Jesteś tutaj:

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to najczęstsze schorzenie narządu wzroku o charakterystycznych nieprzyjemnych objawach. Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek?

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek to najczęstsze schorzenie narządu wzroku o charakterystycznych nieprzyjemnych objawach, różnej etiologii i przebiegu. Może ono stanowić samodzielne schorzenie lub też współistnieć z innymi chorobami. W trakcie alergicznego zapalenia spojówek pojawia się natychmiastowy stan zapalny, wysięk wodnistej wydzieliny, swędzenie i ból.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek:

leczenie przyczynowe

 • którego istotą jest eliminacja alergenu lub zminimalizowanie kontaktu z substancją uczulającą.
Bardzo dobre efekty przynosi tzw. immunoterapia swoista, czyli tzw. "odczulanie". Jest ona zalecana szczególnie w przypadku sezonowego alergicznego zapalenia spojówek. Odczulanie obejmuje sekwencje zabiegów polegających na podawaniu choremu określonego alergenu we wzrastających stężeniach co kilka lub co kilkanaście dni, zaczynając od bardzo małych dawek. Zabiegi te mają na celu "przyzwyczajenie" układu immunologicznego pacjenta do coraz większych dawek alergenu, by osiągnąć stan, w którym przestałby reagować na te substancje. Odczulanie prowadzą wyłącznie wykwalifikowani alergolodzy w odpowiednio wyposażonych gabinetach, sprawdzonymi, atestowanymi środkami i z należyta ostrożnością. Jednocześnie zabiegi wymagają znacznej dyscypliny ze strony pacjenta, który musi regularnie zgłaszać się celem podania kolejnej dawki.

Można by powiedzieć, że odczulanie to idealne rozwiązane-pozbywamy się przyczyny - "mamy chorobę z głowy". Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jednak, gdy mamy objawy alergicznego zapalenia spojówek - chcemy się pozbyć objawów jak najszybciej!

terapia objawowa (doraźna bądź przewlekła)

Doustne leki przeciwhistaminowe zawierające:
 • cetyryzynę - Zyrtec UCB, Allertec WZF, Cirrus - zawiera dodatkowo pseudoefedrynę, która obkurcza naczynia krwionośne.
 • loratadynę - Loratadyna Galena, Aleric, Loratan Pro, Loratan, Flonidan, Claritine SPE.
Wszystkie te leki są bardzo skuteczne. Niektórzy pacjenci preferują cetyryzynę, inni zaś loratadynę- jednak ich siła działania jest porównywalna.

Leki zwężające naczynia krwionośne dostępne w postaci kropli bądź żeli:
Sztuczne łzy - pełniące nieocenioną rolę zarówno w leczeniu prewencyjnym jak i przewlekłym - leki te stabilizują płyn łzowy i ułatwiają usuwanie alergenów z worka spojówkowego! Zaufaniem pacjentów cieszą się m.in.: Artelac, Lacrimal, Oculotect, Tears Naturale.

Dla osób szczególnie wrażliwych polecamy preparaty nie zawierające środków konserwujących: Tears Naturale Free lub Oculotect Fluid Sine.

Płyny do płukania oczu zawierające sól fizjologiczną - np. Oftarinol - stosowany do przemywania oczu w przypadku podrażnień kosmetykami, alergenami czy w celu usunięcia nadmiernej wydzieliny ropnej z oka, a także często zalecany do przemycia oka przed podaniem leku. Należy pamiętać, iż trwałość roztworu po otwarciu pojemnika nie przekracza 24h!

Preparaty wapnia i cynku- najlepiej sięgnąć po te kompleksowe, czyli np. tabletki musujące wapnia z cynkiem i kwercetyną: Calcium Pliva z witaminą C i cynkiem, Calcium Alergo plus, Calcium Duo Alergo + kwercetyna - są to preparaty skuteczne i bezpieczne; jony wapnia oraz kwercetyna wpływają uszczelniająco na drobne naczynia krwionośne, zmniejszając w ten sposób objawy obrzękowe i wysiękowe, zaś cynk stymuluje nasz układ odpornościowy do walki z alergenami! Preparaty te można je stosować łącznie z wcześniej wymienionymi przez cały okres kuracji.

W przypadku, gdy mimo kilkudniowego samoleczenia objawy nie ustępują należy udać się do lekarza okulisty. Długotrwała terapia lekami OTC bez konsultacji z lekarzem, która nie przynosi poprawy może okazać się wręcz szkodliwa dla zdrowia!

Czy istnieją dobre metody profilaktyczne?

 • Przede wszystkim unikanie kontaktu z rozpoznanymi alergenami oraz substancjami o działaniu silnie uczulającym.
 • Stosowanie profilaktyki farmakologicznej w postaci leków przeciwhistaminowych jak np. Zyrtec, Allertec.
 • Stosowanie sztucznych łez.
 • Stosowanie żeli ochronno - leczniczych jak np. Vidistic gel czy Corneregel.
 • W przypadku uczulenia na pyłki roślinne czy spory grzybów - unikać przebywania w tym okresie na powietrzu, koszenia trawnika, prac w ogródkach lub zaleca się jeśli to możliwe przebywanie nad zbiornikami wodnymi lub spacery po obfitych opadach deszczu.
 • Warto tez śledzić komunikaty o stężeniu pyłków czy zarodników dostępne w TV czy w Internecie.
W przypadku, gdy jesteśmy wrażliwi na alergeny wewnątrz domowe należy pozbyć się dywanów, tapicerowanych mebli, regularnie zmieniać pościel, dokładnie odkurzać pomieszczenia najlepiej odkurzaczem z wysokiej jakości filtrami, a koce i pościel latem poddawać działaniu słońca, zaś zimą - mrozu.

Czym grozi nieleczone alergiczne zapalenie spojówek?

Zwykle objawy alergicznego zapalenia spojówek z wiekiem ulegają wygasaniu a czasem samoistnemu zanikowi.

Z drugiej jednak strony przewlekłe i nieleczone przypadki mogą prowadzić do poważnych powikłań w postaci owrzodzeń narządu wzroku, nadkażeń bakteryjnych, uszkodzenia rogówki włącznie ze ślepotą! Poza tym może dojść do rozwoju towarzyszących objawów uczuleniowych - nawet tych najpoważniejszych jak astma czy anafilaksja.

O czym należy pamiętać stosując leki na alergiczne zapalenie spojówek?

1. O działaniach niepożądanych leków stosowanych w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek:

 • choć leki antyhistaminowe nowej generacji jak np. feksofenadyna nie wywołują niebezpiecznych działań niepożądanych to leki I generacji (klemastyna, difenhydramina)a także leki II generacji (loratadyna, cetyryzyna) mogą powodować senność, obniżenie koncentracji, spowolnienie reakcji co uniemożliwia prowadzenie samochodu, czy wykonywanie pracy wymagającej skupienia czy pracy na wysokościach.
 • leki stosowane miejscowo - w postaci kropli do oczu, np. leki obkurczające naczynia, służące zmniejszeniu przekrwienia i obrzęku nie powinny być stosowane długotrwale, gdyż grozi to anemizacją naczyń i zespołem suchego oka.
 • glikokortykosteroidy - powinny być stosowane tylko, gdy są niezbędne! Stosowane w wysokich dawkach lub podczas długotrwałej terapii mogą wywołać liczne działania niepożądane - w tym tak poważne jak zaburzenia hormonalne czy immunosupresja; poza tym nie zaleca się ich stosować przy wielobrodawkowym zapaleniu spojówek, gdyż sprzyjają tworzeniu owrzodzeń.

2. Interakcjach z innymi lekami, a mianowicie:

 • pacjenci, którzy jednocześnie leczą się na inne choroby przewlekłe czy też są poddani antybiotykoterapii powinni skonsultować zażywanie leku przeciwalergicznego (nawet dostępnego OTC) z lekarzem lub farmaceutą. Jest to konieczne z uwagi na to, że wiele spośród leków antyhistaminowych (szczególnie tych nowszych, najczęściej stosowanych) może wchodzić w liczne niebezpieczne interakcje np. z niektórymi antybiotykami, lekami przeciwgrzybicznymi ze względna ich wspólny metabolizm wątrobowy, co może skutkować wstąpieniem silnych objawów niepożądanych, nawet takich jak po przedawkowaniu któregoś z leków!

3. Odpowiednim zakończeniu terapii -tj. nie wolno gwałtownie odstawiać leków takich jak:

 • wspomniane wcześniej leki obkurczające naczynia krwionośne z powodu tzw. efektu z odbicia - czyli wystąpienia silniejszych objawów chorobowych niż przed rozpoczęciem terapii.
 • glikokortykosteroidy - gdyż może dojść do zaburzeń w funkcjonowaniu kory nadnerczy.
 • Indywidualnych nietypowych reakcjach na leki, jakie mogą wystąpić szczególnie u osób ze skłonnościami do alergii.
 • Preparaty loratydyny oraz desloratydyny nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji!
 • W alergicznym zapaleniu spojówek przeciwwskazane jest stosowanie leków zawierających neomycynę, gentamycynę oraz anestezynę!
Patrycja Jankowska

konsultacja mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także