Jesteś tutaj:

Grypa chroni przed astmą?

W poszukiwaniu nowej strategii zwalczającej astmę, naukowcy przeprowadzili szereg badań. Wyniki sugerują, że przebycie infekcji wirusem grypy zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę.

Grypa chroni przed astmą?

Zdjęcie: Jenn Durfey

W poszukiwaniu nowej strategii zwalczającej astmę, naukowcy ze szpitala dziecięcego w Bostonie przeprowadzili szereg badań. Wyniki sugerują, że przebycie infekcji wirusem grypy zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę.

Badania wykonano z udziałem myszy. Zaobserwowano, iż młode osobniki, które przeżyły infekcję wirusem grypy, nie zapadały w wieku dorosłym na astmę alergiczną. Podobny efekt zauważono także, infekując młode myszy bakterią bytującą w przewodzie pokarmowym, powodującą wrzody i zwiększającą ryzyko wystąpienia raka żołądka - Helicobacter pylori.

Wyniki eksperymentu opublikowano 13 grudnia tego 2010 roku w Journal of Clinical Investigation, dowodząc, iż mogą one stanowić potencjalny immunologiczny mechanizm wsparcia "hipotezy higieny". Zgodnie tą hipotezą sugeruje, że wzrost zachorowalności na astmę może być przyczyną częstszych (niż w latach ubiegłych) użyć antybiotyków oraz szczepień przeciwko grypie, wśród dzieci.

"Okazuje się, że niektóre infekcje stanowią czynnik ochronny przeciwko rozwojowi astmy. Ale oczywiście nie jest naszym celem narażanie ludzi na infekcje, aby uchronić przed astmą. Chcemy znaleźć przyczynę, dla której tak się dzieje, mając nadzieję, że uda nam się skopiować dobroczynne działanie wirusów (czy bakterii), unikając ich szkodliwych elementów i tym sposobem stworzyć nowy sposób prewencji astmy pośród dzieci", stwierdza Dale Umetsu, profesor pediatrii z Uniwersytetu Harvard, główny koordynator badania.

Poprzednie badania sprawdzające "hipotezę higieny" skoncentrowało się na zastosowaniu adaptacyjnego układu odpornościowego, którego komórki są zdolne do zapamiętywania i późniejszego rozpoznawania czynników chorobotwórczych. Pamięć ta jest stymulowana właśnie poprzez coroczne szczepienia przeciwko grypie, czy innym chorobom.

Dla porównania, nowy eksperyment skupiał się na analizie wrodzonych reakcji układu immunologicznego, który posiada zdolność szybkiej reakcji na czynnik patogenny (chorobotwórczy, niszczący) oraz możliwość dopasowania odpowiedzi immunologicznej.

Głównym punktem obserwacji były komórki NKT, które stanowią jedną z pierwszych linii obrony organizmu. Wcześniejsze prace dowiodły, że to właśnie komórki Natural Killer T-cells są odpowiedzialne za rozwój astmy. Najnowsze obserwacje skupiły się na możliwości inhibicji tych komórek, w odpowiednim czasie, poprzez właściwe czynniki, co w konsekwencji może chronić przed rozwojem astmy.

"Obecnie zastanawiamy się jak stworzyć komponentę hamującą rozprzestrzenianie się tych komórek, aby uchronić dzieci przed astmą", ogłasza prof. Dale Umetsu.

Być może uda się wykorzystać informacje dostarczone w tym badaniu, w celu stworzenia szczepionki ochronnej przeciwko astmie. Sama wiadomość, że przebyta grypa w dzieciństwie stanowi pewną formę prewencji przed rozwojem astmy w wieku dorosłym, jest ciekawa i budująca, bo w końcu tak ciężko uchronić się przed grypą każdego roku, w trakcie zimy.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101213130847.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także