Jesteś tutaj:

Czym jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli, znane również pod nazwą bronchit, jest stanem zapalnym dróg oddechowych, doprowadzających powietrze do płuc. Najczęściej ostry atak zapalenia oskrzeli jest powikłaniem przeziębienia, grypy lub może być wyrazem reakcji alergicznej.

Czym jest zapalenie oskrzeli?

Zdjęcie: Yale Rosen

Zapalenie oskrzeli, znane również pod nazwą bronchit, jest stanem zapalnym dróg oddechowych, doprowadzających powietrze do płuc. Najczęściej ostry atak zapalenia oskrzeli jest powikłaniem przeziębienia, grypy lub może być wyrazem reakcji alergicznej.

Jak dochodzi do rozwinięcia zapalenia oskrzeli ?

Istnieją dwa główne mechanizmy odpowiadające za pojawienie się zapalenia oskrzeli, zaliczamy do nich:

- powikłanie przeziębienia lub grypy

jeżeli po 10 dniach domowego leczenia, nie zaobserwujemy poprawy - powinniśmy udać się do lekarza. Z badań klinicznych wynika, że istnieje 80 proc. ryzyka wtórnej infekcji bakteryjnej, w przeciągu trwania przeziębienia lub grypy. Oznacza to, że jeśli po 10 dniach leczenia, tych dwóch schorzeń, czujemy się tak samo źle lub gorzej, jak na początku choroby, wtedy jest bardzo prawdopodobne, że rozwinęła się u nas infekcja bakteryjna. Bakterie w tym przypadku, najczęściej atakują górne drogi oddechowe, a w szczególności oskrzela!

Wirus przeziębienia/grypy powoduje znaczne uszkodzenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, na skutek czego pojawiają się "rany" (są to inaczej ubytki tkanki; wirus powoduje "rozrywanie" komórek) na powierzchni błon śluzowych układu oddechowego. Powstałe ubytki w początkowym stadium infekcji wirusowej, stanowią doskonałą drogę do wniknięcia bakterii do naszego krwioobiegu (tzw. wrota zakażenia). Z tego wynika, że wirus grypy/przeziębienia predysponuje do zakażeń bakteryjnych w obrębie oskrzeli!

Przy nieleczonym przeziębieniu lub grypie, może dojść do zakażenia wsierdzia i rozwinięcia się zapalenia mięśnia sercowego, a w najgorszym wypadku nawet do ogólnoustrojowego zakażenia zwanego sepsą, które często staje się powodem śmierci.

Dlatego pod żadnym pozorem, nie należy lekceważyć przeziębienia oraz grypy.

U dzieci, przyczyną powikłania w postaci zapalenia oskrzeli, może być choroba wirusowa typu: ospa wietrzna, odra lub różyczka. Dlatego należy bacznie obserwować przebieg tych chorób u naszych pociech, a w razie pogorszenia stanu zdrowia dziecka (np. jeśli temperatura wzrośnie powyżej 37?C), należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego.

- reakcję alergiczną

po wniknięciu alergenu np. pyłku traw, sierści zwierząt, roztoczy kurzu itd., pojawiają się znaczne duszności i trudności w oddychaniu, towarzyszy temu silny kaszel (brak ropnej wydzieliny).

Objawy te, w przeciwieństwie do bakteryjnego zapalenia oskrzeli, rozwijają się nagle i mają gwałtowniejszy przebieg.

Objawy zapalenia oskrzeli

Mogą pojawić się po kilku dniach trwania przeziębienia/grypy.

Na początku mamy do czynienia z objawami typowymi dla tych dwóch jednostek chorobowych: ból gardła, katar, ból stawów, mięśni, stan podgorączkowy/gorączka, męczący kaszel, ogólne osłabienie.

Jeśli po ok. 10 dniach nie odczujemy poprawy stanu zdrowia i dodatkowo pojawią się: trudności z oddychaniem, duszności, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, kaszel z odksztuszaniem śluzowo - ropnej wydzieliny (o kolorze zielonkawym lub żółtym), a temperatura będzie rosnąć, może to świadczy o zakażeniu bakteryjnym oskrzeli. Wtedy koniecznie musimy udać się do lekarza!

Jak leczy się zapalenie oskrzeli

1. Leczenie farmakologiczne

Jeśli lekarz zdiagnozuje u nas zapalenia oskrzeli, związane z wtórnym zakażeniem bakteryjnym w trakcie trwania grypy/przeziębienia, otrzymamy antybiotyk. Lek ten zahamuje rozwój toczącej się infekcji bakteryjnej. Mogą to być antybiotyki: beta-laktamowe (penicyliny lub cefalosporyny), fluorochinolony (ciprofloksacyna) lub makrolidy (erytromycyna). Są to główne grupy leków, które otrzymuje chory na bakteryjne zakażenia oskrzeli. Leki te należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza!

2. Leczenie wspomagające

Jako dodatek do leczenia wspomagającego, możemy stosować środki ziołowe, które pomogą złagodzić nieprzyjemne skutki zapalenia oskrzeli. Ziołowe środki łagodzą podrażnianie dróg oddechowych wywołane uporczywym kaszlem, wspomagają odnowę nabłonka dróg oddechowych zniszczonego przez bakterie i wirusy, a ponadto łagodzą stan zapalny. Środki ziołowe nie niwelują zakażenia oskrzeli, ale jedynie przynoszą ulgę. Dlatego nie należy traktować leczenia wspomagającego, jako alternatywy dla leczenia farmakologicznego!

Rośliny o właściwościach łagodzących objawy zapalenia oskrzeli:

 • Lukrecja - działa łagodząco na błony śluzowe, wykazuje ponadto właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Pobudza przy tym komórki do produkcji interferonu, naturalnej substancji wytwarzanej przez organizm do walki z wirusami.
Lukrecji nie należy przyjmować dłużej niż 6 tygodni, ponieważ mogą pojawić się: obrzęki rąk i stóp, zaburzenia rytmu serca lub podwyższone ciśnienie tętnicze. Nie wolno stosować podczas ciąży i karmienia piersią.

Dostępne preparaty: LUKRECJA KAPSUŁKI, LUKRECJA KORZEŃ (ZIOŁA SYPANE).
 • Dziewanna - pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny przy mokrym kaszlu (co pozwala skutecznie usuwać ropną wydzielinę), łagodzi także suchy kaszel.
Dostępne preparaty: SIRUPUS VERBASCI, NOVERBAN SYROP, SYROP Z DZIEWANNY Z WIT.C
 • Prawoślaz - wykazuje łagodzące działanie na błonę śluzową, szczególnie przydaje się w wypadku suchego kaszlu. Łagodnie wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego.
Dostępne preparaty: SYROP PRAWOŚLAZOWY, KORZEŃ PRAWOŚLAZU (ZIOŁA SYPANE), MEGA PRAWOŚLAZ, TABLETKI PROPOLISOWE.
 • Babka lancetowata - od dawna znana jest z łagodnego działanie przeciwkaszlowego oraz bakteriobójczego. Jest skutecznym i bezpiecznym środkiem w leczeniu zapalenia oskrzeli.
Dostępne preparaty: SYROP LANCATEN, SYROP PLANTAGEN, SYROP PLANTIFORT.
 • Czosnek - działa wykrztuśnie, a także zwalcza bakterie i niektóre wirusy odpowiedzialne za przeziębienie i grypę.
Dostępne preparaty: OLIMP GARLICIN, ALLIOFIL, CZOSNEK FORTE, CZOSNEK PEREŁKI.
 • Tymianek - wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwskurczowe na mięśniówkę oskrzeli, co zwalcza trudności w oddychaniu oraz bakteriobójczo. Olejek tymiankowy można stosować w formie inhalacji, co zwiększy jego skuteczność działanie na układ oddechowy.
Dostępne preparaty: GARGASIL, CUKIERKI TYMIANKOWE, GARDLOX TYMIANEK PODBIAŁ.

Dieta przy zapaleniu oskrzeli

Powinniśmy przyjmować potrawy lekkostrawne. Ważnym aspektem jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody dziennie, gdyż warunkuje to skuteczność działania środków wykrztuśnych, przepisanych przez lekarza prowadzącego.

Unikaj natomiast alkoholu i kofeiny, które "wysuszają" organizm i sprawiają, że wydzielina jest gęstsza i trudniejsza do odkrztuszenia. Jednym słowem "raj" dla bakterii zasiedlających nasze oskrzela.

Ciekawym jest fakt, że jedzenie ostrej papryki lub pieprzu, ułatwia odkrztuszanie zalęgającej wydzieliny ropnej w oskrzelach.

Nie pal!

Dym papierosowy silnie podrażniają błonę śluzową oskrzeli, co w przypadku ich stanu zapalnego, przyczynia się do znacznego spotęgowania trudności z oddychaniem. Ponadto substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym unieruchamiają rzęski - wypustki komórek błon śluzowych, uniemożliwiając usuwanie śluzu na zewnątrz i jego odkrztuszanie.

Należy unikać zimnego powietrza, które drażni błonę śluzową i zaostrza objawy choroby.

Anna Machura


Konsultacja: mgr farm. Aleksandra UruszczakSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Sięgnij po kompendium wiedzy o antybiotykach -

darmowy poradnik bezpiecznej i skutecznej antybiotykoterapii:

"Lecz się antybiotykami z głową!"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także