Jesteś tutaj:

Zapalenie żołądka – poznaj przyczyny i zwalcz dolegliwości

Niepozorne wzdęcia, zgaga, ból w nadbrzuszu, brak apetytu mogą być oznaką poważniejszych dolegliwości niż zwykła niestrawność. Przyczyną tych objawów może być zapalenie żołądka.

Zapalenie żołądka – poznaj przyczyny i zwalcz dolegliwości
Niepozorne wzdęcia, zgaga, ból w nadbrzuszu, brak apetytu mogą być oznaką poważniejszych dolegliwości niż zwykła niestrawność. Przyczyną tych objawów może być zapalenie żołądka.

Pod hasłem zapalenie żołądka kryje się grupa schorzeń, którym towarzyszy reakcja zapalna w obrębie błony śluzowej żołądka. W poważniejszych przypadkach stan zapalny może sięgać do głębszych warstw ściany żołądka - tkanki podśluzówkowej i mięśniówki.

Reakcja zapalna jest odpowiedzią na liczne czynniki, które osłabiają mechanizmy obronne żołądka i drażnią nabłonek. Choroba może mieć ostry lub przewlekły przebieg.

Czym objawia się zapalenie żołądka?

Czasami zapalenie żołądka nie daje żadnych wyraźnych objawów, a dolegliwości można przypisać zatruciu pokarmowemu czy niestrawności. Właściwą diagnozę umożliwiają tylko badania laboratoryjne.

Chory może narzekać na utrzymujący się brak apetytu, wzdęcia, nudności i zgagę. Przejedzenie i stres nasila objawy. W stanach ostrych, oprócz silnego bólu w nadbrzuszu mogą pojawić się wymioty i biegunka z krwią.

Co przyczynia się do zapalenia żołądka?

Głównym sprawcą ostrego zapalenia żołądka, przebiegającą pod postacią nadżerek lub krwotoków, jest nadużywanie leków z grupy NLPZ tj. niesterydowych leków przeciwzapalnych. Do NLPZ należy między innymi aspiryna, ibuprofen, naproksen, ketoprofen łatwo dostępne bez recepty w preparatach doustnych lub do stosowania na skórę. Działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo substancje osłabiają barierę ochronną żołądka. Hamują wytwarzanie tak zwanych prostaglandyn odpowiedzialnych za osłonę komórek oraz powodują rozcieńczenie śluzu powlekającego ścianę żołądka. Nabłonek narażony na silniejsze działanie soku żołądkowego łatwo ulega złuszczaniu.

Szczególnie poważnym zagrożeniem wśród leków jest meloksikam (np. Opokan), indometacyna (np. Elmetacin) i fenylobutazon (np. Butapirazol), które najsilniej drażnią błonę śluzową. Nie tylko tabletki są niebezpieczne, również nadużywanie preparatów na skórę jak np. Voltaren, Ketonal czy Olfen przyczynia się do uszkodzenia żołądka.

Oprócz leków jest jeszcze kilka zagrożeń:
 • alkohol
 • zakażenie Helicobacter pylori lub inne infekcje wirusowe
 • uraz, oparzenie żołądka - nawet przez zbyt gorące i pikantne potrawy lub przypadkowo połknięte środki chemiczne
 • ciężkie zatrucie pokarmowe
 • refluks żółciowy, gdy treść z dwunastnicy zawierająca żółć trafia z powrotem do żołądka; do żółciowego zapalenia żołądka dochodzi przeważnie po operacjach na przewodzie pokarmowym i przy kamicy pęcherzyka żółciowego
W większości przypadków przyczyną przewlekłego zapalenia żołądka jest infekcja wirusem Helicobacter pylori. Zdarza się również, że organizm reaguje agresywnie w stosunku do własnych komórek. W przebiegu tak zwanych chorób autoimmunologicznych układ odpornościowy niewłaściwie rozpoznaje pewne komórki żołądka i powoduje ich niszczenie.

Czym grozi nieleczony stan zapalny?

Zapalenie żołądka czasami nie daje wyraźnych objawów i bywa bagatelizowane. Tymczasem powikłania choroby są bardzo groźne. Powiększające się uszkodzenia w obrębie błony śluzowej żołądka skutkują powstawaniem nadżerek i krwawiących wrzodów. Zniekształca się ściana żołądka i zmienia perystaltyka, a co za tym idzie zaburzają się procesy trawienne. Oprócz postępującego niedożywienia i wyniszczenia organizmu może pojawić się anemia z niedoboru witaminy B12.

Ostre zapalenie żołądka wymaga często leczenia szpitalnego.

Jak sobie pomóc w zapaleniu żołądka?

1. Dieta

Najważniejszym czynnikiem łagodzącym objawy zapalenia żołądka jest lekka dieta.

Unikaj produktów spożywczych, które dodatkowo zakwaszają treść żołądkową jak mleko, soki i owoce cytrusowe, kiszone warzywa. Zrezygnuj z ostrych przypraw, kawy i tytoniu, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.

2. Leki złagodzą objawy

Leczenie zapalenia żołądka polega głównie na eliminowaniu przyczyn choroby i łagodzeniu objawów. Nie można podać typowego leku przeciwzapalnego, bo wspomniane NLPZ są główną przyczyną dolegliwości.

Ważne zadanie w zapaleniu żołądka to opanować drażniące działanie kwaśnego soku żołądkowego na osłabioną śluzówkę. Zapewnią to leki zobojętniające lub leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. Wśród leków zobojętniających dostępne są tabletki do ssania lub mleczka z solami magnezu, glinu, wapna (np. Alugastrin, Alumag, Maalox, Manti).

Leki redukujące produkcję kwasu solnego z ranitydyną (np. Ranigast) i tak zwanymi inhibitorami pompy protonowej (np. Bioprazol Bio, Controloc Control) powinny być stosowane doraźnie, chyba że lekarz zaleci odpowiednią kurację.

Z bezpiecznych, naturalnych leków można sięgnąć po len. Bogate w śluzy nasiona lnu zapewnią osłonę nabłonka żołądka. Najlepsze właściwości powlekające ma macerat z całych nasion lnu. Aby przygotować macerat, wystarczy zalać nasiona wodą o temperaturze pokojowej i odczekać 30 minut. Po odcedzeniu nasion, płyn z uwolnionymi substancjami śluzowymi najlepiej pić na noc lub na czczo.

3. Apiterapia w zapaleniu żołądka

Apiterapia jako medycyna naturalna wykorzystuje właściwości produktów pszczelich, w tym miodu. Bogaty w cukry, aminokwasy, witaminy miód normalizuje wydzielanie enzymów trawiennych i reguluje ruchy perystaltyczne przewodu pokarmowego. Miód łagodzi podrażnienia błony śluzowej i przyspiesza gojenie się nadżerek. Zdrowotny roztwór przygotowuje się z 2-3 łyżek miodu rozpuszczając je w szklance ciepłej wody. Napój wypija się 3 razy dziennie na godzinę przed posiłkami. Terapia miodem powinna trwać co najmniej 2 miesiące.

mgr farm. Dorota Gruszka

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracuje w aptece ogólnodostępnej.

mgr farm. Dorota Gruszka
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także