Jesteś tutaj:

Czym są i po co właściwie stosujemy antybiotyki?

Obecność na rynku farmaceutycznym antybiotyków zawdzięczamy mikrobiologowi Aleksandrowi Flemingowi.

Czym są i po co właściwie stosujemy antybiotyki?

Zdjęcie: mario

Obecność na rynku farmaceutycznym antybiotyków zawdzięczamy mikrobiologowi Aleksandrowi Flemingowi.

We wrześniu 1928 roku doktor powróciwszy do swego laboratorium po wakacyjnym wypoczynku, spostrzegł że na jednej z pożywek, na których hodował bakterie wyrosła pleśń. Ostatecznie okazało się, że grzyby zahamowały wzrost bakterii znajdujących się na pożywce.

Jaka tajemnicza substancja produkowana przez grzyb, zabiła bakterie w laboratorium Aleksandra Fleminga?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi: penicylina. Była ona pierwszym antybiotykiem, który został wprowadzony do lecznictwa.

Antybiotyki są naturalnymi produktami przemiany materii drobnoustrojów np. bakterii lub grzybów. Powodem, dla którego powstają w ich komórkach jest ochrona przed intruzami, którymi mogą okazać się inne gatunki mikroorganizmów.

Antybiotyki produkowane przez konkretny gatunek bakterii lub grzybów, są następnie wydzielane do środowiska zewnętrznego, gdzie wywierają destrukcyjny wpływ na komórki drobnoustrojów spoza gatunku, hamując ich wzrost i namnażanie.

Zjawisko to przez mikrobiologów zostało nazwane antybiozą.

Dzięki takiemu zabiegowi poszczególne drobnoustroje mogą czuć się bezpiecznie na zajmowanym przez siebie terenie.

Jak odróżnić antybiotyk od chemioterapeutyku?

Tak jak ustaliliśmy to powyżej, antybiotyk jest substancją naturalną, produkowaną przez drobnoustroje np. penicylina.

Natomiast poprzez pojęcie chemioterapeutyk, należy rozumieć substancję otrzymywaną na drodze całkowitej syntezy chemicznej w laboratorium, która nie posiada swojego odpowiednika w przyrodzie. Można zatem powiedzieć w dużym uproszczeniu, że chemioterapeutyki są "antybiotykami syntetycznymi" np. sulfonamidy.

Pojęciem pośrednim pomiędzy antybiotykiem, a chemioterapeutykiem są "antybiotyki półsynetetyczne", co oznacza że pozyskany z drobnoustrojów antybiotyk został nieznacznie zmieniony, pod względem budowy swojej cząsteczki. Zmiana ta, określana jest mianem modyfikacji chemicznej. Tą drogą otrzymywane są tzw. penicyliny półsyntetyczne.

Wykorzystanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych, którejkolwiek z powyżej wymienionych substancji, zawsze określamy mianem ANTYBIOTYKOTERAPII.

Pojęcie chemioterapii jest natomiast zarezerwowane wyłącznie dla leczenia choroby nowotworowej.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także