przyczynić się do powstania leku na bazie rumianku, pomagającego w profilaktyce cukrzycy drugiego typu – najpopularniejszego wśród dorosłych, ale w tym względzie prowadzone są dopiero badania.

Sceptycznie nastawieni naukowcy ostrzegają, że tego typu środki mogą pomóc tylko w wypadku, gdy pacjent odżywia się zdrowo i w sposób zbilansowany, regularnie ćwiczy i zażywa wszystkie lekarstwa kontrolujące poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz obniżające ciśnienie, przepisywane przez lekarza prowadzącego.

Tylko w ten sposób pacjenci chorujący na cukrzycę mogą uniknąć poważniejszych konsekwencji choroby, do jakich zalicza się zawał serca, problemy kardiologiczne, a nawet utrata wzroku.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także