Jesteś tutaj:

Co oznacza, że anbtybiotyk działa na bakterie gram dodatnie i gram ujemne

Antybiotyki są lekami o skomplikowanych mechanizmach działania, które w niektórych przypadkach nie zostały do końca wyjaśnione przez farmakologów oraz mikrobiologów. Ich odkrycie było przełomowym momentem w farmakoterapii.

Co oznacza, że anbtybiotyk działa na bakterie gram dodatnie i gram ujemne

Zdjęcie: Shorelander

Gram-dodatnie bakterie posiadają grubą ścianę komórkową zbudowaną z wielu warstw tzw. peptydoglikanu, jako podstawowej jednostki budulcowej.

Z kolei bakterie Gram-ujemne mają stosunkowo cienką ścianę komórkową, również złożoną z kilku warstw peptydoglikanu, ale jest ona dodatkowo otoczona błoną zawierającą w swym składzie substancje tłuszczowe i wielocukry, co nadaje jej cechy mało przepuszczalnej.

Z tego porównania wynika, że bakterie Gram-dodatnie są bardziej wrażliwe na antybiotykoterapię, natomiast druga grupa bakterii może wykazywać większą oporność na leczenie.

W zależności od tego, na który rodzaj bakterii działają poszczególne grupy antybiotyków mówimy o różnym zakresie działania przeciwbakteryjnego.

Szerokie spektrum działania prezentują te antybiotyki, które obejmują bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne. Natomiast wąskie spektrum działania wykazują te leki, które wpływają na jeden z tych rodzajów bakterii. Bardzo wąskie spektrum działania charakteryzuje te antybiotyki, które niszczą tylko jeden konkretny gatunek bakteryjny np. gronkowce, bez względu na to czy należą ona do Gram-dodatnich czy Gram-ujemnych.

Anna Machura
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także