Jesteś tutaj:

Sposoby na kaca

Kto z nas tego nie zna: wieczorem zakrapiana zabawa, świetny humor, upojenie... A rankiem - ogromne pragnienie połączone z niedającym się znieść bólem głowy. Przejściowa niedyspozycja wynikająca z nadmiernego spożycia alkoholu może przydarzyć się każdemu pijącemu. Podajemy sposoby jak skutecznie radzić sobie z kacem.

Sposoby na kaca
Syndrom dnia poprzedniego, czyli czym jest kac?
Nieprzyjemne uczucie towarzyszące nam dzień po piciu alkoholu, popularnie zwane kacem, to objawy zatrucia organizmu etanolem. Objawy są zróżnicowane w zależności od danej osoby, jednak najczęściej na to co nazywamy kacem składają się:
 • ból głowy,
 • odwodnienie połączone ze znacznym pragnieniem,
 • drżenie mięśni,
 • osłabienie,
 • kołatanie serca.

Co jest przyczyną kaca?
Trudno jednoznacznie stwierdzić co powoduje kaca. Jedni wymieniają nadmiar toksycznego aldehydu octowego, powstającego w czasie metabolizmu etanolu, inni o nadmiernym odwodnieniu mózgu, jeszcze inni o szkodliwym działaniu wolnych rodników powstających w nadmiarze w czasie picia. Poniekąd wszystkie te czynniki wydają się składać na finalne złe samopoczucie po wypiciu nadmiaru alkoholu.

Kac - dlaczego tak bardzo chce się pić?
W następnym dniu, po "zakrapianej" imprezie, mówiąc kolokwialnie "suszy" nas. Pragnienie jest tak mocne, że często to właśnie ono nas budzi. Jego przyczyną jest znaczne odwodnienie organizmu. Zapewne z własnych doświadczeń wiemy, że w czasie spożywania alkoholu chodzimy do toalety o wiele częściej, niż zwykle. Etanol blokuje działanie ważnego hormonu - wazopresyny. Bez jej udziału nerki pozwalają na wydalanie znacznych ilości wody, która w normalnych warunkach byłaby przez nie resorbowana na potrzeby organizmu. Efekt - odwodnienie i utrata elektrolitów, dająca wrażenie o poranku - pustyni w ustach. Nie dziwne, że francuskie określenie na kaca to gueule de bois - czyli "drewniana gęba".

Kac - dlaczego boli głowa?
Przyczyna jest wspomniany aldehyd octowy powstający na skutek rozkładu alkoholu etylowego przez dehydrogenazę alkoholową. W warunkach kiedy spożywamy umiarkowane ilości alkoholu, związek ten jest szybko przekształcany do nieszkodliwego kwasu octowego. Jednak w przypadku spożywania dużych ilości etanolu, enzymy odpowiedzialne za rozkład toksycznego aldehydu, wyczerpują się. Aldehyd octowy gromadzi się w nadmiarze i pojawiają się pierwsze objawy zatrucia - nudności, wymioty. Na następny dzień dochodzi ból głowy. Dodatkowo,w wyniku odwodnienia, dochodzi do utraty wody również przez narządy, m. in. mózg, co w efekcie potęguje tępy ból głowy.

Kac - skąd to zmęczenie?
Na koniec, alkohol może doprowadzić do hipoglikemii, czyli obniżenia stężenia glukozy we krwi. Jest to spowodowane zburzeniem przez alkohol przemian glikogenu (czyli związku będącego rezerwuarem glukozy) w wątrobie. We krwi jest za mało glukozy. W konsekwencji odczuwamy zmęczenie, często drżenie kończyn, przyspieszone tętno. Dodatkowo dochodzi do zaburzenia równowagi elektrolitowej, z powodu ich utraty wraz z moczem. Niedostateczna podaż potasu czy magnezu - skutkuje znużeniem mięśni, czy zaburzeniami pracy serca.

Przed - co można zrobić, aby kac nie wystąpił?
Wydaje się, że przed wyjściem na dane spotkanie, na którym spodziewamy się spożywania alkoholu w znacznych ilościach powinniśmy zadać sobie pytanie: czy naprawdę chcemy zatruć się alkoholem? Wyznaczmy sobie górną granicę alkoholu, którą wypijemy. W ten sposób będziemy nałożymy sobie świadome więzy, które być może uchronią nas przed zatruciem alkoholem.

 • Godzinę przed wypiciem pierwszej jednostki alkoholu, dobrze coś zjeść - najlepiej obfity, tłusty posiłek i wypić dużą ilość napoju (oczywiście nie alkoholowego).
 • Na zabawę dobrze iść wypoczętym i wyspanym.
 • Być może zabrzmi to absurdalnie, jednak warto przypomnieć, że osoby palące w czasie spożywania alkoholu powinny sięgać po papierosy jak najrzadziej.
 • Jeżeli spodziewasz się, że możesz dużo wypić - przygotuj sobie w domu "zestaw reanimacyjny" na kaca.
Zaopatrz się w preparaty chroniące przed kacem, takie jak: 2 KC, 2 KC EXTREME, SPECTAB, KC-24 PREVENT, DR KAC.

W czasie - chroń się przed kacem.
Przede wszystkim - ograniczaj swoje picie. Po kolejne napoje sięgaj nie częściej niż co 20 minut.
 • W przerwach między jednym drinkiem (lub innym alkoholem), a drugim - pij wodę, lub inny nie alkoholowy napój.
 • Nie mieszaj alkoholi! Unikaj picia ciężkich, czerwonych win. Tanina w nich zawarta może spotęgować uczucie kaca.
 • Staraj się unikać "przepijania" piwem, szampanem lub napojami gazowanymi. Dwutlenek węgla, którymi są nasączone przyspieszają wchłanianie etanolu.
 • Pamiętaj, jak możesz się czuć jeżeli przesadzisz z ilością spożytego alkoholu. Nie bój się powiedzieć stop i zakończyć picie, w odpowiednim momencie.
 • W trakcie picia możesz przyjmować preparaty chroniące przed kacem. - Typowe dawkowanie to 2-3 tabletek przyjmowanych w trakcie picia w podzielonych dawkach.

Tuż po...
 • Wypij co najmniej 2 szklanki wody. Przygotuj dodatkową szklankę z wodą tuż obok miejsca gdzie śpisz.
 • Możesz zażyć kolejną porcję preparatu na kaca.
 • Połóż się spać i miej wystarczającą ilość czasu na wypoczynek.

Co robić, kiedy kac już się pojawił?
O poranku może się okazać, że mimo naszych starań kac wystąpił. Co zrobić z tępym bólem głowy, złym samopoczuciem i zmęczeniem?
Przede wszystkim pij wodę w dużych ilościach. Im szybciej nawodnisz swój organizm, tym szybciej Twoje samopoczucie wróci do normy. Po każdej wizycie w toalecie wypij co najmniej szklankę wody. Miej przygotowaną wodę przy łóżku, by móc po nią sięgnąć, gdyby pragnienie wyrwało Cię ze snu.

Sięgnij op "zestaw reanimacyjny na kaca", który pozwoli Ci na uzupełnienie wszystkiego tego, co zostało utracone z Twojego organizmu w czasie picia. Powinny się w nim znaleźć: napój uzupełniający elektrolity (LITORSAL, ORSALIT), sok pomidorowy (co najmniej szklanka) lub 2 banany - jako uzupełnienie jonów potasu, słodki napój marchewkowy (pozwoli na podniesienie poziomu glukozy), herbata z miodem i cytryną (witamina C zawarta w cytrynie zneutralizuje część wolnych rodników, a miód również podniesie poziom glukozy dodając nam energii).

Mimo prawdopodobnej niedyspozycji żołądka - postaraj się coś zjeść. Co? Jest to kwestia indywidualna - jedni na kaca lubią jajecznicę inni kefiry czy jogurty. Ważne by był to posiłek dla Ciebie wartościowy.
Weź chłodny prysznic. Zimna woda odświeży Twoje ciało i umysł.
Walcz z ociężałości i zmęczeniem - postaraj się wyjść na spacer, odetchnąć świeżym powietrzem i zażyj ruchu. Pobudzi to Twój metabolizm i pozwoli na szybsze usunięcie toksycznych metabolitów etanolu.
Walcząc z bólem głowy - możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe.
Wybierz te z ibuprofenem, ewentualnie kwasem acetylosalicylowym (pamiętaj tylko, by nie przyjmować ich na pusty żołądek). Unikaj środków przeciwbólowych zawierających paracetamol. W połączeniu ze spożytym wcześniej etanolem, leki te mogą okazać się toksyczne dla wątroby powodując jej zagrażające życiu uszkodzenie.
Możesz sięgnąć po kolejną dawkę środków na kaca.

Jak działają popularne środki na kaca
Preparaty, których zastosowaniem jest zapobieganie i ewentualne łagodzenie objawów złego samopoczucia w dniu następnym po spożyciu alkoholu, zawierają substancje przyspieszające metabolizm etanolu. Należą do nich kwas bursztynowy i fumarowy.

Witamina C zawarta w tych preparatach, jako antyoksydant, ma za zadanie likwidować wolne rodniki - bardzo reaktywne związki powodujące stres oksydacyjny i niszczące komórki w organizmie.

Inne związki to glukoza - przeciwdziałająca ewentualnej hipoglikemii, witaminy z grupy B - przeciwdziałające złemu samopoczuciu i nastrojowi depresyjnemu mogącemu się pojawić w osławiony "dniu po", aminokwasy - pozwalające na odbudowanie niezbędnych enzymów, żeń-szeń - dodający energii.

Poniżej podano składniki poszczególnych preparatów:
 • KC-24 PREVENT - kwas bursztynowy, kwas fumarowy, witaminy z grupy B, witamina C, glukoza, glutaminian sodu;
 • SPECTAB - kwas bursztynowy, żurawina, witamina C;
 • 2 KC - kwas bursztynowy, kwas fumarowy, witamina C, glukoza, glutaminian sodu;
 • 2 KC EXTREME - kwas bursztynowy, kwas fumarowy, witamina C, glukoza, aminokwasy - L-cysteina, L - glicyna, glutaminian sodu, żeń-szeń, witaminy z grupy B, cynk;
 • 2 KC DRINK - kwas bursztynowy, kwas fumarowy, witamina C, glukoza, glutaminian sodu;
Niektóre preparaty polecane na kaca, takie jak ALKA - SELTZER czy ALKA-PRIM zawierają w swoim składzie tylko kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Zastosowanie tych leków w przypadku kaca, będzie sprowadzać się tylko do działania przeciwko bólowi głowy.
Oryginalny skład ma ziołowy preparat DR KAC. W swoim składzie ma ekstrakty z roślin - m. in. Vitis vinifera, Phyllanthus emblica, Emblica officinalis, Mirohalarnus emblica o unieszkodliwiającym wolne rodniki, wyciąg z Justicia paniculata i Phyllanthus amara, których działanie osłania wątrobę i owoce daktylowca bogate w cukry, które w czasie złego samopoczucia dodają energii.
Na koniec kilka zasad, które powinieneś wziąć sobie do serca, jeżeli chcesz chronić się przed kacem i złagodzić jego objawy:
1. Pamiętaj - alkohol jest szkodliwy!
2. Znaj swoje możliwości i nie przesadzaj ze spożywanym alkoholem.
3. Uzupełniaj wodę i elektrolity.
4. Nigdy nie pij na pusty żołądek.
5. Daj sobie odpowiednią ilość czasu na wypoczynek po piciu.
6. Jeżeli chcesz walczyć z bólem głowy przy pomocy środków przeciwbólowych - wybieraj te zawierające ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Unikaj paracetamolu!
7. Dodaj sobie energii spożywając wartościowy posiłek, biorąc zimny prysznic lub zażywając ruchu na świeżym powietrzu.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także