Lubisz odżywiać się zdrowo, cenisz kolorowe potrawy i kulinarne przygody? Przeczytaj, może dowiesz się czegoś nowego!
1. Awokado
Nie musisz obawiać się owoców o grubej niejadalnej skórce, takich jak awokado. Ewentualne nieczystości nie są w stanie przeniknąć do wewnątrz, pod warunkiem jednak, że owoc nie jest uszkodzony. Wybieraj półtwarde, nieobite i gładkie owoce. A nim przyrządzisz z nich pyszne guacamole umyj je dokładnie pod bieżącą wodą.2. Jajka
Wybieraj te z wolnego chowu, unikaj klatkowego. Zwracaj uwagę na datę ważności jajek oraz pierwszą cyfrę nabitą na skorupce (decyduj się na 0 i 1). Nawet jeśli jesteś pewna/y źródła, z którego pochodzą jajka, przed usmażeniem czy wykorzystaniem jako składnik ciasta, bezpieczniej jest wbić je do szklanki i dokładnie się im przyjrzeć. Świeże jajka nie mają szczególnego zapachu, żółtko mają zwarte, nie rozpływające się. Intensywność koloru żółtka nie świadczy o jakości jajka, często te „sklepowe” są intensywniej pomarańczowe niż wiejskie.Jak odczytać kod umieszczony na jajku?
0- jajka ekologiczne1- jajka z tzw. wolnego wybiegu
2- jajka z „chowu ściółkowego”
3 -jajka z „chowu klatkowego
Następne oznaczenia to:
- kod kraju (dwie litery np. PL)
- kod województwa (2 cyfry)
- kod powiatu (2 cyfry)
- kod działalności (2 cyfry)
- kod producenta (2 cyfry)
3. Przyprawy egzotyczne
Próbuj, mieszaj, syp pełnymi garściami (tylko nie sól i cukier!) – udowodniono, że w krajach w których tradycyjnie spożywa się więcej przypraw mniejsza jest częstotliwość występowania chorób kardiologicznych, układu trawiennego, a nawet raka. Używaj jednak mieszanek z pewnych źródeł: popytaj w sklepach ze zdrową żywnością, szukaj przypraw od lokalnych producentów. W sezonie udaj się na targ i zrób zapas ziół: świeże w lecie i suszone jesienią będą doskonałym dopełnieniem potraw.