Jesteś tutaj:

Dlaczego włosy wypadają?

Utrata włosów jest zjawiskiem bardzo powszechnym, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych. Niepokój powinno budzić zjawisko tracenia więcej niż 100 włosów dziennie.

Dlaczego włosy wypadają?

Zdjęcie: willoweagle69

Na głowie człowieka znajduje się przeciętnie od 100 do 150 tysięcy włosów. Włosy ludzkie nie rosną nieustannie. Wyróżnia się trzy podstawowe fazy wzrostu włosa:
 • faza anagenu - intensywnego wzrostu,
 • faza katagenu - przejściowa,
 • faza telogenu - spoczynku.
Większość włosów (85-90 %) na głowie zdrowego człowieka znajduje się w fazie anagenu. Jest to faza, podczas której wewnątrz mieszka włosowego, na skutek aktywnie dzielących się komórek korzenia, tworzy się silnie przytwierdzona do macierzy łodyga włosa. Szybkość wzrostu włosów wynosi ok. 1 cm na miesiąc i trwa od 3 do 8 lat. Po ukończonej fazie wzrostu następuje faza katagenu, związana z dramatycznymi zmianami morfologicznymi (mieszek zaczyna się kurczyć). Faza ta trwa zazwyczaj od 2 do 6 tygodni. Po tym okresie rozpoczyna się faza telogenu, prowadząca do wypadnięcia włosa. Towarzyszy temu zanik naczyń krwionośnych wokół cebulki i mieszka. Faza ta trwa od 2 do 5 miesięcy. Po wypadnięciu włosa mieszek włosowy nie ulega uszkodzeniu lecz ponownie wraca do fazy wzrostu i cykl się powtarza.

Włosy rosnące, odpoczywające i wypadające są rozmieszczone losowo.

Na zdrowej głowie około 10% włosów znajduje się w fazie spoczynku, dlatego wypadnięcie 100 włosów dziennie jest czymś normalnym i zauważalne jest jedynie podczas mycia czy czesania włosów. Niepokój powinno budzić zjawisko tracenia więcej niż 100 włosów dziennie.

Przyczyny utraty włosów

Utrata włosów jest zjawiskiem bardzo powszechnym, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych. Ze względu na to, że wiele czynników bierze udział w cyklu wzrostu, spoczynku i ponownego wzrostu włosów, istnieje zatem szereg okoliczności zakłócających ten cykl. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, wynikające głównie z dwóch czynników:
 • postępującej miniaturyzacji mieszków włosowych,
 • obecności hormonów męskich (androgenów).
Łysienie androgenowe (typu męskiego) rozpoczyna się zazwyczaj od skroniowej utraty włosów, po czym następuje łysienie w części centralnej. Obszar pozbawiony włosów z czasem powiększa się, włosy utrzymują się jedynie w tylnej, potylicznej części głowy. W łysieniu androgenowym następuje skrócenie długości fazy wzrostu włosa, prowadzące do pojawiania się w kolejnych cyklach coraz krótszych włosów. Jednocześnie dochodzi do wydłużenia fazy wypadania oraz wydłużenia okresu pomiędzy fazą telogenu a rozpoczęciem kolejnego cyklu. Proces ten wiązany jest z aktywacją włosowych receptorów androgenowych przez dihydrotestosteron (DHT). DHT jest metabolitem testosteronu, powstającym w wyniku działania 5?-reduktazy testosteronowej. Zmiany wywołane obecnością DHT prowadzą do postępującego procesu miniaturyzacji mieszków włosowych. Włosy są coraz cieńsze i słabiej wybarwione. Wielkość mieszka włosowego maleje z każdym cyklem. Działanie androgenów na mieszek włosowy powoduje również zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, co prowadzi do nadmiernej produkcji łoju.

Inne typy łysienia są zazwyczaj przejściowe i mogą wynikać z wielu czynników. Należą do nich:
 • stres,
 • infekcje,
 • przemęczenie,
 • niedobór witamin, makro- i mikroelementów,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym (łysienie plackowate).

Niezależnie od przyczyny, nadmierne wypadanie włosów związane jest z postępującą miniaturyzacją mieszków włosowych, niewystarczającym ich odżywieniem i towarzyszącym temu stanem zapalnym skóry głowy.

Chcąc zahamować utratę włosów należy zatem zapewnić mieszkom włosowym kompleksowe działanie pobudzające ich aktywność życiową i zmniejszające stan zapalny skóry głowy.

Czy można zapobiec utracie włosów?

Bardzo często wypadanie włosów postrzegane jest jako schorzenia nieuleczalne, naturalna kolej losu.

Jednak utracie włosów możemy zapobiec.

Preparatami skutecznie hamującymi wypadanie włosów i stymulującymi ich odrastanie jest linia produktów dermena. Preparaty dermena to produkty innowacyjne, chronione prawem patentowym. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach dermatologicznych.

W skład linii dermena wchodzą szampon i żel, przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów oraz odżywka wzmacniająca włosy i ułatwiająca ich rozczesywanie.

Linia preparatów dermena zawiera chlorek 1-metylonikotynamidu - bezpieczną substancję czynną pochodzenia witaminowego (pochodna witaminy PP), która posiada ochronę patentową. Chlorek 1-metylonikotynamidu jest substancją o potwierdzonym w badaniach aplikacyjnych działaniu chroniącym przed powstawaniem podrażnień (Pol. J. Pharmacol., 2003, 55, 109) i regulującą pracę gruczołów łojowych. Do prawidłowego wzrostu włos potrzebuje składników odżywczych, które w naturalnym cyklu są mu dostarczane na poziomie mieszka włosowego za pomocą naczyń krwionośnych.

Mieszki włosowe w obszarach objętych łysieniem ulegają miniaturyzacji. Wiąże się to ze zmianami w budowie naczyń krwionośnych skóry głowy. Niewystarczające krążenie subepidermalne powoduje, że włos nie jest wystarczająco odżywiony. Chlorek 1-metylonkotynamidu charakteryzuje się znaczną zdolnością do stymulowania mikrokrążenia skóry głowy i tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu wzmacnia mieszek włosowy, poprawiając jego odżywienie. Powoduje to odwrócenie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych, zahamowanie dalszej utraty włosów oraz wspomaga proces odrastania włosów.

Preparaty dermena przeznaczone są do codziennej pielęgnacji włosów. Mogą być stosowane wspomagająco przy leczeniu nadmiernego wypadania włosów o różnym podłożu.

Artykuł sponsorowany
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także