Jesteś tutaj:

Kilka prostych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu

Być może ostatnio Twoje wyniki badania krwi wskazały na wysoki poziom cholesterolu. Wiesz już zapewne, że powinieneś zmienić swoją dietę i popracować nad stylem życia. Jak?

Kilka prostych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu

Zdjęcie: David Saddler

Być może ostatnio Twoje wyniki badania krwi wskazały na wysoki poziom cholesterolu. Twój lekarz zwrócił uwagę, że masz problem z hipercholesterolemią (za wysokim poziomem cholesterolu we krwi). Hipercholesterolemia niesie za sobą ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Wiesz już zapewne, że powinieneś zmienić swoją dietę i popracować nad stylem życia. Nawet jeżeli Twój lekarz przepisał leki na receptę obniżające poziom cholesterolu, wciąż powinieneś przestrzegać diety oraz pozostać aktywnym fizycznie.

Prezentujemy kilka prostych rad, które podpowiedzą Ci co trzeba robić, aby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu.

Dobry i zły cholesterol

Wbrew powszechnej opinii nie należy całkowicie rezygnować z cholesterolu. Aby poprawnie funkcjonować, Twoje ciało potrzebuje niewielkiej ilości tego związku. Cholesterol przemieszcza się we krwi w połączeniu z białkami: HDL czyli tzw. dobry cholesterol, o korzystnym wpływie na organizm i LDL - zły cholesterol, odpowiedzialny za tworzenie płytek miażdżycowych. HDL obniża poziom cholesterolu we krwi i ma działanie przeciwmiażdżycowe. Dla zachowania zdrowia konieczne jest obniżenie poziomu LDL, a podwyższenie cholesterolu HDL.

Zwróć uwagę na to co jesz

Chcą obniżyć poziom swojego cholesterolu: zwróć uwagę na to co, jak i ile jesz. Twoja antycholesterolowa dieta powinna być zróżnicowana i urozmaicona. Dobrze by posiłki składały się z niewielkich porcji. Przejadanie się skutkuje przyrostem masy ciała i zwiększeniem poziomu złego cholesterolu we krwi.

Dieta antycholesterolowa - czego unikać

Unikaj potraw zwiększających poziom cholesterolu:
 • tłustych mięs i wędlin,
 • potraw smażonych na maśle, smalcu i słoninie,
 • żółtek jajka,
 • Słodkości, szczególnie takich jak pączki czy faworki,
 • wysokoprocentowych mlek, śmietan,
 • serów żółtych, pleśniowych,

konserw.

Zwróć uwagę jak jesz

Dla zachowania zdrowia, oraz w walce z cholesterolem należy spożywać 4 - 5 posiłków dziennie (ostatni 3 godziny przed snem), o takiej samej lub zbliżonej porze, przy czym nie powinny być one obfite. Potrawy najlepiej popijać wodą mineralną niegazowaną, 100% sokami owocowymi lub zieloną herbatą. Ważne by ilość przyjmowanych płynów wynosiła co najmniej w ilości co najmniej 1,5 l - 2 l dziennie.

Nie smaż

Potrawy powinny być gotowane, duszone, pieczone w folii lub na ruszcie. Pomoże to w obniżeniu poziomu cholesterolu.

Zacznij dzień od ziaren zbóż

Płatki śniadaniowe oraz pieczywo z pełnego przemiału będą Ci służyć przez cały dzień. Błonnik oraz cukry złożone w nich zawarte dają uczucie sytości na długo. Dodatkowo pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Wzbogać swoje posiłki o kasze, ciemne pieczywo, ziarna zbóż.

Nie rezygnuj z owoców i warzyw

Warzywa i owoce zawierają błonnik oraz witaminy. Wśród nich antyoksydanty: beta-karoten i witamina C działają antymiażdżycowo. Ponadto - im więcej warzyw i owoców jemy, tym spożywamy mniej tłuszczu. Warzywa i owoce pomagają normalizować ciśnienie krwi i utrzymać prawidłową masę ciała. Jest to również smaczna przekąska w ciągu dnia.

Nie zapominaj o rybach

Dwa razy w tygodniu powinniśmy spożywać ryby. Dlaczego? Ryby zawierają duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3. Omega-3 pomagają obniżać poziom trójglicerydów we krwi oraz złego cholesterolu. Dbając o zdrową dietę-nie uciekaj przed spożywaniem: łososia, tuńczyka, pstrągów i sardynek. Przyrządzając ryby unikaj ich smażenia w głębokim tłuszczu - likwiduje to ich dobroczynne właściwości zdrowotne.

Orzechy - dobra przekąska

Jeśli jesteś głodny między głównymi posiłkami, możesz sięgnąć po owoce lub orzechy. Orzechy zawierają sporą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych pomocnych w obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL, a podwyższeniu dobrego HDL. Ponadto - obfitują one w błonnik i są bardzo sycące. Już kilka orzeszków likwiduje głód. To dobra przekąska, pod warunkiem, że orzechy nie są prażone, posypane cukrem, albo zanurzone w czekoladzie.

Wybieraj oleje

Naszej diety nie możemy całkowicie pozbawić tłuszczu. Jednak pamiętajmy by w miejsce tłuszczów nasyconych - masła, smalcu, wybierać oleje roślinne. Oleje takie jak: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy słonecznikowy - zawierają dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe, które jak wspomniano obniżają poziom złego cholesterolu LDL, a podnoszą poziom dobrego - HDL.

Ruszaj się

Regularne ćwiczenia są korzystne bez względu na wiek. Nie tylko poprawiają kondycję organizmu, usprawniają krążenie krwi i podnoszą odporność na infekcje, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Wystarczy zastosować się do polecanej przez lekarzy zasady: 3 x 30 x 130 oznaczającej ćwiczenie przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut z taką intensywnością, aby puls wynosił ok. 130/min. Można spacerować, biegać, wchodzić po schodach, pływać lub jeździć na rowerze.

Rzuć palenie

Badania wykazują, że palenie papierosów znacznie przyspiesza rozwój miażdżycy i obniża poziom dobrego cholesterolu HDL. Jeśli silna wola nie wystarcza do rzucenia palenia można wykorzystać dostępne w aptekach preparaty wspomagające np. plastry czy gumy do żucia.

Ogranicz alkohol

Spożywanie znacznych ilości alkoholu wpływa na rozwój cukrzycy i miażdżycy poprzez zaburzenie równowagi tłuszczowej w organizmie. Alkohol ma również dużo kalorii (1 gram to około 7 kcal), więc przy nadwadze i otyłości powinno się z niego zrezygnować. Przewlekłe spożycie alkoholu może prowadzić również do uzależnienia oraz licznych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Jak już pić to niewiele

Jedynie niewielkie ilości alkoholu (w postaci czerwonego wina), działają naczynioochronnie i zwiększają ilość cholesterolu HDL. Zalecana maksymalna ilość alkoholu to 3 jednostki dziennie dla mężczyzn i 2 jednostki dziennie dla kobiet, przy czym jedna jednostka alkoholu odpowiada:
 • 250 ml piwa,
 • 1 lampce wina (125ml),
 • 1 kieliszkowi wódki (25ml),
 • 1 małej lampce sherry (50ml).

Panuj nad stresem

Przewlekły stres prowadzi do niekontrolowanego uwalniania hormonów takich jak adrenalina i hormony kory nadnerczy. Przyspieszają one rytm serca, podnoszą ciśnienie krwi i zwężają naczynia krwionośne. Im więcej stresów przeżywamy, tym bardziej nasze serce i naczynia są obciążone. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale naucz się nad nim panować. Kilka głębokich oddechów - to najprostszy antystresowy sposób.

Zadbaj o prawidłową wagę

Zrzucenie zbędnych kilogramów jest jednym z najlepszych sposobów profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Utrzymanie prawidłowej wagi wiąże się z regularnymi ćwiczeniami i prawidłową niskokaloryczną dietą. Należy dołożyć wszelkich starań, aby obniżyć wagę ciała do poziomu nie przekraczającego masy idealnej o więcej niż 20% (uwzględniając wiek i wzrost). Pozbycie się zbędnych kilogramów pomaga utrzymać w normie cholesterol LDL oraz zwiększyć poziom HDL.

Badaj swój cholesterol regularnie

Poziom cholesterolu można zmierzyć podczas badania biochemicznego krwi. Zaleca się aby badania takie rozpocząć już po skończeniu 20 roku życia, a potem co 3-4 lata, o ile wyniki utrzymują się w normie. Osobom z grup podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia (tzn. osobom starszym, kobietom w okresie menopauzy, chorym na cukrzycę, palaczom) zaleca się wykonywanie takiego badania raz w roku.

Słuchaj swojego lekarza

Warto regularnie odwiedzać swojego lekarza. Bardzo ważne, by przestrzegać porad lekarskich - dotyczących leków, zalecanej diety i ćwiczeń.
Szczególnie, gdy przyjmujesz leki obniżające poziom cholesterolu przepisane przez lekarza-pamiętaj: w żadnym wypadku nie wolno samodzielnie zmieniać dawki ani odstawiać leku. Nie należy też brać preparatów na własną rękę, o ich stosowaniu zawsze powinien zadecydować lekarz

Zadbaj o siebie!

Nigdy nie jest za późno na działanie.


Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl "10 skutecznych sposobów na obniżenie cholesterolu"

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także