Jesteś tutaj:

Jak przeprowadzić oczyszczanie wątroby?

Nadejście wiosny budzi w nas nowe siły witalne i stymuluje do działania. By polepszyć samopoczucie często decydujemy się na kurację odchudzającą, zajęcia na siłowni, czy uzupełnienie niedoborów witamin suplementami. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, iż jedną z przyczyn wiosennego osłabienia i złego samopoczucia może być źle funkcjonująca wątroba.

Jak przeprowadzić oczyszczanie wątroby?

Dla kogo oczyszczanie wątroby?

Jeżeli odczuwamy dolegliwości trawienne (wzdęcia, niestrawność, biegunki, gorzki posmak w ustach) ogólne osłabienie i brak apetytu, rozdrażnienie oraz źle śpimy, a skóra bywa chłodna i wilgotna możliwe, że nasza wątroba nie działa jak należy. Przyczyn tego stanu może być wiele, a do najczęstszych należą: objadanie się, szczególnie przed snem, i picie dużej ilości słodzonych napojów oraz alkoholu, a także dieta bogata w tłuszcze lub produkty mączne, w tym świeże pieczywo.

Po co oczyszczać wątrobę?

Wątroba znajduje się po prawej stronie górnej części jamy brzusznej. Bezpośrednio do niej przylega pęcherzyk żółciowy, magazynujący produkowaną przez wątrobę żółć. Substancja ta, bogata w kwasy żółciowe, jest uwalniana przez przewody żółciowe do dwunastnicy, gdzie umożliwia trawienie i wchłanianie tłuszczów. Skład żółci zależy w dużej mierze od naszego jadłospisu, dlatego przy niezdrowym trybie życia często dochodzi do zbytniego zagęszczania żółci i wydzielania się substancji stałych. Podczas oczyszczania wątroby następuje rozluźnienie przewodów żółciowych i wydalenie zalegających w nich kamieni żółciowych, złogów cholesterolu i starej żółci, które tamują wypływ żółci i zaburzają funkcje wątroby.

Jakie są metody oczyszczania wątroby?

Istnieje kilka metod oczyszczania wątroby, z czego najpopularniejsze są trzy z nich, opisane w tabeli. Chociaż sposób postępowania w każdym wypadku wygląda nieco inaczej, ogólna zasada działania jest podobna. Składnikiem obecnym w każdej metodzie jest oliwa z oliwek, która działa jako silny środek żółciopędny, powodujący skurcz woreczka żółciowego i maksymalne otwarcie przewodów wyprowadzających żółć. Sól gorzka (siarczan magnezu) powoduje obfite wydzielanie żółci oraz otwiera ujście przewodu żółciowego do dwunastnicy. Kwaśne soki cytrusowe umożliwiają aktywne wydalanie żółci z wątroby poprzez zakwaszenie środowiska i częściowe rozpuszczanie elementów stałych w przewodach żółciowych. Sok jabłkowy również "zmiękcza" w ten sposób kamienie. Rozgrzanie okolicy wątroby termoforem lub poduszką elektryczną powoduje "nadtopienie" złogów cholesterolu i przeciwdziała powstawaniu skurczów. Leki takie jak Nospa i ornityna działają rozkurczowo lub nasennie. Kofeina z kawy umożliwia otwarcie przewodów żółciowych i zwiększony wypływ żółci do jelita oraz usuwanie toksyn rozpuszczalnych w tłuszczach.

Jak często należy przeprowadzać oczyszczanie wątroby?

Kurację oczyszczania wątroby powinno się przeprowadzać 4-5 razy w ciągu pierwszego roku następnie raz na pół roku (według niektórych raz na rok). Oczyszczanie najlepiej przeprowadzać na wiosnę, w marcu, przy czym nasz organizm nie może być osłabiony przeziębieniem lub grypą. Nie należy rozpoczynać oczyszczania po ciężkim wysiłku fizycznym lub wyczerpującej głodówce. Najlepiej rozpocząć kurację na końcu tygodnia, w piątek lub sobotę.

Czy istnieją mniej drastyczne sposoby oczyszczania wątroby?

Dla osób, które nie są w stanie wypić oleju istnieją mniej drastyczne ale i nieco mniej skuteczne metody oczyszczania wątroby, przykładowo przy pomocy świeżo przyrządzonych soków warzywnych (z marchwi, ogórków, buraka, selera i pietruszki), spożywanych rano, na czczo (najlepiej latem lub jesienią). Istnieje też metoda oczyszczania wątroby igliwiem (należy stosować w lutym, marcu i kwietniu). Napój przygotowuje się z 5 łyżek drobno posiekanego igliwia sosny lub świerku zalanego 0,5l wrzątku i gotowanego przez 10 minut. Można go trzymać w termosie i pić w ciągu dnia małymi łykami o dowolnej porze. W trakcie kuracji mocz będzie mętny i przyjmie ciemniejszą barwę. Kuracja kończy się gdy mocz odzyska normalne zabarwienie.

Czy odpowiednia dieta może zapobiec powstawaniu kamieni żółciowych?

Jak wspomniano skład żółci zależy od spożywanych pokarmów, dlatego postarajmy się unikać produktów, które będą szkodziły wątrobie i przyspieszały powstawanie kamieni. Są to smażone mięso, produkty mączne, grzyby, ostre przyprawy, ocet. Korzystne będzie spożywanie gotowanych potraw, twarogu, zsiadłego mleka, kefirów oraz picie świeżych soków warzywnych (z buraków i marchwi, ale nie więcej niż 0,5l/dobę) i owocowych (z winogron, arbuzów, truskawek, jabłek, porzeczek).
mgr farm. Paulina Oszajca

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy zagolądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl "10 skutecznych sposobów na obniżenie cholesterolu"

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także