Jesteś tutaj:

Ananas – smaczny owoc na odchudzanie

Ananas - kto z nas nie zna tego smacznego owocu! Znamy jego egzotyczny wygląd, rozkoszujemy się wyrafinowanym smakiem. Czy zdajemy sobie sprawę, że ananas może być pomocny w walce ze zbędnymi kilogramami?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Berrator opinie - temat, który może Cię zaciekawić.

Ananas – smaczny owoc na odchudzanie
Czy ananas działa na odchudzanie
Owocostan ananasa zawiera liczne związki. Należą do nich: cukry, kwasy, wanilina, witamina C, błonnik i bromelina. Ten ostatni związek jest bardzo wartościowy i interesujący dla osób chcących lub już odchudzających się. Bromelina znajduje się zarówno w owocostanie ananasa jak i w jego łodygach. Jest to glikoproteina, ułatwiająca trawienie białek, tłuszczy oraz skrobi. Ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Dzięki pomocy w trawieniu, bromelina ułatwia przemianę materii. Ponadto, ananas zawiera błonnik. Błonnik to grupa związków nie trawiona przez człowieka, jednak mająca bardzo korzystny wpływ na pracę całego przewodu pokarmowego. Błonnik chłonąc wodę pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Przechodząc przez następne części przewodu pokarmowego poprawia i usprawnia perystaltykę, czyli ruch jelit ułatwiając wypróżnianie. Chłonie toksyny, jest pożywką dla przyjaznych bakterii zasiedlających przewód pokarmowy oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Dla kogo wskazane jest stosowanie ananasa jako środka na odchudzanie?
Zastosowanie ananasa w czasie kuracji odchudzającej polecane jest osobom stosującym dietę, o małej aktywności fizycznej oraz prowadzących siedzący tryb życia. Ananas będzie mieć korzystne działanie u osób, które po skończeniu kuracji odchudzającej pragną uniknąć efektu jo-jo.

Czy świeży ananas ma takie same działanie jak preparat ananasa?
Na pytanie odpowiedzieć należy: nie. Prawdopodobnie spożywanie świeżych owoców ananasa nie pomoże nam tak skutecznie w zrzuceniu zbędnych kilogramów, jak przyjmowanie preparatów z ananasem. Dlaczego? Kapsułka lub tabletka chroni bromelinę przed kwaśnym pH soku żołądkowego, i uwalnia tę substancję dopiero w jelitach. Tam bromelina ma szansę zacząć działać. Stąd wynika różnica we właściwościach odchudzających świeżego ananasa, a suplementu diety.

Kiedy przyjmować ananas?
Preparaty ananasa najlepiej przyjmować przed posiłkiem stosując się do dawkowania podanego przez producenta. Natomiast świeże owoce można spożywać zarówno przed jak i po posiłku.

O czym należy pamiętać stosując preparaty z ananasem?
Przyjmując taki preparat pamiętajmy o przyjmowaniu dużej ilości wody - przynajmniej 2 litrów dziennie. Błonnik obecny w takich preparatach chłonie wodę. Jeżeli nie dostarczymy jej sobie w odpowiedniej ilości, będziemy cierpieć z powodu wzdęć i bolesnych skurczów jelit. Chcąc tego uniknąć pamiętajmy o piciu!

Jak długo będę czekać na spodziewane odchudzające efekty ananasa?
Jest to pytanie trudne. Każda osoba rozpoczynająca kurację odchudzającą różni się wiekiem, płcią, wagą, uwarunkowaniami genetycznymi, aktywnością fizyczną i dietą jaką będzie stosować. Wszystkie te czynniki decydują jak długo trzeba będzie czekać na efekty. Należy pamiętać, że odchudzanie wtedy jest bezpieczne jeżeli przeznaczymy na nie większą ilość czasu. Przy rozsądnej, zbilansowanej i nie radykalnej diecie pierwszych efektów spodziewajmy się po upływie co najmniej miesiąca. Rozłożenie odchudzania w czasie jest ważne, by po skończeniu kuracji odchudzającej nie wystąpił efekt jo-jo. Przy czym ananas, dzięki obecności błonnika, będzie chronił przed wystąpieniem tego niekorzystnego, a nawet niebezpiecznego dla zdrowia efektu.

Przeciwwskazania do stosowania ananasa
  • Ananas ze względu na obecność bromeliny, powinien być bardzo ostrożnie stosowany u osób z chorobami płuc - takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, jak również u osób z mukowiscydozą. Bromelina rozrzedza wydzielinę oskrzelową, stąd ewentualne stosowanie ananasa u takich osób powinno być uzgodnione z lekarzem.
  • Na stosowanie preparatów z ananasem powinny również uważać osoby podczas kuracji antybiotykowej. Bromelina ułatwia przenikanie antybiotyków, co może doprowadzić do wchłonięcia dawki toksycznej i poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego i w tym wypadku kuracja ananasem powinna być uzgodniona z lekarzem.
  • Ze względu na obecność błonnika, który może zaburzyć wchłanianie innych leków (w tym środków antykoncepcyjnych) oraz suplementów, inne preparaty powinno się przyjmować w odstępie około dwugodzinnym od przyjęcia preparatu z ananasem.
Które preparaty odchudzające zawierają ananas?
W aptece możemy znaleźć ananas w postaci:
preparatów zawierających tylko ananas - NATURKAPS ANANAS,
preparatów złożonych, zawierających kombinację substancji o działaniu odchudzającym:
mgr farm. Aleksandra Uruszczak

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Te i inne tematy związane z odchudzaniem znajdziesz w darmowym Poradniku Odchudzania Domzdrowia.pl

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także