Jesteś tutaj:

8 powodów, dla których warto stosować żeń-szeń

Panaceum czy szarlataneria? Od dziesięcioleci żeń-szeń znajduje zastosowanie, jako skuteczny środek na liczne dolegliwości. Odkryjmy razem korzystne właściwości żeń-szenia.

8 powodów, dla których warto stosować żeń-szeń

Zdjęcie: Lohrie

Panaceum czy szarlataneria? Od dziesięcioleci żeń-szeń znajduje zastosowanie, jako skuteczny środek na liczne dolegliwości. Odkryjmy razem korzystne właściwości żeń-szenia.

Substancje czynne w korzeniu żeń - szenia

Najcenniejszą odmianą żeń-szenia są rośliny, posiadające biały korzeń. Zawiera on bowiem najwięcej substancji czynnych, którymi są tzw. ginsenozydy.

Cząsteczki ginsenozydów maja stosunkowo duże rozmiary, dlatego też określane są mianem makrocząsteczek. Zbudowane są z dwóch części. Pierwsza część cząsteczki ginsenozydu jest cukrem - glukozą, galaktozą lub innym. Natomiast druga część, posiada strukturę, która przypomina swą budową cząsteczki hormonów sterydowych np. estrogenu czy też testosteronu, z tego względu, upraszczając możemy powiedzieć, że druga część cząsteczki ginsenozydu posiada budowę sterydową.

Czy żeń-szeń jest lekarstwem na wszystkie choroby?

Należy przyznać, że stwierdzenie to nie jest wcale tak dalekie od prawdy. W rzeczywistości żeń-szeń wykazuje wielokierunkowe działanie na nasz organizm. Oznacza to, że ma on zdolność pozytywnego oddziaływania na większość narządów w naszym ustroju, poprzez swoje substancje czynne - ginsenozydy.

Dobroczynne działanie żeń-szenia

1. Szeroki wpływ na ośrodkowy układ nerwowy - poprzez stymulację tzw. receptorów GABA w mózgu, wykazuje działanie uspokajające oraz relaksacyjne. Ponadto zwiększa stężenie acetylocholiny w tkance mózgowej, która jest przekaźnikiem informacji, pomiędzy jednostkami strukturalnymi mózgu, tzw. neuronami, przyczyniając się tym samym do poprawienia zdolności koncentracji oraz zapamiętywania. Ginsenozydy ochraniają również neurony przed negatywnym wpływem wolnych rodników (wykazują zatem działanie antyoksydacyjne).

2. Ochrona tkanki kostnej przed osteoporozą - szczególnie ważna właściwość żeń -szenia dla kobiet, które znajdują się w okresie pomenopauzalnym. Ginsenozydy przyczyniają się do zwiększenia ilości estrogenów w kościach, które wykazują działanie ochronne na tkankę kostną. U kobiet po menopauzie jajniki nie produkują już w tym okresie estrogenów, a zapasy tkankowe tego hormonu są niewielkie w porównaniu z potrzebami tkanki kostnej, stąd osteoporoza jest częstą przypadłością kobiet w okresie pomenopauzalnym. Dlatego warto zastanowić się, czy nie włączyć w swoją codzienna dietę preparatów z żeń-szeniem, w trosce o zdrowie swojego układu kostnego. Należy zaznaczyć, że protekcyjne działanie ginsenozydów żeń-szenia na tkankę kostną, występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Zaobserwowano, że w trakcie stosowania preparatów z żeń-szeniem u kobiet po menopauzie, mogą pojawić się krwawienia z dróg rodnych. Jest to działanie niepożądane, które zdarza się stosunkowo rzadko. Jednak w przypadku, kiedy kobieta w okresie pomenopauzalnym, przyjmująca preparaty z żeń-szeniem, zauważy u siebie występowanie takich krwawień, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

3. Pozytywny wpływ na układ krążenia - żeń-szeń działa przeciwmiażdżycowo, obniżając stężenie "złego" cholesterolu (frakcji LDL), przyczyniając się równocześnie do podwyższenia frakcji HDL ("dobrego" cholesterolu). Obniża ciśnienie krwi oraz zapobiega arytmiom (zaburzeniom rytmu serca).

4. Żeń-szeń zapobiega rozwojowi cukrzycy - obniża stężenie glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące), a ponadto wykazuje działanie protekcyjne względem komórek beta trzustki, które odpowiedzialne są za poposiłkowe wydzielanie insuliny.

5. Wpływ immunostymulujący - pobudza nasz układ odpornościowy do działania (wpływ immunostymulujący), poprzez bezpośredni wpływ na komórki (np. makrofagi, limfocyty) uczestniczące w odpowiedzi immunologicznej, po wniknięciu drobnoustroju lub wirusa do naszego organizmu.

6. Działanie przeciwnowotworowe - ginsenozydy zawarte w korzeniu żeń-szenia, wykazują udowodniony naukowo, hamujący wpływ na podziały komórek nowotworowych, co zapobiega rozrostowi oraz przerzutom nowotworów. Naukowcy udowodnili taki wpływ ginsenozydów na komórki raka jelita grubego. Obecnie prowadzone są badania, w celu udowodnienia takiego wpływu ginsenozydów w białaczkach (nowotworach szpiku kostnego).

7. Działanie ochronne i regenerujące na wątrobę - ze względu na antyoksydacyjne właściwości ginsenozydów, hepatocyty chronione są przed negatywnym wpływem wolnych rodników, które w komórkach wątrobowych występują w znacznych ilościach, ze względu na duży udział wątroby w metabolizmie toksycznych związków.

8. Odmładza wygląd skóry oraz zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów.

Kiedy nie możemy przyjmować preparatów z żeń-szeniem na własną rękę?

 • Osoby o zbyt wysokim ciśnieniu krwi lub chorujące na serce (ciężkie arytmie, niewydolność mięśnia sercowego), które chciałyby przyjmować preparaty zawierające żeń-szeń, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. Żeń-szeń zażywany w zbyt dużych dawkach, zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, a nawet przyczynia się do wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
 • W przypadku chorób nowotworowych tzw. hormonozależnych np. raku piersi lub raku prostaty, przyjmowanie preparatów z żeń-szeniem jest przeciwwskazane! Przyczynia się do zwiększenia produkcji estrogenów, które mogą powodować znaczne zaostrzenie choroby nowotworowej!
 • Ponieważ żeń-szeń wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, nie mogą go stosować osoby chore na hemofilię oraz inne zaburzenia krzepnięcia krwi.
 • U osób chorych na cukrzycę lub z tendencją do obniżonego poziomu glukozy we krwi, zażywanie preparatów z żeń-szeniem powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
 • Preparatów z żeń-szeniem nie wolno stosować: u kobiet w ciąży oraz dzieci, jeżeli przyjmujemy leki z grupy glikokortykosteroidów lub inhibitorów monoaminooksydazy, kiedy cierpimy na bezsenność, astmę oskrzelową lub dokuczają nam kołatania serca!

Jak stosować preparaty z żeń-szeniem?

Jeżeli upewniliśmy się, że nie znajdujemy się w żadnej z grup opisanych powyżej, gdzie przyjmowanie preparatów zawierających żeń-szeń wymaga konsultacji z lekarzem, możemy nabyć preparat z żeń-szeniem. Przeważnie występują one w postaci tabletek lub kapsułek, które należy stosować w dawce: 1 tabletka/kapsułka na dobę.

Po trzech miesiącach przyjmowania preparatu z żeń-szeniem, należy zrobić minimum 4 tygodniową przerwę.

W razie nie przestrzegania powyżej określonych zasad, mogą wystąpić objawy przedawkowania, wynikające ze zdolności kumulacji w tkankach substancji czynnych (ginsenozydów), do których zaliczamy: podwyższenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pobudzenie, zaburzenia snu, biegunka oraz wysypki. Objawy te określane są mianem syndromu żeń-szeniowego.

Preparaty żeń-szenia

Ile żeń-szenia można przyjmować dziennie?

W aptekach żeń-szeń możemy spotkać w postaci preparatów prostych, zawierających wyłącznie wyciąg z korzenia tej rośliny lub preparatów złożonych wzbogaconych dodatkowo o komplet witamin i minerałów. Każdy z poniżej wymienionych preparatów, zawiera standaryzowaną zawartość wyciągu z korzenia żeń-szenia, co oznacza że w każdej tabletce/kapsułce znajduje się taka ilość sproszkowanego korzenia żeń-szenia, która zapewnia stałą zwartość ginsenozydów, wykazującą pozytywny wpływ na nasz organizm.

Bezpieczna maksymalna dawka ginsenozydów wynosi do 30 mg na dobę.

Dlatego należy zwrócić uwagę ile w danej kapsułce/tabletce znajduje się tych substancji, aby przyjmować je w odpowiedniej ilości w ciągu doby.

Preparaty proste:
 • ŻEŃ-SZEŃ kapsułki lub tabletki - w zależności od producenta mogą one zawierać od 100 mg - 400 mg standaryzowanego wyciągu z korzenia żeń-szenia, co odpowiada od 7 mg-28 mg ginsenozydów na 1 tabletkę/kapsułkę. Dlatego musimy zwrócić uwagę, jaka ilość ginsenozydów wykazana jest na opakowaniu, dla jednej tabletki/kapsułki. W przypadku zawartości 100 mg wyciągu z korzenia żeń-szenia możemy przyjąć do 3 kapsułek/tabletek na dobę, natomiast kiedy ta ilość wynosi 400 mg możemy przyjąć tylko 1 tabletkę/kapsułkę na dobę.
 • VITATON - kapsułka zawiera 400 mg standaryzowanego wyciągu z korzenia żeń-szenia, co odpowiada ilości 28 mg ginsenozydów. Należy zażywać tylko 1 kapsułkę na dobę.
Preparaty złożone:
 • BODYMAX ŻEŃ-SZEŃ - tabletka zawiera 200 mg standaryzowanego wyciągu z korzenia żeń-szenia, co odpowiada ilości 14 mg ginsenozydów. Należy stosować w ilości do 2 tabletek na dobę.
 • GINKOFAR ŻEŃ-SZEŃ - tabletka zawiera 100 mg standaryzowanego wyciągu z korzenia żeń-szenia, co odpowiada ilości 2 mg ginsenozydów. Można stosować w ilości do 3 tabletek na dobę.
 • OLIMP ŻEŃ-SZEŃ VITA-COMPLEX - kapsułka zawiera 400 mg standaryzowanego wyciągu z korzenia żeń-szenia, co odpowiada ilości 28 mg ginsenozydów. Należy zażywać tylko 1 kapsułkę na dobę.
 • MAXIVIT - kapsułka zawiera 100 mg standaryzowanego wyciągu z korzenia żeń-szenia, co odpowiada ilości 2 mg ginsenozydów. Można stosować w ilości do 3 kapsułek na dobę.
Żeń-szeń wykazuje niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze możemy na własna rękę podjąć decyzję o przyjmowaniu preparatów zawierających wyciągi z korzenia tej rośliny, ze względu na współistnienie kilku chorób lub przyjmowanie leków, których nie należy łącznie stosować z preparatami żeń-szenia.

Zażywanie tych preparatów w nadmiernych ilościach oraz powyżej trzech miesięcy, może wywołać zaburzenia czynnościowe wielu narządów.

Dlatego preparaty zwierające żeń-szeń, należy przyjmować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta danego preparatu, w przypadku gdy na własna rękę decydujemy się suplementować dietę o wyciąg z korzenia żeń-szenia.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra UruszczakSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej na temat witamin dowiesz się z darmowego Poradnika Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także