Jesteś tutaj:

Otyłość wśród polskich dzieci

Jak powiedziała Minister Zdrowia Ewa Kopacz, Polska zaczyna doganiać Niemcy i Stany Zjednoczone pod względem ilości osób cierpiących z powodu nadwagi i otyłości.

Otyłość wśród polskich dzieci

Zdjęcie: Joe 13

31 maja 2010 r. W Warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka miała miejsce konferencja, na której dyskutowano o nadwadze i otyłości wśród dzieci. Na konferencji podano m.in. wyniki badań projektu "Olaf", mającego na celu określenie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci. Przez 2 lata od listopada 2007 r. prowadzono badania na grupie 17573 dzieci i młodzieży w wieku 7 - 18 lat. Wyniki przeprowadzonych badań dotyczących otyłości wśród polskich dzieci są niepokojące.

"Otyłość i nadwaga dotyczy 18 proc. chłopców i ponad 14 proc. dziewcząt. W grupie wieku 9-18 lat, łączna liczba dzieci dotkniętych nadwaga i otyłością, stanowi 20 proc." - powiedział lekarz medycyny Zbigniew Kułag, koordynujący projekt "Olaf"..

Tempo wzrostu dzieci dotkniętych otyłością jest prawie 6-krotnie większe niż w latach ubiegłych. Jak mówi Minister Zdrowia "Zjawisku temu, należy przeciwdziałać".

"Nadwaga dotyczy dzieci pochodzących z miast powyżej 500 tys. oraz dzieci rolników. Dzieci, które są jedynakami, gdzie status społeczno-ekonomiczny, jest dość wysoki. Dotyczy dzieci, które mają w swoim pokoju telewizor i komputer oraz dzieci, których oboje rodziców pracuje. To jest dość niepokojące" - mówiła na konferencji Minister Zdrowia Ewa Kopacz.

Jak podkreśliła Minister Zdrowia - w przeciwdziałaniu otyłości wśród dzieci, ważne jest uświadomienie rodziców, ze dla zdrowia dziecka ważna jest odpowiednia dieta i ruch. Jego brak, może skutkować rozwojem różnych chorób w tym otyłości.

mgr farm. Aleksandra Uruszczak

na podstawie: PAP - Nauka w PolsceSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Te i inne tematy związane z odchudzaniem znajdziesz w darmowym Poradniku Odchudzania Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także