Jesteś tutaj:

Jak radzić sobie z porannymi mdłościami?

Szacuje się, że ponad połowa przyszłych mam cierpi na poranne nudności. Najczęściej pojawiają się one tuż po przebudzeniu lub po wstaniu z łóżka. Po zjedzeniu śniadania mogą pojawić się wymioty.

Jak radzić sobie z porannymi mdłościami?

Zdjęcie: Sarah

Co jest przyczyną mdłości u przyszłych mam?

Lekarze twierdzą, że za tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami stoją zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety pomiędzy 6, a 12 tygodniem ciąży. Poziom progesteronu ulega wtedy podniesieniu. Jego zwiększone stężenie we krwi, powoduje drażnienie tzw. strefy chemoreceptorowej. Jest to skupisko komórek receptorowych, które znajduje się na dnie czwartej komory mózgu i odpowiada za wystąpienie wymiotów, gdy we krwi znajduje się wysokie stężenie substancji chemicznej, w przypadku ciężarnych tą substancją jest progesteron.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Intensywne zapachy lub smak potraw, mogą również być przyczyną do pojawienia się wymiotów u przyszłych mam.

Jak zwalczyć te nieprzyjemne dolegliwości?

Wystarczy, że zastosujesz kilka sprawdzonych oraz bezpiecznych metod, które prezentujemy poniżej:
 • Z łóżka nie należy wstawać gwałtownie i zaraz po przebudzeniu. Warto poleżeć kilka minut, a następnie spokojnie i bez pośpiechu wstać.
 • Na śniadanie zjedz coś lekkostrawnego. Pieczywo tradycyjne można zastąpić waflami ryżowymi, pieczywem chrupkim lub sucharkami, jeśli mamy tylko na to ochotę. Warto sięgnąć po świeże pomidory lub ogórki, stanowią one cenny dodatek do kanapek. Są bowiem źródłem witamin. Jeśli jesteś przyzwyczajona do spożywania płatków z mlekiem lub musli, nie rezygnuj z tej przyjemności, gdyż są one dobrym źródłem błonnika i witamin z grupy B. Pamiętaj jednak, że mleko należy lekko podgrzać, spożycie zimnego mleka może pogorszyć dolegliwości żołądkowe
 • Kolejne posiłki w ciągu dnia powinny pojawiać się częściej, ale nie powinny być zbyt obfite. Zamiast trzech posiłków, możemy spożywać ich pięć w ciągu dnia. Warto rozplanować je tak, aby żołądek przyszłej mamy nie był pomiędzy nimi pusty, gdyż brak pokarmu w żołądku może przyczynić się do wystąpienia mdłości lub wymiotów. Dlatego warto mieć przy sobie herbatniki lub krakersy. Cenną przekąskę stanowią również przetwory mleczne np. jogurty, gdyż są dobrym źródłem wapnia.
 • Pij dużo niegazowanej wody. Najlepiej jeśli zawierałaby ona obniżoną zawartość sodu (tzw. woda niskosodowa). Staraj się jak najwięcej pić między posiłkami, a jak najmniej w trakcie. Soki i przeciery owocowe mogą przyczyniać się do powstawania zgagi i nadkwaśności, dlatego należy spożywać ich jak najmniej.
 • Do spożywanych napojów np. herbaty lub wody mineralnej niegazowanej można dodać plasterek cytryny, która ma działanie orzeźwiające i minimalizuje uczucie mdłości. Niektórzy twierdzą, że sam zapach cytryny może przynosić ulgę.
 • Sięgnij po imbir! Najlepiej jest używać świeżego imbiru. Niewielkie ilości korzenia można dodawać do herbaty lub przegotowanej wody, a także potraw: zupy, sosów, ryżu itd. Możemy również sięgnąć po preparaty, stworzone specjalnie z myślą o przyszłych mamach, które prócz witamin i minerałów zawierają w swym składzie również imbir np. Prenatal Complex.
 • Warto sięgnąć po preparaty witaminowe przeznaczone dla kobiet w ciąży, które zawierają w swym składzie witaminy z grupy B. Szczególnie ważna jest suplementacja diety w witaminę B6, której niedobór może być przyczyną nudności. Przykład preparatu to PRENATAL CLASSIC.
 • Staraj się unikać intensywnych zapachów - bez względu na to czy są ładne, czy brzydkie. Mdłości może wywołać zapach potrawy, ulubione perfumy, a nawet odświeżacz do powietrza.
 • Unikaj wyziębienia organizmu. Gwałtowne zmiany temperatury nasilają mdłości i skłonność do wymiotów.
 • W ciągu dnia staraj się znaleźć chwilę na odpoczynek. Pamiętaj również o dobrym natlenieniu swojego organizmu. Dlatego staraj się często spacerować i zażywać świeżego powietrza. Spacery pomagają się również zrelaksować.
 • Unikaj potraw ciężkostrawnych, tłustych, smażonych, kwaśnych i pikantnych, szczególnie wieczorem. Ostatni posiłek spożywaj 2 godziny przed pójściem spać, gdyż zmniejszy to prawdopodobieństwo, że obudzą cię poranne mdłości.
W sytuacji gdy powyższe rady nie wystarczają, należy zasięgnąć porady lekarza. W wyjątkowych wypadkach, lekarz może przepisać środek farmakologiczny hamujący silne wymioty.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także