Jesteś tutaj:

Jak skutecznie leczyć pierwsze objawy przeziębienia?

W okresie jesienno - zimowym niewiele trzeba, aby się przeziębić. Przemęczenie organizmu, stres, brak snu, nieprawidłowa dieta, również szybko zmieniające się warunki pogodowe, prowadzące do przegrzania, bądź wychłodzenia organizmu - to czynniki torujące drogę dobrze znanej nam infekcji dróg oddechowych.

Jak skutecznie leczyć pierwsze objawy przeziębienia?

Zdjęcie: Lara604

Leczenie przeziębienia należy rozpocząć już na etapie wystąpienia pierwszych charakterystycznych objawów. Stosując leki dostępne w aptece bez recepty możemy skrócić czas trwania infekcji, zapobiec nasileniu się nieprzyjemnych objawów i przyspieszyć czas regeneracji organizmu.

Przeziębienie, czyli wirusowe zapalenie górnych dróg wywołują rhinowirusy i adenowirusy. Często atakują organizm w okresie obniżonej odporności, długotrwałego przemęczenia. Niekorzystne warunki atmosferyczne: wilgoć, wysoka lub niska temperatura, wiatr sprzyjają zainfekowaniu organizmu przez wirusy, które namnażając się w drogach oddechowych wywołują charakterystyczne objawy.

Infekcję należy szybko i skutecznie leczyć, ze względu na ryzyko nasilenia się objawów choroby, wydłużeniu okresu jej trwania oraz wystąpienia powikłań, takich jak: zapalenie ucha środkowego, gardła, krtani, czy oskrzeli.

Pierwsze objawy przeziębienia.

W przeciwieństwie do wirusa grypy, który atakuje i znacznie osłabia organizm w przeciągu około 2 dni, przeziębienie zwykle rozwija się powoli, a pierwsze charakterystyczne objawy są niezbyt nasilone, łatwo poddają się leczeniu i obejmują:
  • ból gardła,
  • kaszel, uczucie drapania w gardle,
  • nieżyt nosa,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • ból stawów, mięśni,
  • osłabienie i złe samopoczucie.

Jak leczyć przeziębienie?

Istnieje wiele preparatów skutecznie zwalczających pierwsze objawy przeziębienia, dostępnych w aptece bez recepty. Istotne jest, aby leczenie farmakologiczne wspomagać także lekkostrawną dietą, przyjmowaniem dużej ilości płynów o temperaturze pokojowej, oraz wystarczającą ilością snu, gdyż właściwa regeneracja organizmu przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Leczenie farmakologiczne przeziębienia należy rozpocząć jak najwcześniej, po zauważeniu pierwszych charakterystycznych objawów.

Zaleca się stosowanie preparatów złożonych, zawierających w swoim składzie substancje czynne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i zmniejszającym obrzęk błony śluzowej nosa.

Warto sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie paracetamol, które skutecznie zwalczają ból i podwyższoną temperaturę ciała, jednocześnie nie podrażniając błony śluzowej żołądka.

Fervex to preparat na bazie paracetamolu, maleinianu feniraminy oraz witaminy C.

Paracetamol obniża gorączkę oraz wykazuje działanie przeciwbólowe. Maleinian feniraminy powoduje zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, skutecznie zwalczając katar, natomiast witamina C wspomaga proces powrotu do zdrowia i podnosi naturalną odporność organizmu. Lek zalecany jest w leczeniu objawów przeziębienia i grypy u chorych powyżej 15 roku życia. Preparat dostępny jest również w postaci dla diabetyków, bez zawartości cukru.

U młodszych pacjentów powyżej 6 roku życia zaleca się stosowanie preparatu Fervex Junior. Odpowiednia dawka substancji czynnych dostosowana do młodego wieku pacjenta zapewnia właściwe stężenie terapeutyczne leku w organizmie, zapobiega przedawkowaniu i wystąpieniu niebezpiecznych dla dzieci działań niepożądanych.

Gripex dzięki zawartości paracetamolu, dekstrometorfanu i pseudoefedyny zwalcza wszystkie objawy przeziębienia i grypy.

Dekstrometorfan skutecznie hamuje suchy kaszel, zmniejsza podrażnienie błony śluzowej gardła, natomiast pseudoefedryna łagodzi katar, ułatwia oddychanie i likwiduje obrzęk błony śluzowej nosa. Preparat Gripex dostępny jest w postaci tabletek do połykania Polecany jest pacjentom powyżej 12 roku życia.

W aptece bez recepty dostępny jest również Gripex MAX, który dzięki zwiększonej dawce substancji czynnych skutecznie zwalcza silne objawy przeziębienia i grypy oraz Gripex na noc] dodatkowo zapewniający długi i spokojny sen. Ponadto Gripex Control, dzięki zawartości kofeiny, wspomagającej działanie paracetamolu, aktywnie hamuje początkową fazę przeziębienia i podnosi wydolność organizmu, wykazując działanie pobudzające. Dla chorych preferujących postać leku w płynie, dostępny jest Gripex Hot Active, wzbogacony witaminą C - granulat do sporządzenia gorącego płynu o smaku cytrynowym.

Tabcin to złożony lek na przeziębienie i grypę

mający unikatową postać żelowych kapsułek, które już po 30 minutach uwalniają do krwioobiegu substancje czynne: paracetamol, chlorfenyraminę - substancję o działaniu przeciwhistaminowym, łagodzącą katar i kichanie oraz pseudoefedrynę - zmniejszającą obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiającą oddychanie. Preparat skutecznie i szybko obniża gorączkę, niweluje objawy kataru, bólu gardła, głowy, łagodzi stan ogólnego rozbicia i poprawia ogólne samopoczucie. Zalecany jest do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 15 roku życia.

Preparat Coldrex Max Grip jest również lekiem złożonym,

zawierającym w swoim składzie maksymalną jednorazową dawkę paracetamolu oraz substancje czynne: chlorowodorek fenylefryny - udrażniającą drogi oddechowe, zmniejszającą przekrwienie, obrzęk błony śluzowej nosa oraz kwas askorbowy - podnoszącą odporność organizmu, poprzez uzupełnienie niedoborów witaminy C w organizmie. Stosując Coldrex Max Grip należy ściśle przestrzegać 6-godzinnych przerw w dawkowaniu preparatu, ze względu na ryzyko przekroczenia maksymalnych dawek dobowych dawkowania paracetamolu.

Czym grozi przedawkowanie paracetamolu?

Sięgając po preparaty złożone w celu leczenia pierwszych objawów przeziębienia czy grypy należy zastosować się do zalecanego schematu dawkowania leku. Należy również pamiętać, aby nie stosować jednocześnie innych preparatów zawierających w swoim składzie paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania paracetamolu lub innych substancji czynnych.

Maksymalna dobowa dawka paracetamolu dla dorosłego człowieka wynosi 4 g, a jej przekroczenie grozi wystąpieniem nudności, wymiotów, biegunki, brakiem łaknienia, a także ciężką niewydolnością wątroby, prowadzącą nawet do śmierci.

U kogo preparaty z paracetamolem są przeciwwskazane?

Preparaty zawierające w swoim składzie paracetamol są przeciwwskazane u pacjentów:
  • z niewydolnością wątroby,
  • z nieprawidłową funkcją nerek,
  • z zaburzeniami metabolicznymi (niedobór G-6-PD, reduktazy methemoglobiny).

Szczególną ostrożność przy stosowaniu paracetamolu powinni zachować pacjenci:
  • cierpiący na chorobę alkoholową,
  • niedożywieni,
  • odwodnieni.

Preparaty wspomagające walkę z przeziębieniem.

Sojusznikami w walce z pierwszymi objawami przeziębienia okazać się mogą również takie preparaty jak:
Preparaty te zawierają w swoim składzie witaminę C Acerola Plus oraz rutynę (Rutinoscorbin?, Rutinacea?, Novorutin?) lub trokserutynę (Troxescorbin?). Można je stosować zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo w stanach przeziębienia, czy grypy jako leki wspomagające organizm w walce z infekcjami, w stanach obniżonej odporności. Dodatkowo dostarczając witaminę C, uzupełniają jej niedobór i wzmacniają barierę ochronną organizmu.

Leki zwalczające mokry kaszel.

Infekcji górnych dróg oddechowych często towarzyszy mokry kaszel, połączony z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Należy stosować preparaty rozrzedzające i ułatwiające usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.

ACC Max to preparat z acetylocysteiną, substancją czynną o działaniu mukolitycznym. Lek upłynnia zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, zmniejsza jej lepkość i ułatwia odkrztuszanie. Dostępny jest w postaci tabletek musujących lub granulatu do przygotowania roztworu. Preparaty ACC Max, ACC Hot Max i ACC Mini zalecane są w leczeniu mokrego kaszlu u dorosłych i dzieci powyżej 7 roku życia.

Również preparaty dostępne w postaci tabletek lub syropu z ambroksolem -Ambrosol, Ambrosan, Deflegmin lub bromoheksyny - Flegamina skutecznie rozrzedzają wydzielinę, pobudzają ruch rzęsek nabłonka dróg oddechowych, ułatwiając odkrztuszanie i usuwanie zalegającej wydzieliny.

Jeśli po kilku dniach stosowania preparatów objawy przeziębienia nie ustępują lub nasilają się, jeśli dodatkowo towarzyszą im wysypka lub nudności należy natychmiast udać się do lekarza, który zlecając dodatkowe badania zaleci odpowiednią formę leczenia.

Małgorzata Kruk

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak


Spodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Sięgnij po kompendium wiedzy o antybiotykach -

darmowy poradnik bezpiecznej i skutecznej antybiotykoterapii:

"Lecz się antybiotykami z głową!"




Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także