Jesteś tutaj:

Gripex, Fervex, Coldrex... Cała prawda o lekach złożonych na przeziębienie i grypę

Apteczne półki wręcz uginają się od nadmiaru preparatów zwalczających pierwsze objawy przeziębienia. Specyfiki takie jak GRIPEX, COLDREX, FERVEX, mają pomóc nam szybciej wyzdrowieć, przynieść ulgę i dobre samopoczucie. Ich stosowanie ma jeszcze jeden plus, gdyż w większości przypadków niweluje konieczność udania się do lekarza. Warto jednak bliżej zapoznać się z ofertą tych specyfików. Wybór preparatu powinien być poprzedzony właściwą oceną dolegliwości, które nam dokuczają. Wtedy "domowa" terapia będzie na pewno skuteczna i co najważniejsze, bezpieczna dla naszego organizmu.

Gripex, Fervex, Coldrex... Cała prawda o lekach złożonych na przeziębienie i grypę

Zdjęcie: Radosław Drożdżewski

Kiedy warto zastosować złożony lek na przeziębienie?
Leki wieloskładnikowe, np. GRIPEX, FERVEX, COLDREX czy FEBRISAN niewątpliwie posiadają wiele zalet. Ich korzystne i szybkie działanie doceniają szczególnie te osoby, które, jak twierdzą "nie mają czasu chorować".
 • jedna tabletka lub szklanka ciepłego napoju z rozpuszczonym proszkiem zawiera kilka substancji o różnym działaniu farmakologicznym - ma więc wielokierunkowe działanie lecznicze na szereg najczęstszych objawów przeziębienia
 • przy właściwym dawkowaniu, ryzyko wystąpienia interakcji czy przedawkowania niektórych składników jest o wiele mniejsze niż w przypadku zażywania pojedynczych preparatów

Co zawierają preparaty takie jak Gripex, Coldrex, Fervex
Lista składników leków kompleksowych nie jest dla nikogo tajemnicą, jednak obco brzmiące medyczne terminy, często niewiele mówią pacjentom. Warto więc "prześwietlić" niektóre z dostępnych preparatów i opisać działanie farmakologiczne związków wchodzących w ich skład:
 • Substancje o działaniu przeciwgorączkowym: kwas acetylosalicylowy, paracetamol; ich mechanizmy działania różnią się nieco, choć oba związki w końcowym efekcie doprowadzają do obniżenia gorączki.
 • Substancje zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, powodujące obkurczenie naczyń: pseudoefedryna, fenylefryna. Obecność tych związków w preparatach złożonych na przeziębienie, pomaga zwalczyć wodnisty katar i przynieść ulgę w przypadku zatkanego nosa
 • Substancja o działaniu przeciwkaszlowym: dekstrometorfan - związek hamujący odruch kaszlu, łagodzi szczególnie dokuczliwe napady suchego kaszlu, nasilające się w nocy, a przez to zapewnia spokojny sen.
 • Kofeina- związek dodawany do niektórych preparatów wieloskładnikowych zwalczających objawy przeziębienia, potęguje działanie przeciwbólowe.
 • Witamina C- według najnowszych badań, mimo że suplementacja kwasem askorbinowym w trakcie choroby nie ma specjalnego wpływu na długość i nasilenie objawów przeziębieniowych, to jednak witamina C nadal pozostaje stałym składnikiem preparatów złożonych na przeziębienie
 • Feniramina, chlorfeniramina - związki należące do grupy leków hamujących wydzielanie histaminy, w preparatach wieloskładnikowych wykorzystywane są ich działania uboczne: powodują senność, uspokojenie; w efekcie ułatwiają zasypianie.

W poniższej tabeli zestawiono dostępne w aptece bez recepty wieloskładnikowe preparaty zwalczające pierwsze objawy przeziębienia. Uwzględniono zawartość poszczególnych substancji leczniczych w jednej dawce preparatu. Podano także postać, w jakiej występuje dany lek (tabletka lub saszetka z proszkiem do przygotowania ciepłego napoju).

Jakie są przeciwwskazania i na co należy uważać podczas stosowania preparatów takich jak: Fervex, Gripex, Theraflu, lub innych tego typu
Reklama leków wieloskładnikowych na przeziębienie w radiu, prasie i telewizji sprawia, że pacjenci sięgają po nie bardzo często. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że ich stosowanie nie jest prawidłowe. Pacjenci popełniają błędy nieświadomie, mając na celu jak najszybsze wyzdrowienie, nie kontrolując dawkowania, co może prowadzić do zatrucia i nieprzyjemnych konsekwencji- zaburzeń żołądkowo - jelitowych czy bólów wątrobowych. Zapominają przy tym, że każda substancja lecznicza ma swoje działania niepożądane a także przeciwwskazania do stosowania. Warto więc przytoczyć kilka najczęściej popełnianych błędów w trakcie stosowania leków złożonych na przeziębienie:
 • Przyjmowanie kilku preparatów wieloskładnikowych naraz, gdzie wszystkie zawierają paracetamol, a różnią się tylko nazwami handlowymi. To błąd, który skutkuje często przedawkowaniem paracetamolu. Pamiętajmy, że maksymalna dobowa dawka tej substancji to 4g czyli 4000 mg. Przykładowo, w jednej saszetce COLDREX MAXGRIP znajduje się już 1000 mg paracetamolu, co stanowi już 1/4 maksymalnej dawki dobowej.
 • Preparaty zawierające w składzie pseudoefedrynę nie powinny być stosowane u osób cierpiących na nadciśnienie. Takie postępowanie może niekiedy prowadzić do niekontrolowanych skoków ciśnienia. Warto więc zapoznać się z treścią ulotki preparatu, aby sprawdzić ewentualną obecność tego związku w przyjmowanym leku.
 • Osoby cierpiące na stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzodowcy powinni zaniechać przyjmowania specyfików zawierających kwas acetylosalicylowy, do których należą m.in. POLOPIRYNA C, UPSARIN C, ASPIRIN C. Działanie tego związku niekorzystnie wpływa na stan błony śluzowej przewodu pokarmowego i może zaostrzyć niekiedy objawy choroby. W przypadku takich schorzeń należy zastąpić te specyfiki lekami zawierającymi paracetamol, np. FERVEX, FEBRISAN, które są łagodne dla żołądka.
 • Pacjenci skarżący się na mokry kaszel, mający trudności z odkrztuszaniem wydzieliny, nie powinni przyjmować preparatu GRIPEX. Zawarty w nim dekstrometorfan hamuje odruch kaszlu, co w przypadku takich dolegliwości może tylko nasilić objawy i wydłużyć czas powrotu do zdrowia.
 • Dzieciom poniżej 12 roku życia nie należy podawać żadnych leków wieloskładnikowych. Wyjątek stanowi preparat GRIPEX, który można stosować u dzieci powyżej 7 roku życia, a także FERVEX JUNIOR, który mogą przyjmować dzieci, które ukończyły 6 rok życia.
 • Warto zachować zdrowy rozsądek jeśli zamierzamy zastosować lek wieloskładnikowy. Jeśli dokucza nam jedynie stan podgorączkowy czy niska gorączka, złe samopoczucie, nie kupujmy od razu preparatu złożonego. Lepiej zastosować POLOPIRYNĘ S czy PANADOL, zawierające tylko substancję obniżającą gorączkę.

Pamiętajmy, aby stosować lek adekwatnie do obserwowanych objawów.
Nawet najbardziej bogaty skład preparatu nie zawsze skutecznie zahamuje rozwój choroby i przyniesie ulgę w stanach przeziębieniowych.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także