Jesteś tutaj:

Zaburzenia barwnikowe skóry

Przyczyną tych zaburzeń jest nieprawidłowe wydzielanie melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za koloryt naszej skóry. Zaburzenia te mogą wystąpić po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, jak również po kontakcie z pewnymi substancjami chemicznymi, które zawarte są w stosowanych przez nas kosmetykach.

Zaburzenia barwnikowe skóry

Zdjęcie: tommerton2010

Przyczyną tych zaburzeń jest nieprawidłowe wydzielanie melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za koloryt naszej skóry.

Zaburzenia w wydzielaniu melaniny mogą wystąpić, nie tylko po nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne (UV), ale również po kontakcie z pewnymi substancjami chemicznymi, które zawarte są w stosowanych przez nas kosmetykach.

Zaburzenia barwnikowe, polegają na powstawaniu plam o nieregularnym kształcie w okolicy szyi oraz twarzy (czoło, policzki, wargi górne) po zaaplikowaniu kosmetyku.

Plamy mogą mieć różną barwę: od żółtobrunatnej do ciemnobrunatnej, które są złogami melaniny, a ich ciemne zabarwienie jest skutkiem nadmiernego powstawania melaniny, pod wpływem działania związku chemicznego na skórę. Zjawisko powstawania zmian barwnikowych, określane jest również mianem hiperpigmentacji.

Plamy są zazwyczaj dobrze odgraniczone i nie dochodzi do powstania stanu zapalnego w ich obrębie. Zmiany mogą ustąpić samoistnie, po zaprzestaniu stosowania kosmetyku.

Ryzyko wystąpienia zaburzenia barwnikowego skóry, indukowanego składnikami kosmetyków, zwiększa się przy narażeniu na światło słoneczne. Nie należy jednak mylić tej reakcji skórnej, ze zmianami fotouczulajacymi, w przypadku których światło jest czynnikiem koniecznym do ich wystąpienia. Zmiany barwnikowe mogą natomiast występować niezależnie od działania promieniowania słonecznego (UV).

Substancje mogące wywołać taką reakcję naszej skóry: salicylan benzylu, alkohol cynamonowy, olejek lawendowy, geraniol.

Jak pozbyć się zmian barwnikowych ?

Jeśli mimo odstawienia kosmetyku, przebarwienie powstałe na skórze nie zanika, można podjąć się leczenia w celach estetycznym. Polega na stosowaniu preparatów odbarwiających i złuszczających.
  • W celu odbarwienia plam, stosuje się preparaty zawierające: hydrochinon, arbutynę, kwas kojowy, kwas askorbinowy (witamina C) oraz retinoidy (witamina A). Wymienione powyżej substancje to "pogromcy" złogów melaniny, które powodują ich rozkład, a dodatkowo pobudzają metabolizm w komórkach naskórka i regulują tempo melanogenezy (powstawania melaniny). Dzięki takiemu działaniu, melanina jest syntetyzowana wolniej, a pobudzony metabolizm powoduje jej szybszą degradację, na skutek czego nie powstają w skórze jej złogi.
Dostępne preparaty: ISIS UNITONE 4 KREM F20, ELLEXIR, ABACOSUN DE NOYLES (SERUM WYBIELAJĄCE), DRULA KREM SUPERFORTE.
  • W złuszczaniu znajdują zastosowanie alfahydroksykwasy (AHA), przede wszystkim kwas glikolowy oraz kwas trójchlorooctowy. Rozróżnia się dwie metody złuszczania. Pierwsza z nich polega na długotrwałym stosowaniu niższych stężeń AHA, często w połączeniu z hydrochinonem. Natomiast w drugiej, stosowane są wyższe stężenia AHA (70% kwas glikolowy) lub 30% kwasu trójchlorooctowego. Zabiegi z wykorzystaniem AHA, wykonywane są w gabinetach kosmetycznych.
Wybielanie skóry sprawia, że staje się ona wyjątkowo wrażliwa na działanie słońca. Po usunięciu plam, powinno się przez cały rok stosować kremy z wysokim filtrem UV i ograniczać ekspozycję na słońce do niezbędnego minimum. Usuwanie przebarwień nie zawsze się udaje, dlatego lepiej nie dopuszczać do ich powstawania. Nawet już wybielone plamy lubią powracać w następnym sezonie. Są wtedy jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Za pomocą preparatów do samodzielnego użytku, możemy wybielić tylko przebarwienia powierzchowne. W przypadku zmian głębszych musimy zwrócić się do dermatologa.

Anna Machura
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także