Jesteś tutaj:

Gorączka złota

Złoto – metal szlachetny, od wieków budzący pożądanie i rozpalający wyobraźnię. Choć obecnie nie jest już najdroższym kruszcem świata, wciąż kojarzy się z luksusem, potęgą i władzą.

Gorączka złota

Zdjęcie: Jean-Pierre Dalbéra

Złoto – metal szlachetny, od wieków budzący pożądanie i rozpalający wyobraźnię. Choć obecnie nie jest już najdroższym kruszcem świata, wciąż kojarzy się z luksusem, potęgą i władzą. Nic dziwnego, jest jednym z najrzadziej występujących na Ziemi pierwiastków. Występuje w wodzie morskiej, niestety, w stężeniu 4 miligramy na tonę wody! Choć z drugiej strony, złoto ma w sobie każdy z nas – w naszym organizmie znajduje się około 10 miligramów złota. Niestety, to trochę za mało, żeby zrobić pierścionek.

Drogocenna historia

Z niezwykłych właściwości leczniczych i kosmetycznych złota zdawano sobie sprawę już w starożytności. Chińskie źródła wspominają o biologicznym działaniu złota już 2500 lat p.n.e. Chińczycy przez wieki gotowali ryż ze złotą monetą, żeby uzupełnić jego niedobór. Starożytni Egipcjanie używali go w celach medycznych. Paracelsus, lekarz i przyrodnik, nazywany ojcem nowożytnej medycyny, polecał złoto do terapii chorób wenerycznych, trądu, trudno gojących się ran, a nawet padaczki. Avicenna (żyjący na przełomie X i XI wieku lekarz, przyrodnik i filozof) zalecał stosowanie złota na nieświeży oddech. Pomimo tego, złoto w kosmetologii na nowo odkryto całkiem niedawno.

Złoto w kosmetykach

Obecnie używa się złota koloidalnego, czyli mikrocząsteczek zatopionych w kosmetyku. Dzięki procesom mikronizacji czynne złoto pozwala na równomierne rozprowadzenie preparatu na skórze. Koloidalne złoto jest czystym, całkowicie naturalnym środkiem. To zawiesina najdrobniejszych, mikroskopijnych cząsteczek złota w wodzie destylowanej. Koloidalne złoto znajdziemy w serii kosmetyków marki AA Prestige, przeznaczonych dla kobiet powyżej 30. roku życia. Koloidalny roztwór złota stymuluje syntezę kolagenu, przyczyniając się do rekonstrukcji tkanki. Złoto koloidalne zawarte w kosmetykach jest całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla organizmu. Stop 24-karatowy, stosowany w wielu kosmetykach, jest najcenniejszy, ze względu na swoją czystość. Zawarty m.in. w kremach na dzień i noc marki Pulanna odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Systematyczne stosowanie tego typu kremów opóźnia starzenie się naskórka. Choć generalnie przeznaczone dla cery dojrzałej, są stosowane również przez osoby młode z zaniedbaną lub zniszczoną przez słońce cerą.

Złoto dla urody

Wpływu złota na zdrowie i urodę nie sposób przecenić. Kosmetyki z zawartością złota są bardzo skuteczne w pielęgnacji skóry zmęczonej i starzejącej się. Opóźnia powstawanie zmarszczek i wygładza już istniejące. To dlatego, że nanocząsteczki złota są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka, uruchamiając naturalne procesy nawilżające skórę. Poprawia jędrność i elastyczność cery, nadając jej piękny koloryt. Zwłaszcza zimą, kiedy cera staje się przesuszona i poszarzała, kosmetyki zawierające złoto są nieodzowne – stosowane na noc zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry. Poza tym złoto wytwarza na skórze film ochronny, zapobiegający niekorzystnemu działaniu czynników zewnętrznych, a ze względu na silne działanie przeciwbakteryjne może być lekarstwem na trądzik. Na rynku dostępne są całe serie kosmetyków zawierających złoto. Zawierające ten kruszec toniki obkurczają rozszerzone pory skóry, powlekając ją filmem ochronnym i stymulując metabolizm. Dodatkowo dobrze sprawdzają się jako baza pod makijaż, przedłużając jego trwałość. Również delikatna skóra pod oczami, wymagająca specjalnej opieki, zostanie odpowiednio dopieszczona kosmetykami ze złotem. Zwłaszcza w połączeniu z innymi substancjami czynnymi, jak skrzyp, żeń-szeń czy zielona herbata przywraca normalny koloryt naskórka i koi zmęczone oczy. W kremie pod oczy Eveline Gold Therapy Prestige taką substancją jest świetlik.

Złoto plus…

Dlaczego złoto tak często występuje w parze z innymi substancjami? Jest bardzo efektywnym biologicznym nośnikiem, który ułatwia migrację innych biologicznie aktywnych składników w głąb skóry, sprawiając tym samym, że podjęta przez nas kuracja daje znacznie lepsze i bardziej widoczne efekty. Połączenie złota z witaminą C usprawnia syntezę kolagenu, redukuje zmarszczki i wolne rodniki, a także rozjaśnia cerę. Jeśli w kosmetyku mamy połączenie złota i ekstraktów z ziół możemy spodziewać się lepszego i dłuższego nawilżenia, a także złagodzenia podrażnień. Złoto i jedwab mają podobne działanie, ich połączenie w jednym kosmetyku daje więc podwójny efekt przeciwzmarszczkowy, dodatkowo zaś białka jedwabiu przyspieszają proces odnowy komórkowej. Najbogatszy w składniki odżywcze jest jednak zdecydowanie krem zawierający złoto i proszek perłowy (uzyskiwany z pereł hodowlanych). Krem ten ma działanie rewitalizujące, a dodatkowo wpływa na elastyczność i nawilżenie naskórka.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także