Jesteś tutaj:

Jakie są zalety i wady stosowania gum w nikotynowej terapii zastępczej?

Nikotynowa terapia zastępcza to jeden ze sposobów zrywania z nałogiem nikotynowym. Czy warto stosować gumy z nikotyną, aby zerwać z papierosowym nałogiem?

Jakie są zalety i wady stosowania gum w nikotynowej terapii zastępczej?
Nikotynowa terapia zastępcza to jeden ze sposobów zrywania z nałogiem nikotynowym. Czy warto stosować gumy z nikotyną, aby zerwać z papierosowym nałogiem?

1. Dla jakiej grupy pacjentów są przeznaczone gumy do żucia z nikotyną?

Tego typu środki, podobnie jak pastylki do ssania, odpowiednie są dla osób, które chcą początkowo ograniczyć tylko ilość wypalanych papierosów. Polecana jest dla osób, które nie mogą, bądź nie chcą jednoznacznie zerwać z nałogiem.

2. Czy gumy do żucia NICORETTE dostępne są tylko w jednej dawce?

Nie. Mamy do wyboru standardowo dwa rodzaje gum (2 i 4 mg) o różnej sile działania. Jeśli palisz paczkę lub więcej papierosów dziennie, rozpocznij terapię od mocniejszych gum - 4 mg. Jeśli wypalasz mniej niż 20 papierosów na dzień wybierz gumy 2 mg.

3. Jak prawidłowo stosować gumy NICORETTE? Czy istnieje specjalna "technika żucia??

Gumę należy żuć każdorazowo, gdy pojawi się chęć zapalenia papierosa. Jednak nie należy tego robić w sposób energiczny, jak przy zwykłych gumach.

Jak więc prawidłowo stosować gumę NICORETTE?

 • żuj gumę wolno, aż do momentu wyczucia specyficznego smaku
 • przerwij żucie, umieść gumę między policzkiem a dziąsłem
 • trzymaj ją w tym miejscu do momentu, aż smak zaniknie, wtedy ponownie zacznij żuć
 • te czynności powtarzaj przez około 30 minut
 • gdy guma całkowicie straci smak, należy ją wyrzucić
Wszystkie te czynności mają na celu prawidłowe dostarczenie do organizmu właściwej dawki nikotyny. Podczas żucia gumy następuje jej uwolnienie. Przerwa umożliwia wchłonięcie nikotyny do organizmu.

4. Czy mogę wybierać spośród różnych smaków gum NICORETTE?

Tak. Gumy NICORETTE dostępne są w trzech smakach: klasycznym (CLASSIC), silnie miętowym (FRESHMINT), a ostatnio w sprzedaży pojawiły się produkty o smaku wieloowocowym (FRESH FRUIT).

5. Jak długo mogę prowadzić kurację produktem NICORETTE GUMS? Czy ilość stosowanych gum na dobę jest nieograniczona?

Terapię należy prowadzić co najmniej przez 12 tygodni, stosując od 8-12 gum na dobę. Przez okres 3 miesięcy należy zmniejszać sukcesywnie ilość spożytych gum. Gdy dawka zostanie zmniejszona do 1-2 gum na dobę, leczenie można uznać za zakończone.

6. Czy mogą pojawić się efekty uboczne podczas stosowania gum NICORETTE?

Jeśli technika prawidłowego żucia jest zachowana, nie powinny wystąpić żadne działania niepożądane. Jeśli natomiast żucie gumy jest zbyt energiczne, nikotyna może zostać połknięta ze śliną, a nie wchłonięta przez błonę śluzową jamy ustnej. Efektem tego może być miejscowe podrażnienie jamy ustnej, gardła a także czkawka.
mgr farm. Agata Bereś


Spodobał Ci się artykuł? Chcesz rzucić palenie?

Pobierz DARMOWY PORADNIK Rzucania Palenia

'Wygraj z nałogiem - rzuć skutecznie palenie!'

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także