Jesteś tutaj:

Co poradzić na wrastanie włosków?

Wrastające włoski to przykra dolegliwość, której towarzyszy pojawianie się nieestetycznie wyglądających stanów zapalnych w postaci czerwonych plamek. Jak można załagodzić ten problem?

Co poradzić na wrastanie włosków?

Zdjęcie: Welshsk

Wrastające włoski to przykra dolegliwość, której towarzyszy pojawianie się nieestetycznie wyglądających stanów zapalnych w postaci czerwonych plamek. Niekiedy dochodzi nawet do powstawania ran. Jak można załagodzić ten problem?

Czemu włosy wrastają?

Dolegliwość tę często możemy zaobserwować w miejscach gdzie włoski są cienkie lub kręcone (bikini). Włosy z reguły wrastają w skórę w momencie, gdy są za słabe by się przez nią przebić. Ponadto wrastanie może wystąpić w miejscu, które depilujemy za pomocą wosku lub depilatora elektrycznego. Dzieje się tak ponieważ taka forma depilacji osłabia włos. W efekcie rośnie on znacznie wolniej niż odnawia się nasz naskórek. Skutkiem tego jest zawinięcie się włosa pod powierzchnię naskórka i zmiana kierunku jego wzrostu.

Inną z przyczyn jest fakt, że w momencie depilacji może dojść do ułamania włosa. Gdy włos zostanie usunięty wraz z cebulką to tworzy się na nowo, a jego trzon jest ostro zakończony. Umożliwia mu to przebicie się przez skórę. Gdy jednak jego struktura zostanie ułamana – włos pozostaje pod powierzchnią skóry i może dojść do zmiany kierunku jego wzrostu.

Co można zrobić z wrastającymi włoskami?

Peelingi

Bardzo istotną rolę w profilaktyce wrastających włosów, odgrywa złuszczanie skóry. Peelingi powinno się wykonywać systematycznie dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Zarówno przed depilacją jak i kilka dni po niej. Najlepiej wybierać peelingi o grubych ziarnach – ich działanie jest intensywniejsze. W efekcie działania peelingu usuwane są obumarłe komórki naskórka, który ulega ścieńczeniu. Dzięki temu włos może łatwiej przebić się przez skórę.

Stosowanie preparatów zawierających mocznik

Mocznik jest surowcem kosmetycznym, którego działanie zależy od wysokości jego stężenia. W stężeniach od 1-10% mocznik działa silnie nawilżająco – zapobiega utracie wody z wnętrza skóry. W wyższych stężeniach tj. ok. 30-50% mocznik ma właściwości złuszczające. Składnik ten ułatwia odrywanie się martwych komórek naskórka. W przypadku problemu z wrastającymi włoskami powinno się stosować preparaty zawierające mocznik w stężeniu 30%. W efekcie jego działania ryzyko wrastania włosków zmniejsza się. Wyższe stężenie mocznika zawiera krem SVR Xerial 30. Warto zaopatrzyć się w ten preparat.

Stosowanie preparatów zawierających kwasy owocowe

W wyższych stężeniach kwasy owocowe mają właściwości złuszczające. Działają podobnie jak mocznik. Przenikają przez naskórek i rozluźniają połączenia między jego żywymi, a martwymi komórkami. W efekcie kwasy owocowe ułatwiają złuszczanie się skóry. W znacznym stopniu przyczynia się to do ograniczenia wrastania włosów.

Czego unikać?

Lepiej nie wykonywać depilacji z rana przed wyjściem. Skóra jest wtedy delikatna i podatna na podrażnienia. Lepiej wykonywać depilacje wieczorem.

Nie powinno się bezpośrednio po depilacji zakładać ciasnych ubrań. Skóra jest wrażliwa, a ocierające się o nią rzeczy mogły by ją dodatkowo podrażnić.

Joanna Hirszler

Dyplomowany technik usług kosmetycznych i studentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Obecnie pracuje jako dermokonsultantka w aptece ogólnodostępnej.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także