Jesteś tutaj:

Obgryzanie paznokci – jak zwalczyć szkodliwy nawyk?

Obgryzanie paznokci to dla wielu osób sposób na pokonanie stresu, lęku, złości czy nudy. Obgryzanie paznokci szybko staje się uzależnieniem i łatwo wymyka się spod kontroli. Tymczasem konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Obgryzanie paznokci – jak zwalczyć szkodliwy nawyk?

Zdjęcie: Bradley Gordon

Obgryzanie paznokci to dla wielu osób sposób na pokonanie stresu, lęku, złości czy nudy. Natrętny nawyk obgryzania paznokci otrzymał nazwę z języka greckiego – onychofagia (od onycho- paznokieć, phagia – jeść). Problem dotyczy głównie dzieci i młodzieży, ale często i dorośli nie potrafią się przed nim opanować. Obgryzanie paznokci szybko staje się uzależnieniem i łatwo wymyka się spod kontroli. Tymczasem konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Dlaczego warto pokonać zły nawyk?

1. Aby przywrócić zdrowy wygląd paznokciom

Ciągle podgryzane paznokcie mają skróconą i rozwarstwioną płytkę paznokciową i poszarpane brzegi. Nieraz uszkodzenia dotyczą również skóry wokół paznokci. Powstające ranki są bolesne, krwawią a goją się powoli.

Nieestetyczne paznokcie mogą stanowić barierę w kontaktach międzyludzkich i zaburzać samoocenę. Co więcej, prawidłowo zbudowane paznokcie są niezbędne, by zapewnić precyzję dotyku.

2. Przez troskę o własne zdrowie

Uszkodzone paznokcie i skóra wokół płytki paznokciowej tracą swoją barierę ochronną. Łatwiej o okołopaznokciowe zakażenie grzybicze lub bakteryjne.

Nienaturalny, powtarzający się ruch szczęk przy obgryzaniu paznokci może prowadzić do wad zgryzu lub nawet zniekształcenia szczęki.

Nawyk obgryzania paznokci naraża również na liczne choroby jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Wkładanie palców do ust może skutkować pojawieniem się opryszczki, pleśniawek, zapaleniem dziąseł. Z poważniejszych schorzeń należy wymienić „choroby brudnych rąk” – zakażenie gronkowcem, lambliozą, salmonellą, owsikami.

Kto pada ofiarą problemu?

Nawyk obgryzania paznokci dotyka przeważnie osoby wrażliwe emocjonalnie, zakompleksione, nadmiernie pobudliwe. Niekontrolowany odruch ma rozładować napięcie nerwowe, niecierpliwość, lęk czy złość. Głównym sprawcą problemu jest stres. Dla małego dziecka już samo pójście do przedszkola, zła ocena w szkole czy pojawienie się rodzeństwa może być sytuacją trudną do opanowania. Niepotrzebny niepokój wywołują brutalne filmy i gry komputerowe. Warto zaobserwować czy nie one są sprawcą nadmiernej nerwowości pociechy.

Jak pokonać nawyk?

Obgryzanie paznokci warto zwalczać w zarodku, zanim rozwinie się w poważne uzależnienie.

Każda walka z własną słabością wymaga silnej samokontroli i zdyscyplinowania. W przypadku, gdy problem pojawia się u dziecka, ten nadzór przypada w udziale rodzicom. Reaguj za każdym razem, gdy widzisz, że pociecha kieruje palce do buzi. Staraj się zwracać uwagę spokojnym, stonowanym głosem. Zrezygnuj z gróźb i kar, które mogą nasilić nerwowość i bunt dziecka.

Słabą wolę wzmocnią żele lub płyny nakładane na paznokieć w formie lakieru (np. Barbra Preparat przeciw obgryzaniu paznokci, płyn Gorzki Paluszek, Gorzki Żel Pazurek). Zawarte w nich substancje gorzkie są nieszkodliwe dla zdrowia, a ich smak skutecznie zniechęci do obgryzania paznokci. Gorzki smak powinien utrzymywać się na paznokciu przez kilka godzin, ale częste mycie rąk osłabia działanie. Dlatego preparat można nałożyć kilka razy w ciągu dnia.

Znajdź sposób na rozładowanie stresu. Uprawiaj sport, wybierz się na spacer. Staraj się zająć czymś ręce. Gdy nie możesz pohamować odruchu obgryzania paznokci sięgnij po drobne przekąski. Wybierz zdrowe pestki roślin np. słonecznik w łupinkach, orzechy, owoce.

W stanach nasilonej nerwowości możesz sięgnąć po ziołowe preparaty uspokajające na bazie waleriany lub melisy (np. Persen, Kalms, Valerin) oraz magnez.

Sprawdzony sposób dla kobiet to założenie tipsów. Pod sztucznym paznokciem można przykryć za bardzo skróconą płytkę paznokcia. Tipsy pomogą przeczekać ciężki okres odrastania paznokcia i przywrócą zadbany wygląd dłoniom. Żelowy lub akrylowy materiał, z którego wykonuje się paznokcie, powinien skutecznie zniechęcić do ich obgryzania. Przy mniej zniszczonej płytce paznokciowej można wykonać jedynie ozdobny manicure. Kosmetyczne upiększenie paznokci i wydanie kilkudziesięciu złotych być może zmobilizuje, by zadbać o dłonie i konsekwentnie walczyć z nawykiem.

Ciężkie, trudne do opanowania przypadki wymagają interwencji lekarskiej. Może się zdarzyć, że lekarz zdecyduje o stosowaniu słabych leków przeciwdepresyjnych lub psychotropowych.

mgr farm. Dorota Gruszka
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także