Jesteś tutaj:

Dlaczego włosy wypadają?

Warto poszukać przyczyny problemu i zacząć go zwalczać, gdyż zaniedbany – może się nasilić. Jakie są więc najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Dlaczego włosy wypadają?

Zdjęcie: Helga Weber

Utrata włosów to proces jak najbardziej fizjologiczny i nie powinien być powodem do zmartwień pod warunkiem, że nie jest nasilony. Wypadanie do 100 włosów dziennie to norma i nie świadczy o złej kondycji włosów.

Natomiast jeśli zauważymy, że utrata włosów jest większa, ich znaczne ilości pozostają na szczotce przy czesaniu, a nasza fryzura wyraźnie przerzedziła się, warto poszukać przyczyny problemu i zacząć go zwalczać, gdyż zaniedbany – może się nasilić.

Jakie są więc najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Niedobór witamin i minerałów

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest niedobór witamin, mikro i makroelementów oraz składników odżywczych, w tym białek budulcowych, które w odpowiednich proporcjach są niezbędne do budowania prawidłowej struktury włosów. Powinny być one regularnie dostarczane w codziennej diecie. Jednak nie zawsze nasze posiłki obfitują w warzywa, owoce, czy pełnowartościowe produkty zbożowe bogate w witaminy z grupy B, a to z kolei często skutkuje osłabieniem kondycji włosów i ich wypadaniem.

Stres

Stres jest czynnikiem, który towarzyszy nam każdego dnia i nie jesteśmy w stanie całkowicie go wyeliminować z naszego życia. Warto jednak nabyć cenną umiejętność radzenia sobie ze stresem, gdyż może powodować znaczną utratę włosów.

Przyczyną tego problemu jest prawdopodobnie aktywacja komórek przysadki mózgowej przez czynniki stresowe i uwolnienie znacznych ilości prolaktyny – hormonu, którego nadmiar może stymulować utratę włosów.

Choroby skóry głowy

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana również chorobami skóry głowy. Do prawidłowej aktywności mieszków włosowych i procesu wzrostu zdrowych włosów niezwykle ważny jest stan komórek skóry głowy, a zwłaszcza ich ukrwienie i dotlenienie.

Tylko dobrze odżywione komórki są w stanie prawidłowo funkcjonować, natomiast wszelkie zaburzenia w postaci chorób skóry głowy jak: zmiany grzybicze, łojotok, czy łupież mogą być przyczyną wypadania włosów.

Nie należy bagatelizować problemu łupieżu, gdyż nie jest on tylko zwykłym defektem kosmetycznym, skutkiem zastosowania nieodpowiedniego preparatu do pielęgnacji włosów. Może być również pierwszym sygnałem zakażenia grzybiczego, łuszczycy, czy innych schorzeń skóry, a nieleczony często skutkuje problemem utraty włosów, a nawet nieodwracalnym łysieniem

Infekcje przebiegające z wysoką temperaturą

Problem wypadania włosów może wystąpić w trakcie trwania infekcji lub nawet kilka tygodni po jej zakończeniu, zwłaszcza wtedy, jeśli towarzyszy jej podwyższona temperatura ciała.

Gorączka, ogólne osłabienie oraz brak apetytu, który skutkuje wystąpieniem niedoboru witamin i minerałów mogą przyczynić się do wystąpienia problemu nadmiernej utraty włosów.

Zmiany hormonalne – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn

Kobiety w okresie menopauzy często zauważają problem nie tylko siwienia włosów, ale również ich nadmiernej utraty. Przyczyną kłopotu z włosami są zaburzenia gospodarki hormonalnej okresu przekwitania. Dotychczasowa równowaga między zawartością żeńskich i męskich hormonów zwykle ulega zakłóceniu – poziom estrogenów obniża się, co może skutkować utratą włosów. Leczenie hormonalne potrafi załagodzić problem.

Przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest również podłoże hormonalne. Za osłabienie włosów i postępujące łysienie odpowiedzialne są męskie hormony – testosteron, ulegający przemianie enzymatycznej do dihydrotestosteronu (DHT), który działa niszcząco na mieszki włosowe – osłabia je sprawiając, że włosy stają się cienkie i podatne na wypadanie.

Poporodowa utrata włosów

W okresie ciąży stężenie estrogenów rośnie i często wpływa na poprawę stanu włosów kobiet. Jednak po porodzie poziom żeńskich hormonów znacznie obniża się, co często skutkuje wystąpieniem problemu zauważalnej utraty włosów, która zwykle ustępuje samoistnie po kilku miesiącach, kiedy w organizmie unormuje się poziom hormonów.

Zatrucia

Zdarza się również, że ekspozycja na metale ciężkie, w tym na: rtęć, arsen, czy tal może spowodować uszkodzenie struktury włosów i ich utratę. Narażenie na metale ciężkie może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu, dlatego zawsze należy zgłosić się po pomoc do lekarza, który podejmie odpowiednie leczenie.

Przyjmowanie niektórych leków

Intensywne wypadanie włosów następuje na skutek stosowania chemioterapii w celu leczenia na przykład nowotworów, czy chorób układu krwiotwórczego.

Również stosowanie niektórych leków zmniejszających krzepliwość krwi, przyjmowanie leków w schorzeniach tarczycy, czy doustnych środków antykoncepcyjnych może spowodować utratę włosów.

Łysienie polekowe może samoistnie ustąpić mimo kontynuowania leczenia, jednak długotrwała i nasilona utrata włosów powinna być zgłoszona lekarzowi prowadzącemu.

Nieodpowiednie uczesanie włosów

Przykrą konsekwencją zbyt silnego i częstego wiązania włosów – np w ścisły kok, czy tak zwany koński ogon jest najczęściej utrata włosów. Delikatne mieszki włosowe są niezwykle wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, wywołane na przykład szarpaniem włosów podczas czesania, czy napięciem związanym ze silnym związaniem włosów. Systematyczne mocne spinanie włosów może prowadzić nawet do nieodwracalnego zaniku mieszków włosowych, co skutkuje łysieniem nawet w młodym wieku.

Problemowi wypadania włosów można zaradzić, stosując odpowiednią suplementację, czy preparaty do pielęgnacji włosów osłabionych i wypadających. Dodatkowo wyeliminowanie czynników, które mogą osłabiać strukturę włosów pozwoli skutecznie opanować problem nadmiernej utraty włosów.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także