Jesteś tutaj:

Czy i ja mogę skutecznie rzucić palenie?

To pytanie zadaje sobie większość palaczy, którzy zdecydowali się zerwać z nałogiem. Pomimo szczerych chęci, potrzeba sięgnięcia po papierosa jest często silniejsza niż nasza motywacja. Próby rzucenia palenia kończą się fiaskiem. Czy jest na to jakiś sposób?

Czy i ja mogę skutecznie rzucić palenie?

Zdjęcie: Fried Dough

To pytanie zadaje sobie większość palaczy, którzy zdecydowali się zerwać z nałogiem. Pomimo szczerych chęci, potrzeba sięgnięcia po papierosa jest często silniejsza niż nasza motywacja. Próby rzucenia palenia kończą się fiaskiem. Czy jest na to jakiś sposób?

Firmy farmaceutyczne od kilku lat proponują pacjentom tzw. nikotynową terapię zastępczą.

PASTYLKI DO SSANIA

Dostępne produkty to NICORETTE MICROTAB, NIQUITIN, NIQUITIN w wersji MINI.

Czym są tabletki NICORETTE MICROTAB?

Produkt NICORETTE MICROTAB to tabletki podjęzykowe, natomiast NIQUITIN to pastylki do ssania. Nikotyna zawarta w tych specyfikach występuje w dwóch dawkach: 2 i 4 mg.

Dla kogo są przeznaczone tabletki podjęzykowe bądź pastylki do ssania zawierające nikotynę?

Ta forma nikotynowej terapii zastępczej jest odpowiednia dla osób, chcących stopniowo rzucić palenie. Terapię prowadzi się tzw. "małymi krokami", ograniczając sukcesywnie ilość wypalanych dziennie papierosów. Ponadto postać tabletki do ssania jest wyjątkowo dyskretną formą leczenia, którą możesz zastosować niezależnie od okoliczności.

Na czym polega innowacyjność tabletek do ssania NIQUITIN MINI?

Wyróżnia je głównie wielkość - są małe, a przy tym wyjątkowo dyskretne w stosowaniu. Ponadto zdecydowanie szybciej niż inne produkty tego typu dostarczają do organizmu dawkę leczniczej nikotyny. Według badań, już po 5 minutach głód nikotynowy zostaje częściowo zniesiony.

Kolejnym plusem jest małe wygodne opakowanie, dzięki czemu łatwo i szybko można wziąć tabletkę, za każdym razem, gdy nadchodzi chęć zapalenia papierosa.

Jak działają tabletki NICORETTE MICROTAB i pastylki NIQUITIN?

Podczas ich stosowania nikotyna jest uwalniana, wchłaniana w jamie ustnej i w ten sposób dostarczana do organizmu. Chęć zapalenia papierosa maleje, głód nikotynowy zostaje zniwelowany. Warto dodać, że produkty te nie zawierają szkodliwych substancji smolistych i tlenku węgla.

Jak właściwie stosować pastylki do ssania?

Tabletki MICROTAB należy umieścić pod językiem, gdzie powoli będą się rozpuszczać przez około 30 minut. Nie wolno ich rozgryzać ani połykać. Pastylki NIQUITIN należy ssać, trzymając je na języku.

Czy produkty te mogą być stosowane przez młodzież poniżej 18. roku życia i kobiety w ciąży, chcące rzucić palenie?

Brak jest istotnych badań i danych gwarantujących bezpieczeństwo stosowania u młodych ludzi. Kobiety ciężarne również powinny skonsultować tę sprawę z lekarzem.

Ile maksymalnie tabletek można zastosować w ciągu dnia?

Jeśli paliłaś/-eś paczkę lub więcej papierosów dziennie bądź pierwszego papierosa wypalasz zwykle do 30 minut po przebudzeniu, rozpocznij terapię od mocniejszych tabletek (4 mg). W innym wypadku (mniej niż jedna paczka papierosów dziennie, pierwszy papieros wypalony zdecydowanie później niż pół godziny po przebudzeniu)- wystarczy dawka 2 mg.

Przez pierwsze 1,5 miesiąca staraj się ssać pastylki co 1-2 godziny, minimalnie 9 tabletek dziennie. Po tym okresie stopniowo zmniejszaj ilość stosowanych tabletek, aby w 12. tygodniu kuracji przyjmować je co 4-8 godzin.

Jak długo można prowadzić kurację?

Zaleca się, aby terapię prowadzić maksymalnie 12 tygodni, w trakcie których należy stopniowo zmniejszać dawkę. Jeśli po okresie 3 miesięcy regularnego stosowania, nadal masz problemy

z rzuceniem palenia, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który rozważy zastosowanie leków dostępnych na receptę.

Czy można przedawkować te tabletki, jakie są objawy zatrucia?

Przy spożyciu więcej niż 12 tabletek na dobę może nastąpić zatrucie nikotyną i pojawienie się typowych objawów tego stanu: nudności, bóle brzucha, nadmierne ślinienie się, ból i zawroty głowy, ogólne osłabienie, trudności z oddychaniem.

Czy można spodziewać się ewentualnych efektów ubocznych przy stosowaniu pastylek do ssania NIQUITIN bądź tabletek NICORETTE?

Jedyne działania niepożądane, jakie mogą pojawić się podczas zażywania tych produktów to przejściowe podrażnienie jamy ustnej i gardła, które z czasem ustępuje.

Czy mogę jednocześnie z pastylkami do ssania stosować inne formy nikotynowej terapii zastępczej, np. plastry, dla wzmocnienia efektu terapeutycznego?

Nie. Nie zaleca się łączenia różnych form nikotynowej terapii zastępczej. Mogą pojawić się wtedy nieprzyjemne efekty przedawkowania nikotyny.

Czy w trakcie terapii mogę pić alkohol?

Nie ma specjalnych przeciwwskazań dotyczących jego spożywania. Jednak u niektórych osób alkohol może nasilać chęć sięgnięcia po papierosa.

mgr farm. Agata Bereś
Spodobał Ci się artykuł? Chcesz rzucić palenie?

Pobierz DARMOWY PORADNIK Rzucania Palenia

'Wygraj z nałogiem - rzuć skutecznie palenie!'Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także