Jesteś tutaj:

Jak opalać się bezpiecznie?

Skóra jest codziennie narażona na działanie promieni słonecznych. W związku z tym musiała wykształcić naturalne mechanizmy obronne. Wśród wielu substancji obecnych w skórze, najważniejszą z punktu widzenia opalania jest melanina - naturalny barwnik pełniący funkcje ochronne.

Jak opalać się bezpiecznie?

Zdjęcie: John

Naturalne mechanizmy obronne skóry
Melanina powstaje w skórze każdego człowieka, natomiast jej stężenie jest różne w zależności od rasy człowieka i ekspozycji na słońce. Proces wytwarzania melaniny jest uwarunkowany genetycznie (dlatego ludzie rasy czarnej mają bardzo dużo pigmentu w skórze) oraz stymulowane czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem UV). W związku z tym im dłużej przebywamy na słońcu, tym większa synteza ochronnej melaniny a tym samym coraz ciemniejsze zabarwienie skóry.
Innymi czynnikami naturalnymi zabezpieczającymi skórę przed działaniem promieni słonecznych są: zgrubiały naskórek oraz obecność takich substancji chemicznych jak kwas urokainowy.

Dodatkowa ochrona skóry podczas urlopu
W okresie urlopowym skóra jest szczególnie narażona na działanie promieniowania UV. Nadmierne opalanie powoduje wysuszanie skóry, przedwczesne starzenie, powstawanie zmarszczek oraz może doprowadzić do poparzeń a nawet raka skóry. W okresie wakacyjnym podczas intensywnego opalania skóra nie jest w stanie wyprodukować melaninę tak szybko, aby zapobiec intensywnemu narażeniu na promieniowanie UV.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku przemysł kosmetyczny wytworzył kremy, emulsje czy olejki zawierające w swoim składzie filtry UVA i UVB, które chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym oraz spowalniają i czynią proces opalania bezpieczniejszym.
Każdy kosmetyk do opalania oznaczony jest skrótem SPF (Sun Protection Factor) oraz cyfrą oznaczającą wysokość filtra. Oczywiście im wyższa wartość cyfry przy oznaczeniu SPF, tym większa ochrona przeciwsłoneczna. W skrócie można wyjaśnić, że stosując np. krem z filtrem SPF 10 możemy przebywać bezpiecznie na słońcu 10 razy dłużej niż gdybyśmy nie stosowali żadnej ochrony przeciwsłonecznej.

Charakterystyka kosmetyków ochronnych
Filtry UV stosowane w nowoczesnych kosmetykach to związki chemiczne, które mogą działać na dwóch drogach. Jedne z filtrów pochłaniają promieniowanie UV, są to tzw filtry chemiczne. Drugie odbijają promieniowanie słoneczne i są to tzw filtry fizyczne.
Obecnie większość kosmetyków posiada w swoim składzie kombinację filtrów fizycznych i chemicznych w celu maksymalizacji ochrony przeciwsłonecznej

W zależności od wysokości filtra UV można podzielić kosmetyki na 3 główne grupy
  • kosmetyki z niskimi filtrami (SPF 2 - SPF 6) - kosmetyki te wykazują niską ochronę przeciwsłoneczną, polecane są dla osób o ciemnej karnacji lub przebywających na słońcu przez niedługi czas. Bardzo często posiadają w swoim składzie substancje brązujące lub rozświetlające i stosowane są jako preparaty wspomagające opalanie i poprawiające koloryt skóry. Najczęściej niskie filtry występują w olejkach do opalania, które zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci a dzięki odpowiedniemu składowi nadają skórze wyjątkowy połysk.
  • kosmetyki z filtrami pośrednimi (SPF 8 - SPF 25) - występują najczęściej w postaci emulsji lub mleczek do opalania i polecane są jako typowa ochrona przeciwsłoneczna. Dobór filtra uzależniony jest od wielu czynników tj. długość przebywania na słońcu, region w którym spędzamy urlop, typ karnacji itd. Kosmetyki te obok filtrów UV posiadają również substancje nawilżające, chroniące skórę przed nadmierną utratą wilgoci
  • blokery słoneczne (filtry powyżej SPF 30) - zatrzymują praktycznie całość promieniowania słonecznego dochodzącego do skóry, dając bardzo wysoka ochronę. Należy jednak pamiętać, że nie chronią one w 100% i mimo zastosowania bardzo wysokiego filtra należy zachować ostrożność w czasie opalania. Wysokie filtry w kosmetykach polecane są przede wszystkim osobom o bardzo jasnej karnacji, cechującym się bardzo wrażliwą skórą, przebywających w krajach o bardzo dużym narażeniu na promieniowanie UV oraz małym dzieciom.

Kilka niezbędnych zasad bezpiecznego opalania
Stosowanie kosmetyków ochronnych to nie wszystko. W czasie plażowania należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć poparzenia słonecznego lub udaru mózgu.

Należy stosować kosmetyki z filtrami dostosowanymi do swojej cery, miejsca spędzania urlopu, szerokości geograficznej oraz czasu przebywania na słońcu. Około 20 minut przed wyjściem na plażę należy dokładnie nasmarować całe ciało kosmetykiem z odpowiednim filtrem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca bardziej narażone na działanie promieni słonecznych tj. twarz, szyja, czoło, brzegi uszu. Powinno się dokładnie nasmarować usta, używając kosmetyku ochronnego lub pomadki w filtrem UV.

W pierwszych dniach opalania należy stosować wyższe filtry, tak aby skóra miała czas do zaadaptowania się do warunków klimatycznych. Gdy kończy się czas bezpiecznego przebywania na słońcu lub po kąpieli, powinno się dosmarować nieco emulsji lub kremu ochronnego. Niewskazane jest opalanie w godzinach 11-15, wówczas słońce działa najbardziej intensywnie. Konieczna jest również ochrona głowy przed działaniem słońca - odpowiednie nakrycie głowy to podstawa wakacyjnego wypoczynku.

Po plażowaniu powinno się zregenerować skórę odpowiednimi kosmetykami po opalaniu. Najczęściej mają one składniki nawilżające, łagodzące i chłodzące - zapewnią relaks i komfort skórze po kąpieli słonecznej.

Jeśli przesadziłaś/eś z opalaniem
W przypadku przedawkowania słońca mogą pojawić się następujące objawy: zaczerwienienie i pieczenie skóry, rumień, schodzący, łuszczący się naskórek, bąble i pęcherze (w tym przypadku koniecznie skontaktuj się z lekarzem).

Pierwszym działaniem powinno być ochłodzenie podrażnionych miejsc. Najlepiej zrobić to poprzez chłodne okłady albo polewając chłodną wodą. Podczas chłodzenia skóra oddaje nadmiar energii, który pochłonęła w czasie opalania. Należy jednak pamiętać, że nie można polewać ciała lodowatą wodą, ponieważ ogromna różnica temperatur między wodą a skórą może powodować podrażnienie i uszkodzenia skóry. Należy więc rozpocząć chłodzenie wodą letnią, stopniowo, co kilka minut obniżając jej temperaturę. Pamiętajmy również, aby chłodzić podrażnione miejsca przynajmniej 20 minut.

Po odpowiednim chłodzeniu możemy na skórę nałożyć specjalne kosmetyki po opalaniu. Zwykle produkty te mają bardzo lekką konsystencję, dobrze się wchłaniają i są bogate w składniki chłodzące, nawilżające i łagodzące podrażnienia. Kosmetyki stosujemy do ustąpienia objawów przedawkowania słońca i unikamy opalania. Jeśli nie mamy takich preparatów pod ręką, nawilżajmy skórę lekkimi kremami. Nie stosujemy ciężkich, tłustych balsamów. W przypadku cięższych podrażnień konieczny jest kontakt z lekarzem.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także