Jesteś tutaj:

Czy wiesz, ze kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka?

Codzienna podaż kwasów Omega-3 warunkuje prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Czy wiesz, ze kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka?

Zdjęcie: David R. Tribble

Kwasy omega - 3 (czyli m.in. DHA, i EPA) należą do grupy tzw. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich codzienna podaż w diecie jest dla nas niezbędna. Są to składniki odżywcze, które możemy dostarczać tylko i wyłącznie w diecie. Kwasy omega są ważne z wielu powodów. Ich niedobór może skutkować spadkiem odporności, podwyższeniem poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są niezwykle ważne dla prawidłowej pracy układu nerwowego, wchodzą w skład niektórych enzymów i komórek.

Są również niezbędne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dzieci. Stad podkreśla się konieczność ich suplementacji zarówno w czasie ciąży, jak i u najmłodszych.

Czy wiesz, że:

  • W 2007 roku Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP) wraz z Polskim Towarzystwem Badań nad Miażdżycą (PTBnM) wydały zalecenia w celu przeciwdziałania stanom niedoborowym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w żywieniu kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci w Polsce. Zgodnie z tymi zaleceniami kobiety w ciąży i dzieci do lat 7 powinny zachować ostrożność w spożywaniu ryb morskich zwłaszcza tuńczyka i łososia. W grupie tej (kobiet ciężarnych i dzieci do lat 7) uzupełnieniem niedoborów powinny być suplementy o konkretnej zawartości EPA i DHA.

  • Z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w 2005 roku wynika, że aż 97,5% dzieci w wieku 4 lat ma duże niedobory witaminy D3. Zaobserwowano również, że spożywają one za duże ilości witaminy A, zwłaszcza wśród dzieci pochodzących z miast.
  • Aż 30% dzieci w wieku 13-15 lat w ogóle nie spożywa ryb!
Coraz więcej spożywamy izomerów trans, których głównym źródłem są produkty cukiernicze, czekoladowe, żywność typu 'fast food' oraz przekąski i chipsy. Ich nadmierne spożycie może powodować zaburzenie wchłaniania i syntezy długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych - w tym również kwasów omega-3.
  • Intensywny rozwój płatów czołowych u dzieci następuje od urodzenia do 2 roku życia. Kolejne przyspieszenia ich rozwoju następują między 7 a 9 roku życia, a następne u nastolatków. Jest to ważne gdyż świadczy o tym, że rozwój mózgu nie następuje tylko do 2 roku życia, ale również i później.
Źródło: Materiały prasowe Holbex
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także