Jesteś tutaj:

Nowo odkryta bakteria NDM1 oporna na wszystkie antybiotyki?

Nowa bakteria NDM-1, została rozpoznana w Angielskich szpitalach i prawdopodobnie jest oporna nawet na najsilniejsze antybiotyki.

Nowo odkryta bakteria NDM1 oporna na wszystkie antybiotyki?
Nowa bakteria NDM-1, została rozpoznana w Angielskich szpitalach i prawdopodobnie jest oporna nawet na najsilniejsze antybiotyki.

Niestety nie tylko w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano nową bakterię. Opisano kilka podobnych przypadków w USA, Kanadzie, Pakistanie, Indiach, Bangladeszu oraz Australii.

Istnieje obawa, że mimo obecnie niewielkiej ilości pacjentów zainfekowanych NDM-1, może dojść do bardzo szybkiego rozpowszechnienia zakażeń na całym świecie.

Specyfiką nowej bakterii, jest możliwość bytowania w obrębie innych bakterii (np. E. coli), dlatego też jest ona oporna, nawet na najsilniejsze antybiotyki (karbapenemy). Antybiotyki te są stosowane wyłącznie w zakażeniach, niemożliwych do wyleczenia innymi lekami. Konieczność ograniczonego stosowania tych leków, umożliwia zahamowanie rozwoju tolerancji bakterii. Jest to swojego rodzaju zachowawcze stanowisko, polegające na pozostawieniu ostatniej szansy na wyleczenie, gdy wszystkie inne leki zawiodą. Zjawisko rozwijającej się tolerancji jest równoznaczne z przymusem stosowania coraz wyższych dawek, które w końcu i tak mogą być zupełnie nieskuteczne.

Ogromne ryzyko pojawienia się nowej bakterii, jest związane z jej zdolnością do bytowania we wszelkich rodzajach innych bakterii, znanych już ze swojej wysokiej oporności.

Rozprzestrzenianie infekcji może być niemożliwe do opanowania, jeśli nie stworzy się nowej generacji leków, działających na ten rodzaj bakterii.

Tymczasowo, jedyną metodą opanowania szerzącego się zakażenia bakterią NDM-1 jest izolacja zdiagnozowanych pacjentów.

Przypuszcza się, że zainfekowanie w przypadku większości pacjentów, miało miejsce w szpitalach Indyjskich, gdzie pacjenci ci poddawali się operacjom plastycznym. Każdy reagował indywidualnie na zakażenie. Część osób obserwowała tylko nieznaczne reakcje organizmu, natomiast u części intensywnie rozwijała się groźna dla życia choroba.

Z nadzieją przyjmuje się zapewnienie, że naukowcy są wstanie wynaleźć antybiotyk na każdą nową bakterie, dokładnie w ten sam sposób jakim posłużyli się z wszystkimi uprzednio odkrytymi bakteriami.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.bbc.co.uk/news/health-10925411
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także