Zdjęcie: rjp
Regularne spożywanie oleju rybiego, który zawiera kwasy omega – 3 prowadzi do znaczącego zmniejszenia ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
W Stanach Zjednoczonych, aż u dziewięciu milionów osób po 40-tym roku życia diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej. W dodatku, aż 7.3 miliona osób cierpi na przedwczesne syndromy zwyrodnienia plamki żółtej, wiążące się z utrudnieniem widzenia.Badaniu poddano grupę kobiet, u których nie zdiagnozowano jeszcze choroby. Na podstawie odpowiednich kwestionariuszy, dokonano porównania zwyczajów żywieniowych pacjentek. W szczególności skupiono się na podaży nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega – 3. Przez kolejne lata obserwowano pacjentki, przede wszystkim pod kątem diety i stanu plamki żółtej.
Wyniki były jednoznaczne. Kobiety, które spożywały najwięcej kwasów omega – 3 miały o 38 procent niższe ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (w porównaniu z grupą kobiet, które spożywały najmniej kwasów omega – 3). Wyniki dotyczyły zarówno kwasów DHA jak i EPA, przynależnych do grupy kwasów omega – 3.
Najłatwiej przedstawić powyższe rezultaty badania, w sposób bardziej praktyczny, a więc mówiący o ilości spożywanych ryb w określonej jednostce czasu.
Konsumpcja jednej porcji ryby w ciągu tygodnia, w porównaniu ze spożywaniem jednej porcji ryby na miesiąc, odznaczała się 42 procentowo mniejszym ryzykiem rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem pacjenta. Pod uwagę brano spożywanie konserw z tuńczyka oraz ciemnego mięsa rybiego.Należy zaznaczyć, że kwasy omega – 3 i kwasy omega – 6, nie dają podobnych rezultatów.
Spożycie dużych ilości kwasów omega – 6 skutkuje zwiększeniem ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej zależnej od wieku.Kwasy omega – 3 posiadają wiele korzystnych działań dla organizmu ludzkiego.
Między innymi przyczyniają się do usprawnienia procesów pamięciowych i kojarzenia, wspomagają prawidłową pracę układu odpornościowego, obniżają ilość trójglicerydów we krwi, hamują stan zapalny, przyczyniają się do szczuplejszej sylwetki w obrębie talii, spowalniają procesy starzenia się oraz charakteryzują się działaniem przeciwnowotworowym.Należy pamiętać, że w przypadku podaży kwasów omega – 3 także trzeba zachować umiar.
Składniki pożywienia, które zawierają korzystny stosunek kwasów omega – 3 do kwasów omega – 6, to przykładowo: łosoś, tran, sardynki, śledź.
Jeśli nie lubimy ryb, możemy wspomóc się suplementami diety, zawierającymi kwasy omega – 3.
Kinga Dziwisz
Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110314163439.htm