Jesteś tutaj:

Podwyższony cholesterol może przyczynić się do rozwoju depresji

W wielu badaniach dowiedziono, że wysoki poziom cholesterolu sprzyja powstawaniu chorób serca i udaru mózgu. Nie dawno odkryto, że może również wpływać na rozwój depresji.

Podwyższony cholesterol może przyczynić się do rozwoju depresji

Zdjęcie: ryan melaugh

W wielu badaniach dowiedziono, że wysoki poziom cholesterolu sprzyja powstawaniu chorób serca i udaru mózgu. Nie dawno odkryto, że może również wpływać na rozwój depresji.

Francuscy badacze, deklarują, że związek między cholesterolem a depresją, nie jest łatwy do jednoznacznego przedstawienia.

Badaniem objęto kilka grup wiekowych, z dodatkowym podziałem pod względem płci. Uczestników obserwowano pod kątem objawów depresyjnych oraz poziomu cholesterolu we krwi. Na tej podstawie wywnioskowano, że niski poziom "dobrego" cholesterolu (HDL) we krwi u kobiet towarzyszył depresji. Nie zapominając, że równocześnie były one narażone na większe ryzyko wystąpienia zawału lub udaru mózgu. Natomiast zupełnie inne obserwacje dotyczyły grupy mężczyzn. Mianowicie, w ich przypadku skłonności depresyjne towarzyszyły niskiemu poziomowi "złego" cholesterolu (LDL). Przy czym niski poziom LDL chronił przed zawałem i udarem.

Bardziej konstruktywne wnioski można wyciągnąć na podstawie wyników badań grupy mężczyzn. Bowiem obniżenie "złego" cholesterolu, to cel wielu diet zapobiegających miażdżycy, zawałowi i udarowi mózgu. Zatem możliwe, że zapobieganie patologicznym zmianom w obrębie naczyń, jednocześnie utrudnia zachowanie zdrowia psychicznego.

Autor badania Dr. Marie-Laure Ancelin, stwierdza, że kontrolowanie poziomu zarówno HDL jak i LDL, zmniejsza ryzyko zaburzeń psychicznych w późniejszym okresie życia. Kontrola ma na celu zbilansowanie poziomów "złego" jak i "dobrego" cholesterolu.

Ważne jest aby zachować odpowiednią równowagę pomiędzy HDL i LDL, a nie nie tylko obniżać LDL.

To badanie potwierdza korzyści płynące z monitorowania stężenia cholesterolu we krwi. Wprowadzenie odpowiednio zmodyfikowanej diety i ewentualnych leków regulujących profil lipidowy, chroni nie tylko przed chorobami układu sercowo - naczyniowego ale także przed depresją, tak często diagnozowaną w ostatnich latach.

Szczególną rolę w regulacji ilości cholesterolu we krwi, co należy wyraźnie podkreślać, odgrywa dieta!

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100721085448.htmlSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl "10 skutecznych sposobów na obniżenie cholesterolu"


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także