Jesteś tutaj:

Suchość pochwy – problem kobiet po menopauzie

Ustanie pracy jajników i zmiana w profilu hormonalnym kobiet w trakcie i już po okresie menopauzy, skutkuje wieloma przykrymi dolegliwościami. Jedną z nich jest suchość pochwy, rzutująca na samopoczucie, ale i zdrowie kobiet.

Suchość pochwy – problem kobiet po menopauzie

Zdjęcie: masaki ikeda

U kobiet przechodzących okres menopauzy wygasa czynność jajników. Skutkuje to zmniejszeniem poziomu estrogenów. W efekcie dochodzi do pewnych zmian w obrębie narządów płciowych. Jednym z nich jest niedostateczne wydzielanie śluzu w obrębie pochwy, co skutkuje jej mniejszym nawilżeniem. W efekcie, kobiety odczuwają dyskomfort w obrębie pochwy, ból który może pojawiać się podczas stosunków płciowych, a w skrajnych przypadkach nawet w czasie chodzenia.

Suchość pochwy i ból w czasie stosunku ma wpływ na spadek libido u wielu kobiet.

Przejście okresu menopauzy nie musi się kojarzyć z rezygnacją z seksu. W ofercie aptek jest wiele nawilżających żeli, które poprawiają stan nawilżenia pochwy. Dzięki temu eliminują ból i ewentualne otarcia w trakcie stosunku i pozwalają się cieszyć pełnią życia seksualnego.

Nawilżające żele intymne

Są łagodne, bezbarwne i bezzapachowe. Nie powinny podrażniać. Naprawdę pomagają kobietom w przypadku niedostatecznego nawilżania pochwy.

Co o żelach intymnych sądzą nasze klientki?

 • KY JELLY - najwięcej pozytywnych opinii, żel chwalony za konsystencję, neutralny zapach i brak podrażnień nawet u osób o bardzo wrażliwej skórze.
 • FEMINUM - również pozytywne opinie. Żel stosowany nie tylko przez kobiety po menopauzie.
 • INTIMEL - żel uzyskał gorszą opinię niż te powyżej. Niestety, nie zabezpieczył dostatecznie przed otarciem.
 • BAIFEM K - żel cieszy się dobrą opinią. Ze względu na zawartość tarczycy bajkalskiej, żel leczy drobne otarcia i łagodzi stany zapalne.
 • REPLENS MD - niestety, jeszcze żadna klientka nie wyraziła na jego temat opinii. Preparat dostępny jest w postaci aplikatorów. Jeden aplikator stosuje się raz na 3 dni. Wg producenta preparat ma długotrwałe działanie nawilżające.
mgr farm. Aleksandra UruszczakSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl

"Skuteczne wskazówki jak radzić sobie z objawami klimakterium"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także