Jesteś tutaj:

Jak łagodzić ból i obrzęk kontuzji?

Z niegroźnymi kontuzjami i stłuczeniami możemy z powodzeniem radzić sobie sami. Sprawdź jak!

Jak łagodzić ból i obrzęk kontuzji?

Zdjęcie: durrah03

Wakacje! Nareszcie mamy czas, by wsiąść na rower, zorganizować wyjazd w góry, pobiegać. Czasami zastane przez zimę stawy i mięśnie buntują się od nadmiaru wysiłku, a chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do kontuzji. Ból i obrzęk można jednak szybko uśmierzyć przy pomocy kilku prostych czynności.

Maści przeciwbólowe i przeciwzapalne

Gdy stłuczenie lub kontuzja bardzo boli, można zastosować preparaty, zawierające substancję o działaniu przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowane zewnętrznie, mają znacznie mniej działań niepożądanych niż preparaty doustne. Najczęściej na urazy aplikuje się żele z ketoprofenem (Ketonal żel, Fastum żel, Profenid żel). Można też zastosować żele z naproksenem (Naproxen Hasco), diklofenakiem (Voltaren) lub ibupromem (Dolgit). Dobre rezultaty w kontuzjach przyniesie zastosowanie leku z tej grupy w postaci aerozolu (Traumon), który możemy wcześniej oziębić w lodówce. Bardzo silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo działa Elmetacin w aerozolu, który zaleca się doraźnie w poważnych urazach sportowych (skręcenia, zwichnięcia stłuczenia).

Maści rozgrzewające w kontuzjach?

Jak wspominaliśmy wcześniej w leczeniu kontuzji przede wszystkim zastosujemy preparaty chłodzące. Jednakże jeżeli kontuzja jest wynikiem przetrenowania, lub też od urazu minęło kilka dni i uszkodzone naczynia zdążyły się zasklepić, można pomyśleć o zastosowaniu maści rozgrzewającej (np. Dip Hot, Ben-Gay). Powoduje zwiększenie ukrwienia w miejscu aplikacji, dzięki czemu szybciej usuwane są metabolity. Kwaśne metabolity powstają, gdy mięśnie pracują tak intensywnie, że organizm nie jest w stanie dostarczyć im wystarczającej ilości tlenu (mówimy o tzw. zakwasach).

Opaski uciskowe i bandaże elastyczne

Są pomocne w momencie kontuzji elementów ruchomych (łokcia, nadgarstka, kostki lub kolana). Działając poprzez ucisk i stabilizację uszkodzonego lub nadwyrężonego stawu, poprawiają krążenie krwi, zmniejszając obrzęk oraz zapobiegając drętwieniu. Podobnie jak maść rozgrzewająca, opaska może przyspieszyć proces leczenia urazów po kilku dniach od stłuczenia, gdy uszkodzone naczynia zdążą się zasklepić. Można je zakładać także profilaktycznie w celu zabezpieczenia przed urazami, zwłaszcza jeśli w przeszłości dochodziło do kontuzji w obrębie stawu. Ważne, aby opaska była odpowiednio dobrana (za ciasna ogranicza przepływ krwi, za luźna nie działa stabilizująco). Przy zakupie będziemy proszeni o zmierzenie obwodu kończyny w obrębie stawu lub nad stawem, co pozwoli dopasować odpowiedni rozmiar. Opaski z regulacją (uniwersalne) i bandaże elastyczne umożliwią nam samodzielne dopasowanie siły ucisku.

Jak można zapobiec kontuzjom?

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce. Wysiłek fizyczny rozpocznijmy od mniej forsownych ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających (wystarczy kilkanaście minut). Dobrze przygotowane stawy i mięśnie będą mniej podatne na kontuzje. Unikniemy też bolesnych zakwasów, powstających na skutek przetrenowania. Na górskie wyprawy i dłuższe wycieczki zakładajmy buty z wysoką cholewką, które zmniejszą ryzyko skręcenia kostki.

Kiedy z kontuzją należy udać się do lekarza?

Czasami kontuzje mogą być na tyle poważne, że konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Interwencja lekarza będzie konieczna, gdy:
  • po wystąpieniu kontuzji elementu ruchomego (stawu) oprócz obrzęku zauważymy zniekształcenie obrysów w stawie oraz poczujemy wyraźny opór przy próbie ruchu
  • kończyna jest nienaturalnie ustawiona, zniekształcona (podejrzewamy złamanie lub zwichnięcie)
  • doszło do silnego stłuczenia głowy (podejrzewamy wstrząs mózgu)
  • krwiak jest rozległy i nie zmniejsza się przy stosowaniu wymienionych preparatów.

mgr farm. Paulina Oszajca
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także