Jesteś tutaj:

Zaburzenia libido u kobiet

Obniżenie libido, spadek pożądania czy niedostateczne odczuwanie przyjemności z seksu to problem ponad 35% populacji kobiet na świecie. Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet i czy można temu zaradzić?

Zaburzenia libido u kobiet
Obniżenie libido, spadek pożądania czy niedostateczne odczuwanie przyjemności z seksu to problem ponad 35% populacji kobiet na świecie. Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet i czy można temu zaradzić?

Przyczyny zaburzeń libido u kobiet

Wpływ na popęd płciowy u kobiet ma wiele czynników. Część z nich o charakterze czysto fizycznym jest związana z parametrami, które można zbadać i oznaczyć. Wśród nich wymienić można:
 • choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, schorzenia nowotworowe, zaburzenia psychiczne
 • stosowanie niektórych leków
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. w stresie, w pierwszym trymestrze ciąży, podczas menopauzy oraz przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej)
 • infekcje w obrębie dróg rodnych (nadżerki, zakażenia bakteryjne, grzybicze i pierwotniakowe), odczuwanie bólu lub dyskomfortu podczas stosunku (np. przy suchości pochwy)
 • przewlekłe dolegliwości bólowe dróg rodnych o trudnej do ustalenia przyczynie (dyspereunia)

Prowadzone badania wskazują, że problem obniżonego libido może mieć podłoże psychiczne, a nastrój kobiety jest najważniejszy dla osiągnięcia podniecenia seksualnego.

Spadek libido i infekcje pochwy

Nadżerki, infekcje bakteryjne oraz grzybicze pochwy to najczęstsze przyczyny prowadzące do odczucia dyskomfortu podczas stosunku, mogące skutecznie zmniejszyć nasze libido. W leczeniu zakażeń dróg rodnych wykorzystuje się preparaty dostępne na receptę. Przy mniej nasilonych dolegliwościach można zastosować preparaty bez recepty:

- Vagical


w skład którego wchodzi nagietek lekarski o działaniu przeciwzapalnym. Stosuje się go dopochwowo 2-3 razy w ciągu dnia do łagodzenia stanów zapalnych pochwy, infekcji i nadżerek narządów rodnych.

- Apivaginum z propolisem i kwasem hialuronowym


stosowany na noc przez 5 dni łagodzi zmiany związane z zakażeniami pochwy.

- Albothyl


stosowany jest w miejscowym leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, w skład którego wchodzi polikrezulen

- Tantum Rosa


zawierający chlorowodorek benzydaminy o działaniu p/bólowym, p/zapalnym, znieczulającym i odkażającym.

Spadek libido i cukrzyca

Cukrzyca często prowadzi do zaburzeń erekcji u mężczyzn. Okazuje się, że choroba ta wpływa także na funkcje seksualne kobiet. Panie, chorujące na cukrzycę często czerpią mniejszą przyjemność z seksu, przez co ich libido spada. Wiąże się to z powszechnym występowaniem infekcji grzybiczych pochwy, związanych z wysokim poziomem cukru we krwi (hiperglikemią). Przewlekła hiperglikemia może być także przyczyną częstszego występowania depresji, której oprócz innych zaburzeń towarzyszy spadek libido. Z tej samej przyczyny dochodzić może do częstszych zakażeń w obrębie dróg moczowych, które również mają wpływ na jakość życia seksualnego. W tym wypadku priorytet stanowi właściwa kontrola poziomu cukru i niedopuszczanie do hiperglikemii.

Spadek libido i menopauza

Menopauza, zwana też okresem przekwitania, jest związana z stopniowym zanikiem czynności jajników i związanym z tym obniżeniem poziomu estrogenów. Jednocześnie wraz z wiekiem obserwuje się stopniowy spadek poziomu testosteronu, który w niewielkich ilościach jest wytwarzany także u kobiet (u pań czterdziestoletnich jest go dwa razy mniej niż u dwudziestolatek). Hormon ten wydaje się mieć istotny wpływ na popęd seksualny u kobiet. Ponadto zmianom hormonalnym towarzyszą zmiany anatomiczne m.in.: zmniejszenie elastyczności ścian pochwy, zmniejszenie wrażliwości łechtaczki oraz brodawek piersiowych, obniżenie napięcia mięśni miednicy. Związane z tym nieprzyjemne doznania podczas stosunku mogą prowadzić do osłabienia libido.

Spadek libido i cykl menstruacyjny

W trakcie trwania cyklu miesięcznego obserwuje się zmiany poziomu żeńskich hormonów płciowych. I tak w okresie jajeczkowania (ok. 14. dzień cyklu), kiedy organizm kobiety jest przygotowany do przyjęcia męskiego nasienia i stężenie estrogenów jest najwyższe, obserwuje się poprawę nastroju, zwiększenie pożądania i poczucia własnej atrakcyjności. W drugiej fazie cyklu, kiedy hormonem dominującym jest produkowany przez ciałko żółte progesteron, nasze libido może nieznacznie spadać.

Spadek libido i antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna składa się najczęściej z dwóch składników: estrogenowego i gestagenowego. Ich podawanie wpływa hamująco na wydzielanie gonadotropin przez przysadkę mózgową. Zahamowanie hormonów przysadki prowadzi m.in. do spadku stężenia androgenów. Zwiększa się też poziom białka SHBG wiążącego wolny testosteron, co tłumaczy się jako przyczynę spadku libido podczas stosowania tej formy antykoncepcji. Nie wszyscy badacze są jednak w tej kwestii zgodni. Według niektórych skuteczna ochrona przed nieplanowaną ciążą oraz działanie antyandrogenne pigułek antykoncepcyjnych, prowadzące do poprawy wyglądu cery (szczególnie u kobiet dotkniętych problemem trądziku), daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa podczas stosunku i większe zadowolenie z własnego wyglądu. W konsekwencji stosowanie antykoncepcji prowadzić powinno do zwiększenia libido, nie zaś jego spadku.

Spadek libido i dolegliwości bólowe w obrębie dróg rodnych

Dolegliwości bólowe w obrębie narządów płciowych (dyspereunia) mogą przyczynić się do spadku libido u kobiet. W wyniku ich występowania kobieta odczuwa silny ból w obrębie sromu (vulvodynia), pochwy lub jej przedsionka przed, po albo też w trakcie stosunku. Istnieją zaburzenia związane z niezależnym od naszej woli skurczem mięśni pochwy przy próbie odbycia stosunku (pochwica). Przyczyny tych schorzeń mogą mieć podłoże organiczne (np. gruba błona dziewicza, zmiany patologiczne), albo psychiczne (związane np. ze złymi doświadczeniami seksualnymi). Leczenie obejmuje podawanie leków rozkurczowych, p/bólowych, przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego oraz psychoterapię.

Jak sobie radzić ze spadkiem libido?

Istnieją preparaty ziołowe, wspomagające osłabiony popęd seksualny u kobiet. W ich skład wchodzą rośliny o powszechnie znanym działaniu afrodyzyjnym (rozmaryn, imbir, lukrecja, kapsaicyna), wykazujące działanie adaptogenne i przeciwdziałające stresowi (wit. B6, żeń-szeń), a także te o słabym działaniu estrogennym (koniczyna czerwona, szałwia). Istotnym składnikiem części preparatów jest L-arginina, aminokwas stanowiący źródło tlenku azotu. U kobiet jego obecność powoduje m.in. miejscowe przekrwienie narządów rodnych, zwiększając tym samym odczuwanie doznań seksualnych.

Przykłady preparatów:

- Asequrella

Preparat o wielokierunkowym działaniu polecany szczególnie paniom stosującym doustną antykoncepcję hormonalną. Za wzrost libido odpowiada wyciąg z żeń-szenia i imbiru.

- Avenea Essence


Preparat zawierający L-argininę i wyciąg z owsa. Można go stosować doraźnie w celu wywołania silnej stymulacji seksualnej u kobiet cierpiących z powodu oziębłości seksualnej oraz stosujących doustną antykoncepcję.

- Libido fem


Zawiera wyciągi z lukrecji, imbiru, pieprzu cayenne, szałwii i czerwonej koniczyny. Ich skojarzone działanie wpływa korzystnie na poziom libido i zwiększa satysfakcję z życia seksualnego.

- LEHNING amphosca a lovarine


Homeopatyczny produkt zwiększający libido u kobiet.

Właściwy wybór preparatu najlepiej przedyskutować z lekarzem lub farmaceutą, gdyż niektóre z nich mogą być dla nas niewskazane (np. żeń-szeń przy nadciśnieniu).

Ważne, aby nie kupować tego typu suplementów od tzw. ulicznych sprzedawców, którzy często oferują preparaty nie przebadane i wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia.

mgr farm. Paulina Oszajca

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl
"Skuteczne wskazówki jak radzić sobie z objawami klimakterium"

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także