Jesteś tutaj:

Dobroczynne algi dla przyszłych mam – Prenatal DHA z Alg

Roli DHA dla rozwoju układu nerwowego dziecka, siatkówki oka, jego wpływu na iloraz inteligencji malucha w przyszłości, nie sposób przecenić.

Dobroczynne algi dla przyszłych mam – Prenatal DHA z Alg

Zdjęcie: Ragesoss

Nie sposób przecenić roli DHA dla rozwoju układu nerwowego dziecka, siatkówki oka, jego wpływu na iloraz inteligencji malucha w przyszłości. Dzisiaj wiedza o tym, że substancja ta jest niezbędna w diecie każdej przyszłej mamy jest już rozpowszechniana przez większość lekarzy, a i same kobiety coraz świadomiej komponują swoją dietę. Warto wiedzieć, że jeśli nie lubimy ryb ani nie tolerujemy suplementów na bazie rybiego oleju, możemy korzystać z dobrodziejstwa jakim jest Prenatal DHA z alg.

DHA – dlaczego tak ważne

Dla tych, którzy wiedzą, że DHA to istotny składnik diety, ale nie do końca orientują się dlaczego – kilka słów przypomnienia. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) należy do niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3. Należy go dostarczać wraz z dietą, gdyż organizm człowieka nie ma zdolności jego syntezy w dostatecznej ilości. Odgrywa znaczącą rolę w budowie mózgu i narządu wzroku u płodu. A to dlatego, że stanowi on około 30% fosfolipidów centralnego układu nerwowego i siatkówki oka. To dlatego jest bardzo ważnym elementem diety kobiet w ciąży (szczególnie w od II trymestru) oraz matek karmiących piersią. Naukowcy udowodnili, że istnieje związek między wyższym stężeniem pępowinowego DHA z lepszym rozwojem widzenia, postrzegania i rozwoju motorycznego u rozwijającego się w łonie matki płodu. Suplementacja w kwasy tłuszczowe omega-3 kobiety ciężarnej i matki karmiącej ma wpływ nie tylko na wczesny rozwój dziecka, ale może także zmniejszyć ryzyko alergii pokarmowej w 1. roku życia u dzieci z grupy ryzyka.

Kiedy ryba to wróg

Niektóre osoby czują wstręt do spożywania ryb i produktów z nich pochodzących ze względu na ich specyficzny zapach. Inne mogą czuć się zdezorientowane, niepewne w tym, jak wybierać ryby, gdzie szukać ich pewnego źródła, aby wyłącznie służyły organizmowi, a nie były dla niego dodatkowym zagrożeniem.

Do wszystkich tych kobiet skierowany jest nowoczesny produkt – preparat witaminowy Prenatal DHA z alg zawierający DHAid™. DHAid™ to bogaty w kwas dokozaheksaenowy olej wyprodukowany z naturalnie występujących alg rodzaju Ulkenia sp, hodowanych w pełni kontrolowanych warunkach. DHAid™, dzięki swojemu roślinnemu pochodzeniu, jest idealny dla kobiet, które nie mogą przyjmować suplementów zawierających olej rybi ze względu na nietolerancję jego zapachu i smaku.

Preparat ten, stanowi alternatywę dla przyjmowania preparatów z DHA wyprodukowanych na bazie oleju rybiego, przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących. Preparat skierowany jest do kobiet od II trymestru ciąży i karmiących piersią, które narażone są na niedobory DHA w diecie (przez małe spożycie ryb). Preparat ma również wspomagać panie, które są narażone na zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego i pomaga zapobiegać depresji poporodowej.

Na Prenatal DHA z alg warto zwrócić uwagę, ponieważ dostarczane z nim kwasy omega-3 mogą wesprzeć kobiety ciężarne we właściwym komponowaniu diety, szczególnie kiedy nie lubią lub nie chcą uwzględniać w niej odpowiedniej ilości ryb. Kwasy omega-3 mają znaczenie już w życiu płodowym człowieka - pomagają zapobiegać wystąpieniu alergii u dzieci w przyszłości, wspomagają prawidłowy rozwój ich mózgu i siatkówki oka. Udowodniono, że niski poziom omega-3 źle wpływa na rozwój i funkcjonowanie mózgu, szczególnie u dzieci i młodzieży, a także, że nawet niewielki niedobór DHA może zahamować rozwój psychomotoryczny dziecka. Co ciekawe, zbyt mało omega-3 w diecie wpływa też na zdrowie dorosłych, dowiedziono bowiem, że może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych takich jak depresja czy agresja, a także do problemów z pamięcią*. Norwegia, jako pierwszy kraj w Europie, chcąc pokazać rolę kwasów omega-3 w diecie, nadała preparatom je zawierającym status leków stosowanych w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Jak podaje Gazeta Wyborcza, inne kraje, jak na przykład Szwecja, rozważają podobną decyzję.

Niezależnie od tego, czy nie lubimy, ryb, czy też nie mamy możliwości lub chęci spożywać ich w zalecanej przyszłym mamom przez lekarzy i dietetyków ilości, nie wolno lekceważyć zalecenia odnośnie dostarczania DHA od II trymestru ciąży. Trudno potem nadrobić te straty. W czasie jesiennego sympozjum dla lekarzy specjalistów, na temat suplementacji w ciąży, które odbyło się w Krakowie mówiono o tym, że dobroczynny wpływ DHA na płód w 3. trymestrze ciąży jest ważniejszy od spożywania go przez dziecko już po urodzeniu. Jest to spowodowane tym, że 3. trymestr ciąży jest ogromnie istotny dla rozwoju mózgu. DHA transportowany przez łożysko w sposób preferowany w stosunku do innych kwasów tłuszczowych, a jego stężenie jest wyższe we krwi pępowinowej niż we krwi matczynej. Warto o tym pamiętać i nie zaniedbywać diety na żadnym etapie ciąży.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także