Jesteś tutaj:

15 najważniejszych pytań i odpowiedzi na temat wybielania zębów

Poniżej prezentujemy szereg najczęściej zadawanych pytań dotyczących zarówno metod wybielania, jak i wskazówek dotyczących przygotowania do zabiegu. Warto także przyjrzeć się powszechnie panującym mitom na temat rozjaśniania zębów i tzw. "domowym" sposobom na śnieżnobiały uśmiech.

15 najważniejszych pytań i odpowiedzi na temat wybielania zębów

Zdjęcie: AmandaBreann

1. Dlaczego moje zęby nie są białe?
Naturalny kolor naszych zębów uwarunkowany jest przez wiele czynników:
 • skład chemiczny
 • ilość wapnia i fosforu,
 • kolor zębiny,
 • odcień szkliwa,
 • przejrzystość tkanek zęba (przezierność),
 • mineralizacja tkanek.

Nie oszukujmy się, nikt z nas nie ma naturalnie śnieżnobiałego uśmiechu. Jak widać, na część z nich nie mamy żadnego wpływu. Jednak liczne przebarwienia są w większości spowodowane stylem życia, spożywanym pokarmem, nałogami.
Do najczęstszych przyczyn przebarwień zewnętrznych należą:
 • Palenie tytoniu
 • Częste jedzenie pokarmów zawierających dużą ilość barwników- jagody, wiśnie
 • Picie dużych ilości kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina
 • Nagromadzenie kamienia nazębnego

Poważniejsze przebarwienia, tzw. wewnętrzne, których usunięcie wymaga niejednokrotnie powtórzenia zabiegu, mogą być spowodowane:
 • Długotrwałym przyjmowaniem w dzieciństwie antybiotyków z grupy tetracyklin
 • Urazem zęba i spowodowane tym obumarcie miazgi
 • Przyjmowaniem dużych ilości fluoru w okresie wzrostu zębów - ich "cętkowany" wygląd
 • Stopniowym żółknięciem zębów wraz z wiekiem

2. Czy wybielanie zębów jest nieszkodliwe?
Współczesne metody rozjaśniania uśmiechu są bezpieczne, nie powodują większych problemów ze zdrowiem dziąseł, ani zębów. Z cała pewnością lepiej oddać się w ręce profesjonalisty - stomatologa. Jeśli jednak, ze względów finansowych, wolimy sami się tego podjąć, za pomocą dostępnych powszechnie past, pasków bądź innych wynalazków, i tak warto skonsultować to ze swoim dentystą.
3. Czy warto stosować "domowe" sposoby wybielania zębów?
Przekazywane z pokolenia na pokolenie, od znajomych osób, które wypróbowały i polecają, ale prawdę mówiąc nie są to sposoby godne polecenia.
SODA OCZYSZCZONA: czyli wodorowęglan sodu (NaHCO3) - ma działanie oczyszczające, hamuje rozwój bakterii. Można moczyć szczoteczkę w jej roztworze i szczotkować zęby, bądź stosować bezpośrednio. Soda ma działanie wybielające - owszem, ale tylko krótkoterminowe. Wpływa poza tym negatywnie na stan szkliwa.
Soda oczyszczona jest, obok innych składników, ważnym komponentem większości past do zębów. Tak więc nie ma potrzeby oddzielnego jej stosowania.
SÓL: sposób jej stosowania jest podobny jak w przypadku sody. Jednak sól ma działanie zakwaszające, może uszkodzić szkliwo. Podsumowując - zostawmy sól w kuchni, gdzie jej miejsce.
CYTRYNA: kolejny "kulinarny" wynalazek też raczej nie ma większego zastosowania w przypadku wybielania, choć ekstrakty z cytryny wchodzą w skład past wybielających. Niektórzy twierdzą, że codzienne wypicie szklanki soku z cytryny lub wcieranie jej w zęby może naprawdę je wybielić. Tak rzekomo ma działać kwas cytrynowy. Jest w tym ziarno prawdy, jednak ten związek ma bardzo agresywne działanie. Może z czasem nawet zaszkodzić naszym zębom.
Co więcej taka terapia, podobnie jak w przypadku soli nie należy do najprzyjemniejszych.
4. Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
Stara prawda mówi - "co za dużo to niezdrowo" - także w przypadku wybielania. Szczególną uwagę należy zwrócić na okres stosowania specjalistycznych PAST WYBIELAJĄCYCH, zawierających substancje ścierne, np. węglan wapnia, uwodniona krzemionkę. Okres ich stosowania nie powinien być dłuższy niż 2 miesiące. W przeciwnym wypadku może dojść do znacznego uszkodzenia szkliwa.
Przy zakupie takiej pasty zwróćmy uwagę na współczynnik ścieralności - tzw. RDA. Im mniejszy - tym łagodniejsza i mniej podrażniająca dla naszych zębów jest pasta. Natomiast RDA, nie może przekraczać wartości 200.
5. Czy moje zęby będą od razu śnieżnobiałe?
Są różne odcienie bieli. Co więcej, każdy z nas ma specyficzny koloryt uzębienia i nie zawsze, nawet w wyniku wybielania, uda się osiągnąć "krystaliczną", wręcz nienaturalną biel. Za pomocą specjalnego kolornika Vita, stomatolog określa wyjściowy kolor zębów a także pokazuje jaki odcień uda się osiągnąć. W przypadku ekspresowego wybielania przy pomocy lampy lub lasera zauważalny efekt rozjaśnienia nawet o 5-8 tonów można uzyskać już po pierwszej wizycie.
"Nocne wybielanie nakładkowe" wymaga więcej cierpliwości, ostateczny kolor zębów ustala się po około dwóch tygodniach od zakończenia wybielania.
6. Czy pasty wybielające mogą skutecznie wybielić zęby?
Działanie past wybielających, zarówno tych dostępnych w sprzedaży masowej jak i w aptekach, polega na mechanicznym lub chemicznym usuwaniu powierzchniowych osadów. Tą metodą nie można usunąć przebarwień wewnętrznych. Pasty mogą być stosowane raczej jako środek pomocniczy, podtrzymujący efekt poważniejszych zabiegów wybielania.
7. Czy wybielanie zębów może doprowadzić do nadwrażliwości zębów?
Jeśli decydujemy się na zabieg u dentysty, musimy liczyć się z faktem, że przez około 2-3 dni po nim, może dokuczać nam tzw. nadwrażliwość pozabiegowa. Dolegliwość ta jest przemijająca. W tym czasie należy zrezygnować ze spożywania zbyt gorących potraw, picia zimnych napojów. Jeśli jednak nadwrażliwość dokucza nam przez dłuższy czas, warto skonsultować się wtedy z lekarzem stomatologiem.
8. Czy efekt wybielania utrzyma się na stałe?
Nic nie trwa wiecznie, podobnie jest z zabiegami stomatologii estetycznej. Efekt bielszych zębów metodą wykonaną u stomatologa, przy pomocy światła lampy lub lasera, utrzymuje się około 2 lat. W przypadku metody nakładkowej, nieco krócej - około 0,5 roku.
9. Czy wybielanie zębów boli?
Nie. Sam zabieg jest bezbolesny. Trzeba przyznać, że nie jest on zbyt wygodny - na dziąsła dentysta zakłada specjalną gumową osłonę, która czasem może lekko podrażniać i powodować dyskomfort pacjenta.
10. Jak przygotować zęby do zabiegu wybielania?
Przede wszystkim należy wyleczyć istniejącą próchnicę i wypełnić ubytki. Poza tym istotną sprawą jest usunięcie kamienia nazębnego. Zabiegiem przygotowującym do wybielania jest tzw. piaskowanie, które niejednokrotnie już powoduje rozjaśnienie zębów. Dzieje się tak na skutek pozbycia się płytki nazębnej oraz wszelkich nalotów. Poza tym, jego wykonanie pozwala potem na skuteczne i równomierne działanie środków wybielających.
11. Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?
Z tego typu zabiegów nie mogą korzystać kobiety w ciąży, karmiące, a także osoby chore na epilepsję, cierpiące na chorobę Parkinsona. Wybielanie zębów można przeprowadzać u osób powyżej 16 roku życia, kiedy rozwój zębów jest już całkowicie zakończony. Poza tym powinny z niego zrezygnować osoby cierpiące na intensywną nadwrażliwość, ze względu na ryzyko nasilenia dolegliwości.
12. Co to jest "biała dieta"? Jakie są wskazania po zabiegu wybielania?
Przez 2 godziny po skończonym zabiegu nie należy nic jeść ani pić, za wyjątkiem wody mineralnej.
"Biała dieta" jest potocznym określeniem diety, którą powinni prowadzić pacjenci przez 2 doby po zabiegu wybielania. Polega ona na niespożywaniu produktów "barwnych", zawierających dużą ilość barwników, w szczególności są to: kawa, herbata, barszcz czerwony, coca-cola, wiśnie, jagody, czerwone wino itp. Szkliwo jest wtedy bardzo odwodnione i łatwo chłonie barwniki z pożywienia i napojów. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do utraty efektu wybielania. Podobnie może się stać jeśli osoby palące nie porzucą nałogu na przynajmniej dwie pierwsze doby po zabiegu. Ale szczerze mówiąc warto zrobić to na zawsze, aby móc cieszyć się dłużej pięknym uśmiechem i świeżym oddechem.
Lekarze zalecają także, aby w pierwszej dobie po zabiegu unikać spożywania silnie gorących lub bardzo zimnych pokarmów i napojów, ze względu na pojawienie się przejściowej nadwrażliwości zębów.
13. Czy wybieleniu podlegają wypełnienia i korony protetyczne?
Nie, żadne uzupełnienia protetyczne nie ulegają rozjaśnieniu tradycyjnymi metodami. Stosowane są one tylko do zębów zdrowych. W przypadku zębów martwych obowiązuje specjalna technika wybielania od wewnątrz. Polega ona na założeniu komory, do której wprowadza się środek wybielający. Często stosuje się tzw. licówki, cienkie płatki porcelanowe, które umieszcza się na zewnętrznej stronie zęba, tj. licowej - stąd nazwa.
14. Czy powtarzanie zabiegu wybielania może powodować próchnicę i uszkodzić szkliwo?
Nie, obecnie stosowane metody są bezpieczne i nie powodują takich zmian. Zwykle zabieg wybielania po zakończonej kuracji można powtórzyć po roku. Ale o tym, jak i kiedy to się odbędzie, decyduje już lekarz stomatolog.
15. Jakie są przykładowe ceny poszczególnych zabiegów wybielania?
Profesjonalne zabiegi w gabinetach dentystycznych to wciąż dla wielu z nas luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Ekspresowe wybielanie przy pomocy lampy to koszt w granicach 1200-1500 zł. Użycie lasera pociąga za sobą koszty dochodzące do 2000 zł.
Metoda nakładkowa jest nieco tańsza i przez to coraz bardziej popularna - koszt jednej kuracji - nakładka + żel + wizyty= 600-1000 zł.
Najtaniej przedstawiają się paski wybielające - 7-dniowa kuracja kosztuje około 60-70 zł. Natomiast pasty wybielające to wydatek rzędu 20-30 zł. Warto jednak zaznaczyć, że cena mówi tez wiele o jakości usługi. A pasty, żele itp. to jedynie środki pomocnicze, które same skutecznie nie wybielą, a jedynie podtrzymają uzyskany efekt śnieżnobiałego uśmiechu.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także