Jesteś tutaj:

ABC rozsądnego turysty-jak chronić się przed biegunką podróżnych

Właściwa higiena w trakcie podróży i trwającego urlopu powinna być przestrzegana szczególnie, jeśli wybieramy się na wakacje w kraje popularnie zwane "tropikalnymi".

ABC rozsądnego turysty-jak chronić się przed biegunką podróżnych
Właściwa higiena w trakcie podróży i trwającego urlopu powinna być przestrzegana szczególnie, jeśli wybieramy się na wakacje w kraje popularnie zwane "tropikalnymi" (kraje arabskie, afrykańskie, Azji Płd-Wsch).

Oto kilka najważniejszych przykazań roztropnego podróżnika:

1. Higiena rąk

jest istotnym punktem każdej wyprawy, myj ręce zarówno przed przygotowaniem posiłku, jak i bezpośrednio przed jedzeniem.

2. Myj warzywa i owoce

Kupione na targach i straganach świeże owoce i warzywa dokładnie umyj, bądź sparz gorącą wodą, obierz ze skóry.

3. Gotuj wodę

Staraj się wygotowywać dokładnie wodę z kranu przed przygotowaniem kawy lub herbaty.

4. Do płukania zębów używaj wody z pewnego źródła

Do mycia zębów używaj tylko butelkowanej wody mineralnej.

5. Unikaj lodu

W restauracjach i barach zamawiaj drinki bez lodu a także wodę mineralną w nieotwartej butelce. Masz wtedy pewność, że nie jest zanieczyszczona drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zrezygnuj z potraw surowych i niedogotowanych, nawet jeśli wydają się być miejscowym przysmakiem. Unikaj też picia surowego mleka i przetworów mlecznych.

6. Uważaj na bary!

Jeśli nie masz pewności i zaufania do warunków sanitarnych przydrożnego baru lub budki typu fast-food, zrezygnuj ze spożywania tam posiłku. Często uliczni restauratorzy nie mają możliwości spełnienia wymaganych norm sanitarnych, efektem czego jest uciążliwa biegunka, która może popsuć nawet najlepiej zapowiadający się wakacyjny wyjazd.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także