Jesteś tutaj:

Zimowa ochrona – nie tylko dla narciarzy i snowboardzistów!

Zima w pełni. Narty, łyżwy, zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu, snowboard - przed nami jeszcze wiele chwil spędzonych na mrozie. O ile nie zabezpieczymy odpowiednio naszej skóry - zimowa aura może zostawić na niej swoje piętno. Przypomnijmy podstawowe zasady jak dbać o skórę zimą, oraz jak leczyć uszkodzenia skóry spowodowane niską temperaturą.

Zimowa ochrona – nie tylko dla narciarzy i snowboardzistów!
Zimą skóra narażona jest na zmienne warunki otoczenia. Z jednej strony, działają na nią ujemne temperatury, i zimny wiatr - z drugiej, gorącą atmosfera przegrzanych mieszkań. W takich warunkach, bardzo szybko pogarsza się kondycja skóry - staje się ona przesuszona i szorstka, zaczerwieniona i popękana.
Zimowa ochrona skóry to jej odpowiednia pielęgnacja i osłona, co zabezpiecza przed jej nadmiernym wysychaniem, zaczerwienieniem, czy gorszymi konsekwencjami - takimi jak pękanie czy nawet odmrożenia.


Zimowa ochrona skóry


1. Krok pierwszy: natłuszczenie i odżywienie
Dobry krem ochronny na zimę powinien spełniać kilka funkcji: natłuszczać, odżywiać, nawilżać i regenerować skórę. Szczególnie odpowiednie natłuszczenie skóry jest bardzo ważne. To właśnie warstwa lipidowa na powierzchni skóry, stanowi barierę chroniącą przed zimnem i wiatrem, a także chroni skórę przed utratą wody i wysuszeniem. Kremy pozwalają na odżywienie skóry, która właśnie w zimie ze względu na mniej urozmaicone pokarmy często pozbawiona jest składników odżywczych. Ponadto kremy zawierają też tzw. przeciwutleniacze, które chronią skórę przed uszkodzeniami, powodowanymi przez tzw. wolne rodniki.
Wybierając krem ochronny na zimę, warto sięgać po serie stworzone właśnie z myślą o zimowej ochronie. Takie kosmetyki, będą odpowiednio zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem zimna, ale i ją chronić przed promieniowaniem UV i odżywiać. Do kosmetyków takich zaliczymy:
DAX COSMETIC WINTER CARE, PIZ BUIN MOUNTAIN COMBI, NEUTROGENA FORMUŁA NORWESKA, A.T.W. NATŁUSZCZAJĄCY KREM OCHRONNY, LIRENE PEŁNA OCHRONA KREM DO TWARZY SPF 20. Unikajmy natomiast kremów o dużej zawartości wody.
Krem warto nanosić na dłuższą chwile przed wyjściem z domu (przynajmniej na kwadrans przed). Pozwoli to na odpowiednie wchłonięcie się kremu, i zapewni jego odpowiednie działanie.

Zobacz ofertę kosmetyków Domzdrowia.pl przeznaczonych do zimowej ochrony skóry

Jeżeli nie posiadamy "pod ręką" kremu specjalnie przeznaczonego do zimowej ochrony, szczególnie twarz i ręce posmarujmy jakimkolwiek tłustym kremem, który posiadamy - może być to popularny krem Nivea, czy nawet zwykła wazelina kosmetyczna. Ważne by zabezpieczyć skórę przed wyjściem z domu.
Smarować powinniśmy przede wszystkim twarz i dłonie. Szczególnej troski wymagają też usta. Posmarujmy je jeszcze w domu, a potem w trakcie przebywania na wolnym powietrzu. W tym celu najlepiej używać sztyftów ochronnych i balsamów przeznaczonych do ust: NEUTROGENA FORMUŁA NORWESKA, NIVEA LIP CARE czy INNYCH.
Zimowa ochrona skóry


2. Krok drugi: ochrona przeciwko promieniowaniu UV
Mimo, że promieniowanie UV kojarzy się przede wszystkim z działaniem słońca w lecie, nie powinniśmy o nim zapominać i zimą. Na niekorzystne wpływ promieni UV, są narażone szczególnie osoby przebywające na dużych wysokościach - czyli przede wszystkim osoby jeżdżące na nartach, na snowboardzie czy spędzające w inny sposób dłuższy czas na wolnym powietrzu. Warto zwrócić uwagę, czy stosowany przez nas krem zawiera dodatkowo ochronę UV. Filtr na zimę powinien być odpowiednio wysoki.
Kosmetyki o przeznaczeniu jako tzw. zimowa ochrona, zawierają najczęściej filtry UV. Chcąc chronić się, szczególnie przed słońcem możemy sięgnąć po: PIZ BUIN MOUNTAIN COMBI, DAX COSMETIC WINTER CARE - KREM OCHRONNY DLA NARCIARZY, LIRENE PEŁNA OCHRONA KREM DO TWARZY SPF 20, IWOSTIN LIPIDOWY KREM OCHRONNY NA ZIMĘ, NEUTROGENA FORMUŁA NORWESKA.
Chroniąc się przed promieniowaniem UV w zimie, nie zapominajmy o naszych ustach! Zaopatrując się w sztyfty ochronne do ust - sięgajmy po te z filtrem UV, np. NEUTROGENA FORMUŁA NORWESKA OCHRONNY SZTYFT DO WARG.

Zimowa ochrona skóry
3. Krok trzeci: odpowiedni strój
Konieczność osłaniania ciała w zimie, wydaje się być prawdą powszechnie znaną. Nie zaszkodzi jednak jeszcze raz jej podkreślić: osłaniajmy ciepło nasze ciało, twarz i dłonie w zimie! Uchroni nas to przed wyziębieniem, które może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, odmrożeniami - szczególnie dłoni, czy nosów, ale i przed wysuszeniem skóry i jej pękaniem!
Nie wychodźmy z domu bez ciepłych kurtek, szalików, rękawiczek i czapek. Obwiązujmy szalikami nasze szyje i policzki, zasłaniajmy uszy, a gdy jest szczególnie zimno - i nosy. Na stoku warto nosić kominiarki i gogle, które zabezpieczą nasze twarze i oczy przed lodowatym pędem powietrza.

W razie pojawienia się uszkodzeń skóry spowodowanych zimnem
Niestety, przebywanie na wolnym powietrzu w zimie niesie za sobą niebezpieczeństwo odmrożeń i uszkodzeń skóry spowodowanych niską temperaturą. W okresie zimowego chłodu może dochodzić do powstawania tzw. odmrozin (przemrożeń). Charakteryzują się one zaczerwienieniem wystawionych na działanie niskich temperatur obszarów skóry, ich pieczeniem, swędzeniem i uczuciem zimna. Nie jest to jeszcze odmrożenie.
O przemrożone miejsca ciała należy odpowiednio zadbać - rozgrzać poprzez ruszanie (zginanie rąk i palców), schować np. ręce do kieszeni czy umieścić pod pachami. Po powrocie do domu - zziębnięte miejsca możemy ogrzać poprzez polewanie letnią (!) wodą (temp. ok 30 st C), posmarować tłustym kremem - szczególnie wtedy gdy skóra jest wysuszona.


Na skórę ze śladami uszkodzenia (pęknięcia, nadmierne zrogowacenie, zaczerwienienie), warto nałożyć któryś z preparatów ułatwiających i przyspieszających regenerację:
Odmrożenia to uszkodzenia skóry, powstałe w wyniku działania zimna, które dzielimy na lekkie do ciężkich. Odmrożenia niosą za sobą duże niebezpieczeństwo z martwicą tkanki łącznie. W przypadku odmrożeń, stan pacjenta powinien ocenić lekarz. Niekiedy, w zależności od stanu poszkodowanego, konieczne są specjalistyczne zabiegi medyczne. W przypadku lekkich odmrożeń (I stopnia) możliwe jest stosowanie preparatów wymienionych powyżej.Zimowa ochrona skóry - zapamiętaj

1. W okresie zimowym przed wyjściem z domu - zawsze smaruj swoją twarz i dłonie odpowiednim kremem natłuszczającym. Warto by krem zawierał również filtr UV.
2. Krem nakładaj na co najmniej 15 minut przed wyjściem z domu.
3. Ubieraj się ciepło - zawsze zakładaj kurtkę, ciepłe rękawiczki, szalik i czapkę.
4. W czasie przebywania w zimowym otoczeniu smarujmy usta odpowiednią pomadką przeznaczona do tego celu.
5. W razie przemarznięcia, po powrocie do domu, pozwólmy na stopniowe rozgrzanie np. poprzez polewanie szczególnie wymarzniętych części ciała letnią wodą.
6. W razie uszkodzeń skóry spowodowanych zimnem - stosujmy odpowiednie leki i kosmetyki pielęgnujące przeznaczone do tego celu, a w przypadku podejrzenia o odmrożenia - zgłośmy się do lekarza.


mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także