Jesteś tutaj:

Myj ręce i chroń się przed grypą

15 października obchodzono Światowy Dzień Mycia Rąk. Ta prozaiczna czynność to jedna z najlepszych metod profilaktyki chroniących przed chorobami układu pokarmowego, ale i oddechowego. Mycie rąk wodą i mydłem chroni przed zarażeniem wirusem grypy, również grypy świńskiej.

Myj ręce i chroń się przed grypą
Statystyki są zatrważające. Mimo, wydawałoby się, wpojonych nam od dzieciństwa zasad osobistej higieny, wg badań opublikowanych przez the American Journal of Public Health, tylko 32 % mężczyzn myje ręce po wyjściu z toalety! Wynik dla kobiet jest lepszy, ponieważ swoje ręce wodą i mydłem myje 64 % pań.
Mycie rąk chroni przed grypą
Ręce są jednym z "lepszych" źródeł roznoszenia chorób. To właśnie rękami dotykamy: klamek, balustrad, stołów, spłuczek, książek... a potem naszych twarzy, nosa, oczu, ust. Nie dbając o odpowiednią higienę swoich rąk: zarażamy siebie, narażamy też innych. Nieumyte ręce mogą przynieść nam zakażenie przewodu pokarmowego. O tym powszechnie wiadomo. Od dziecka jesteśmy przyzwyczajani, że przed jedzeniem należy umyć ręce.
Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że mycie rąk wodą i mydłem to jeden z prostszych sposobów na obronę przed zachorowaniem na grypę. Tak na grypę, w tym tę powodowaną przez wirus A/H1N1! Grypą możemy się zarazić, nie tylko wtedy jeżeli ktoś kichnie nam na twarz. Transmisja wirusa może nastąpić również w momencie, gdy potrzemy nasze usta, nos czy oko, dłonią, na której jest wirus. A wirus grypy mógł się znaleźć na naszych dłoniach w momencie dotknięcia klamki, czy poręczy w autobusie, spłuczki, i wszędzie indziej.

Myjmy ręce woda i mydłem
Jeżeli mamy taką możliwość - myjmy ręce wodą i mydłem:
 • po powrocie do domu,
 • po przyjściu do pracy,
 • przed jedzeniem,
 • po skorzystaniu z toalety,
 • po podróży komunikacją publiczną,
 • po kichnięciu i kaszlnięciu,
 • po tym jak ktoś w naszej obecności kichał lub kaszlał,
 • kiedy tylko nasze ręce są widocznie brudne lub mamy wrażenie, że są brudne.

Ręce powinny być myte przez co najmniej 20 sekund. Poniżej prezentujemy instrukcję prawidłowego mycia rąk. Tok postępowania jest podobny do schematu chirurgicznego mycia rąk. Podążanie za przedstawionym cyklem, pozwoli nam na uzyskanie naprawdę czystych dłoni.


Jeżeli mamy utrudniony dostęp do bieżącej wody z mydłem, możemy doraźnie korzystać z wilgotnych chusteczek higienicznych, żeli (np. CLEAN HANDS ANTI-BACTERIAL) lub sprayów (np. BEAUTY FORMULAS) do mycia rąk. Są one szczególnie przydatne w podróży.

Osoby szczególnie dbające o higienę dłoni mogą się zaopatrzyć w płyn do dezynfekcji rąk. Korzysta się z niego w następujący sposób:

1.Myjemy ręce wodą i mydłem. Spłukujemy powstałą pianę pod bieżącą wodą.
2.Wycieramy ręce do sucha przy pomocy jednorazowych ręczników.
3.Nanosimy płyn. Staramy się go dokładnie rozprowadzić na dłoniach.
4.Czekamy, aż nasze ręce same wyschną.
5.Nasze dłonie zostały prawidłowo zdezynfekowane.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także