Jesteś tutaj:

Serce w dobrej formie

Na zdrowie naszego serca wpływa wiele czynników. By nasz centralny narząd układu krwionośnego przez całe życie był w świetnej formie, ważne jest byśmy przestrzegali kilku ważnych, a zarazem prostych zasad.

Serce w dobrej formie
Na zdrowie naszego serca wpływa wiele czynników. By nasz centralny narząd układu krwionośnego przez całe życie był w świetnej formie, ważne jest byśmy przestrzegali kilku ważnych, a zarazem prostych zasad.

Pierwszą podstawową regułą jest racjonalne odżywianie.

Warto wzbogacić naszą dietę w warzywa oraz owoce, ograniczyć do minimum tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a wprowadzić do codziennego użytku, korzystne dla pracy serca, tłuszcze roślinne. Istotne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które mają działanie przeciwmiażdżycowe, antyarytmiczne, przeciwzapalne oraz hamujące procesy krzepnięcia.

„Kwasy te mają pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową, zmniejszając stężenie cholesterolu LDL (niekorzystnego) oraz triglicerydów, a zwiększając stężenie frakcji cholesterolu HDL (korzystnego) we krwi”- przypomina dietetyk z firmy Nutrizione inż. Jagoda Podkowska.

NNKT (niskonienasycone kwasy tłuszczowe) nie są produkowane w organizmie, dlatego należy dostarczać je wraz z produktami. Możemy je znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach morskich jak: łosoś czy makrela (100–200 g ryb dostarcza ok. 2 g NNKT), naturalnych olejach roślinnych, orzechach, pestkach i nasionach zbóż. Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) często jest powodem powstawania choroby wieńcowej serca na świecie. Dlatego dobrze by na naszych stołach ryba morska gościła nawet cztery razy w tygodniu. Z warzyw oraz owoców warto sięgać po te produkty, które są bogate w magnez, potas oraz wapń. To właśnie te pierwiastki odpowiadają za wzmocnienie naczyń krwionośnych i regularną pracę serca. Znajdziemy je w pomidorach, ziemniakach, szpinaku, warzywach strączkowych, a także morelach, awokado, figach, śliwkach czy bananach. Pamiętać powinniśmy również o ograniczeniu spożywania soli kuchennej, która wpływa na nadciśnienie tętnicze. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 6g, by zachować w zdrowiu nasze serce.

Następnym krokiem do zdrowia jest ruch.

Dzięki aktywności fizycznej poprawiamy nie tylko swoją kondycję, sylwetkę, ale także wzmacniamy nasze serce. Podczas wysiłku „wyrzucamy z siebie” niepotrzebny stres, dzięki czemu uspokajamy się psychicznie i nastrajamy pozytywnie nasz układ nerwowy. W efekcie serce i układ krążenia pracują bardziej regularnie i spokojnie. Do walorów „ruszania się” zaliczamy również utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Intensywność wysiłku powinniśmy zwiększać sukcesywnie (na początku tętno nie przekracza 100 uderzeń na minutę). Bezpiecznie jest zacząć od półgodzinnych spacerów trzy razy w tygodniu. Ważne jest by ćwiczenia wykonywać regularnie do momentu, aż staną się one naturalną częścią naszej codzienności. Pora dnia również ma znaczenie. Nie powinniśmy wykonywać intensywnych treningów tuż po zakończeniu sytego posiłku, zaraz po przebudzeniu, czy też chwilę przed snem, gdyż zaburzymy regularna pracę naszego organizmu. Prócz luźnych spacerów, warto odświeżyć swą „przyjaźń z rowerem”, a także uczęszczać na basen. Osoby z problemami zdrowotnymi takimi jak: nadciśnienie czy cukrzyca zanim zaczną uprawiać sport powinny skonsultować się lekarzem, aby ustalić odpowiednie ćwiczenia, które mogą wykonywać i być pod stała opieką medyczną.

Rzuć nałogi!

Palenie papierosów, zaledwie kilku na dzień, wpływa na zdrowie naszego serca i zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej aż o 50%! Na niekorzystne działanie centralnego narządu układu krwionośnego ma spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. Może on uszkodzić mięsień serca, zwiększyć ciśnienie krwi, a także doprowadzić do nadwagi (1 kieliszek wódki to ok. 300 kcal.).

Otyłość również zagraża naszemu sercu. Warto jest zatem zadbać o siebie ograniczając spożywanie kalorii adekwatnie do swojego wieku, aktywności fizycznej oraz płci. Indeks masy ciała (BMI), który w łatwy sposób można obliczyć dzieląc wagę podaną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu (np.: 65kg/1,75m2= 21,2) nie powinien przekroczyć wskaźnika 24. Jeśli BMI jest wyższy, powinniśmy zacząć się odchudzać, a co się z tym wiąże ograniczyć spożywanie tłustych i kalorycznych potraw, więcej się ruszać i zwracać uwagę na naszą wagę.

Regularne badania

Jeśli cierpimy na cukrzycę czy nadciśnienie bardzo ważne jest, byśmy kontrolowali zastaną sytuację. Pamiętajmy, że prawidłowe ciśnienie wynosi: 120/80(pomiar skurczowy ciśnienia krwi wynoszący 120 mmHg, a rozkurczowy: 80 mmHg), zaś poziom glukozy nie powinien przekroczyć 140 mg%. By temu zapobiegać zwracajmy uwagę na to po jakie produkty sięgamy oraz więcej czasu poświęćmy na ruch.

Bibliografia:

Sieradzki J. Cukrzyca - kompendium, Via Medica, 2009

Jackson Graham, Zdrowe serce przewodnik pacjenta, Książka i Wiedza , 2004

Konsultacja z dietetykiem inż. Jagodą Podkowską
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także