Jesteś tutaj:

Czosnek zapewnia zdrowie stawu biodrowego?

Naukowcy zaobserwowali, że kobiety spożywające dietę bogatą w czosnek, cebulę oraz pory, znacznie rzadziej zapadają na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego.

Czosnek zapewnia zdrowie stawu biodrowego?

Zdjęcie: David Goehring

Naukowcy z King's College London oraz University of East Anglia zaobserwowali, że kobiety spożywające dietę bogatą w czosnek, cebulę oraz pory, znacznie rzadziej zapadają na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego.

Odkrycie to nie tylko informuje jak modyfikować dietę, ale również, z których składników żywieniowych korzystać komponując nowe leki, na bazie naturalnych surowców.

Eksperyment udowodnił, że istnieje związek między dietą a występowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów. Zatem można stworzyć pewnego rodzaju wzorce i sugestie, jak powinna wyglądać dieta kobiet, aby udało im się uchronić przed tą chorobą.

Dlaczego mówiąc o tej chorobie, uwzględniamy w większości kobiety?

Jest to najbardziej popularna choroba zapalna stawów wśród osób dorosłych, zdecydowanie częściej dotycząca właśnie kobiet. Typowymi objawami tej choroby są silne bóle w okolicy stawu biodrowego, kolan i kręgosłupa, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, w zakresie poruszania się. Pojawia się zazwyczaj u osób w średnim lub zaawansowanym wieku. Typowe leczenie polega na stałym przyjmowaniu leków przeciwbólowych, lub ewentualnemu zabiegowi "wymiany" stawu, podczas zabiegu chirurgicznego, po którym następuje długotrwała rehabilitacja.

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

W eksperymencie uczestniczyły bliźnięta płci żeńskiej. Wszystkie kobiety były zdrowe i wiele z nich, nawet nie wykazywało symptomów choroby zwyrodnieniowej stawów. Badacze oszacowali wzorce dietetyczne, a także wykonali badania rentgenowskie stawów, dzięki którym mogli uchwycić zaawansowanie lub brak choroby.

Wnioski wynikały z obserwacji. Kobiety odżywiające się w sposób zdrowy, z dużą codzienną podażą warzyw i owoców, w tym czosnku, cebuli i porów, posiadały mniej widocznych śladów rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, od tych, których dieta wykluczała warzywa.

Aby potwierdzić zaobserwowane hipotezy, naukowcy rozpoczęli badanie składników zawartych w tych warzywach (czosnku, cebuli i porze). Stwierdzili, że związek określany jako diwęglan dwusiarczku, charakteryzuje się umiejętnością ograniczania ilości enzymów niszczących chrząstkę.

Poprzednie badania starały się ukazać związek pomiędzy wagą (a właściwie bardziej nadwagą i otyłością), a występowaniem schorzeń stawów, ale nie dowiodły, który składnik żywieniowy może działać korzystnie. Te badania, jako pierwsze rozjaśniają sugerowaną tezę.

Professor Ian Clark, z Uniwersytetu East Anglia, stwierdza: "Choroba zwyrodnieniowa stawów jest znaczącym problemem zdrowotnym, a to ekscytujące badanie odkryło potencjalną możliwość wpływania na jej rozwój, poprzez dietę. Stwarza to otwarte pole do dalszych badań, a być może uda się stworzyć możliwość użytkowania diety i suplementów diety w przyszłościowym leczeniu tego schorzenia."

Pozostaje zatem liczyć na to, że badania zostaną potwierdzone, dając szansę na tak łatwy sposób (uzupełnianie diety w czosnek, pory i cebulę) uchronienia naszych stawów przed chorobą zwyrodnieniową.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101216101833.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także