Jesteś tutaj:

Resweratrol – roślinna pigułka zdrowia

Reswerartol zyskał sławę w 2006 r. jako niemal panaceum, gdy w badaniach wykazano, że substancja poprawia stan zdrowia i wydłuża czas życia. Dużą rolę w wypromowaniu resweratrolu odegrał również tzw. "paradoks francuski".

Resweratrol – roślinna pigułka zdrowia

Zdjęcie: Luisangel

Reswerartol zyskał sławę w 2006 r. jako niemal panaceum, gdy w badaniach na myszach wykazano, że substancja poprawia stan zdrowia i wydłuża czas życia. Dużą rolę w wypromowaniu resweratrolu odegrał również tzw. "paradoks francuski". Francuzi, mimo zamiłowania do tłustej i obfitej kuchni, braku aktywności fizycznej i wypijania litrów wina, rzadziej cierpią na choroby układu krążenia. Zasługą tego efektu jest właśnie wino i zawarta w nim grupa związków o nazwie polifenole. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje resweratrol.

Naturalne źródła resweratrolu

Resweratrol wytwarzany jest przez rośliny jako substancja ochronna. Zapewnia obronę przed infekcjami grzybiczym i innymi szkodliwymi czynnikami środowiska, jak zanieczyszczenie czy promieniowanie UV. Związek zawarty jest w skórce i pestkach winogron, w owocach morwy, orzeszkach ziemnych, porzeczkach, borówkach, żurawinie. Największe stężenie osiąga w winie, uwalniając się w wyniku fermentacji.

Pozytywny wpływ resweratrolu na zdrowie

1. Ochrona naczyń krwionośnych

Resweratrol jest silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Oznacza to, że niweluje drobne cząsteczki tzw. wolne rodniki, które niszczą tkanki i odpowiadają za wiele chorób (między innymi nowotwory i choroby krążenia). Dodatkowo resweratrol obniża we krwi stężenie tzw. złego cholesterolu LDL i hamuje jego wbudowanie się w ściany naczyń. Dzięki temu osiągane jest działanie przeciwmiażdżycowe.

Resweratrol działając przeciwzakrzepowo, chroni przed zawałem serca i udarem mózgu. Zapobiega aktywacji płytek krwi, ich agregacji i w efekcie tworzeniu się zakrzepów. Przyczyniając się do uwolnienia tlenku azotu, rozszerza ściany naczyń wieńcowych i poprawia przepływ krwi, zapobiegając tym samym przed zawałem serca.

2. Pomoc w profilaktyce groźnych powikłań cukrzycy

Wysokie stężenie glukozy we krwi u cukrzyków uszkadza m.in. drobne naczynia krwionośne w oku i nerkach. Sprawcą tych zmian są wolne rodniki produkowane w większej ilości przez znajdujące się w komórkach mitochondria. Resweratrol zwalczając powstawanie tych szkodliwych form tlenu i obniżając poziom glukozy we krwi, może zapobiegać uszkodzeniom tkanek i narządów w przebiegu cukrzycy.

Nie oznacza to jednak, że wino uchroni chorujących na cukrzycę przed powikłaniami, ponieważ alkohol spowoduje więcej szkód. Okazjonalnie można pozwolić sobie na lampkę, ale należy uwzględnić ją w obliczeniach dietetycznych (1g alkoholu dostarcza 7kcal).

3. Resweratrol - alternatywny lek przeciwzapalny?

Działanie przeciwzapalne resweratrolu stało się przedmiotem badań naukowców ze Szkocji i Singapuru. Dowiedziono, że substancja działa przeciwzapalnie przez ograniczenie wytwarzania przez organizm pewnych enzymów wywołujących stan zapalny. Wyniki badań sugerują, że resweratrol może być skutecznym środkiem do zwalczania stanów zapalnych w obrębie dróg oddechowych i stawów. Jego stosowanie łagodzi przebieg astmy, choroby obturacyjnej płuc, reumatoidalnego zapalenia stawów.

4. Resweratrol i profilaktyka przeciwnowotworowa

Resweratrol hamuje przekazywanie pewnych sygnałów, które decydują o wzroście i namnażaniu się komórek nowotworowych. Pobudza również mechanizmy, które prowadzą do śmieci komórek chorobowych. Prowadzone badania dowiodły, że resweratrol może stanowić uzupełnienie terapii przy leczeniu raka okrężnicy, trzustki, nerek. Dzięki niemu chore komórki silniej reagują na podawane leki.

5. Resweratrol - Eliksir długowieczności?

Resweratrol działa podobnie jak niskokaloryczna dieta - pobudza enzymy o nazwie sirtuiny, które regulują tempo starzenia. Aktywne sirtuiny chronią komórki przed śmiercią, tym samym mogą hamować rozwój chorób sercowo-naczyniowych czy choroby Alzheimera.

Okazuje się, że ludzkie sirtuiny stają się około 13-krotnie aktywniejsze pod wpływem resweratrolu. Stwarza to nadzieje na wykorzystanie substancji w zapobieganiu chorobom wieku starczego.

Resweratrol jako naturalny antyoksydant wpływa korzystnie na kondycję i stan skóry. Spowalnia rozpad włókien kolagenowych w skórze, więzadłach stawowych i ścięgnach. Pomaga wygładzić zmarszczki i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dzięki temu skóra zachowuje młody wygląd.

6. Resweratrol - Wzmocnienie wzroku

Resweratrol chroniąc naczynia krwionośne siatkówki oka przyczynia się do poprawy widzenia. Zapobiega również zwyrodnieniu plamki żółtej. Substancja jest naturalnym filtrem ochronnym - unieszkodliwia wolne rodniki powstające pod wpływem sztucznego światła i promieniowania UV.

Preparaty z resweratrolem

Czerwone wino ma nawet do 16 razy więcej resweratrolu niż świeże winogrona. Aby osiągnąć zdrowotny efekt trunku wystarczy codziennie wypić lampkę lub dwie. Przy większej ilości wina, negatywne działanie alkoholu przewyższa korzyści zawartych w nim związków.

Działanie resweratrolu bez nadmiaru alkoholu i zbędnego bólu głowy osiągniesz sięgając po suplementy. Przy wyborze warto kierować się jakością i składem preparatu. Nie wszystkie suplementy dostępne na rynku są odpowiednio oczyszczone i przebadane pod kątem faktycznej zawartości resweratrolu.

Preparaty z wysoką zawartością resweratrolu

Resweratrol trans zawiera 100 mg wyciągu z rdestu japońskiego, w którym 98-99% stanowi resweratrol. W celu zwiększenia wchłaniania substancji, firma opracowała formę zmikronizowaną. Preparat Resweratrol zmikronizowany zawiera 50 mg czystego resweratrolu trans. Zażywanie dwóch kapsułek dziennie pokrywa zapotrzebowanie na substancję.

Źródło resweratrolu stanowi również Longavit, zawierający 390mg standaryzowanego ekstraktu ze skórek winogron. Aby osiągnąć pożądany efekt należy stosować 2 kapsułki 2 razy dziennie.

Suplementy przeznaczone są dla osób dorosłych, które chcą zadbać o prawidłową pracę układu krążenia, zwiększyć wydolność organizmu i odporność na stres. Stosowanie preparatów pomaga zapobiegać infekcjom i rozwojowi nowotworów. Resweratrol pomaga oczyścić organizm z toksyn, zachować pożądaną masę ciała, utrzymać młody wygląd skóry. Polecany jest osobom po urazach stawów i złamaniach jako środek pomagający przywrócić gibkość i pełną ruchomość. Resweratrol w kapsułkach może być bezpiecznie przyjmowany przez okres 3 miesięcy, po czym należy zrobić przerwę.

Resweratrol na wzrok

Preparaty Nutrof Total oraz JAGODA PLUS LUTEINA zawierające w składzie resweratrol wspierają prawidłowe funkcjonowanie oczu i zapobiegają chorobom zwyrodnieniowym. Polecane są dla osób, które dużo pracują przy komputerze, jeżdżą samochodem. Wspomagająco w leczeniu krótkowzroczności i dla osób starszych w celu poprawy widzenia.

Resweratrol - z myślą o kobietach

Zawarta w preparacie Femilife kompozycja wyciągu z żeń-szenia, miłorzębu i resweratrol dodają energii i witalności. Preparat poprawia pamięć i koncentrację, łagodzi objawy stresu, podnosi nastrój. Lekkie działanie estrogenowe przyczynia się do regulacji gospodarki hormonalnej, podnosi libido. Preparat wpływa odmładzająco na stan skóry, włosów i paznokci, jest dobrym uzupełnieniem diety odchudzającej. Preparat nie jest wskazany przy schorzeniach tarczycy i chorobach serca.

Resweratrol - dla mężczyzny

Preparat Natursteron polecany jest dla mężczyzn z drobnymi zaburzeniami erekcji i spadkiem libido oraz w leczeniu objawów andropauzy. Składniki preparatu hamują rozwijające się z wiekiem przerost prostaty, otyłość, pomagają zwalczać wysoki poziom cholesterolu i obniżyć ciśnienie krwi. Dodatkowo podnoszą satysfakcję ze współżycia seksualnego. Dzienna dawka preparatu to 2-4 kapsułek. W przypadku chorób serca i tarczycy należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Resweratrol jest bezpieczną substancją, dla której nie ujawniono działań niepożądanych. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu go z lekami obniżającymi krzepliwość krwi (np. aspiryna, ibuprofen, warfaryna). Łączenie dwóch preparatów nasila ryzyko wystąpienia krwawień.

Ze względu na brak badań, kobiety w ciąży i karmiące piersiąpowinny zrezygnować z suplementacji resweratrolem.mgr farm. Dorota Gruszka
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także