Jesteś tutaj:

5 ciekawostek na temat zdrowego odżywiania

Lubisz odżywiać się zdrowo, cenisz kolorowe potrawy i kulinarne przygody? Przeczytaj, może dowiesz się czegoś nowego!

5 ciekawostek na temat zdrowego odżywiania
Lubisz odżywiać się zdrowo, cenisz kolorowe potrawy i kulinarne przygody? Przeczytaj, może dowiesz się czegoś nowego!

1. Awokado

Nie musisz obawiać się owoców o grubej niejadalnej skórce, takich jak awokado. Ewentualne nieczystości nie są w stanie przeniknąć do wewnątrz, pod warunkiem jednak, że owoc nie jest uszkodzony. Wybieraj półtwarde, nieobite i gładkie owoce. A nim przyrządzisz z nich pyszne guacamole umyj je dokładnie pod bieżącą wodą.

2. Jajka

Wybieraj te z wolnego chowu, unikaj klatkowego. Zwracaj uwagę na datę ważności jajek oraz pierwszą cyfrę nabitą na skorupce (decyduj się na 0 i 1). Nawet jeśli jesteś pewna/y źródła, z którego pochodzą jajka, przed usmażeniem czy wykorzystaniem jako składnik ciasta, bezpieczniej jest wbić je do szklanki i dokładnie się im przyjrzeć. Świeże jajka nie mają szczególnego zapachu, żółtko mają zwarte, nie rozpływające się. Intensywność koloru żółtka nie świadczy o jakości jajka, często te „sklepowe” są intensywniej pomarańczowe niż wiejskie.Jak odczytać kod umieszczony na jajku?

0- jajka ekologiczne

1- jajka z tzw. wolnego wybiegu

2- jajka z „chowu ściółkowego”

3 -jajka z „chowu klatkowego

Następne oznaczenia to:
 • kod kraju (dwie litery np. PL)
 • kod województwa (2 cyfry)
 • kod powiatu (2 cyfry)
 • kod działalności (2 cyfry)
 • kod producenta (2 cyfry)


3. Przyprawy egzotycznePróbuj, mieszaj, syp pełnymi garściami (tylko nie sól i cukier!) – udowodniono, że w krajach w których tradycyjnie spożywa się więcej przypraw mniejsza jest częstotliwość występowania chorób kardiologicznych, układu trawiennego, a nawet raka. Używaj jednak mieszanek z pewnych źródeł: popytaj w sklepach ze zdrową żywnością, szukaj przypraw od lokalnych producentów. W sezonie udaj się na targ i zrób zapas ziół: świeże w lecie i suszone jesienią będą doskonałym dopełnieniem potraw.

4. Jogurty

Zrezygnuj z jogurtów owocowych, sztucznie dosładzanych. Lepiej kupuj te o smaku naturalnym i mieszaj z ulubionymi przekąskami lub surowymi owocami. Zrób swoją własną mieszankę smakową: drobno posiekane orzechy, siemię lniane, płatki owsiane, rodzynki. Możesz przechowywać ją długo w szczelnym pojemniku i dosypywać na bieżąco do jogurtu.

5. Kiełki

Coraz częściej na sklepowych półkach możemy kupić kiełki rzodkiewki, brokułów, soi, fasoli mung. Nie dość, że są świetnym źródłem naturalnego błonnika, witamin A, C, E i H i świetnie smakują to jeszcze są efektywną dekoracją dla wielu potraw. Warto zawrzeć bliższą znajomość z kiełkami – w Internecie jest mnóstwo stron informujących o historii i właściwościach poszczególnych gatunków, a także jak należy je uprawiać w domu. Nie jest to trudne: należy zaopatrzyć się w tzw. kiełkownicę i stosować do instrukcji specjalistów.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także