Jesteś tutaj:

Mandarynki sprzymierzeńcem w walce z nadwagą

Choroby cywilizacyjne stały się plagą XXI wieku, dlatego tak wielu naukowców wzięło je obecnie na celownik i szuka panaceum, które pozwoliłoby na skuteczną walkę z nimi. Kanadyjscy naukowcy odkryli, że nobiletyna, substancja, którą znajdziemy m.in. w mandarynkach, zapobiega otyłości, cukrzycy typu 2. oraz miażdżycy.

Mandarynki sprzymierzeńcem w walce z nadwagą
Choroby cywilizacyjne stały się plagą XXI wieku, dlatego tak wielu naukowców wzięło je obecnie na celownik i szuka panaceum, które pozwoliłoby na skuteczną walkę z nimi.

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że nobiletyna, substancja, którą znajdziemy m.in. w mandarynkach, zapobiega otyłości, cukrzycy typu 2. oraz miażdżycy.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario przeprowadzili kilka eksperymentów na gryzoniach. Myszom, podzielonym na dwie grupy, zaserwowano niezdrową dietę „amerykańską”, bogatą w tłuszcze i cukry proste. Jednej z grup podawano dodatkowo nobiletynę, flawonoid występujący w skórce owoców cytrusowych, głównie mandarynek. Po pewnym czasie między gryzoniami zaczęły pojawiać się różnice w budowie i wynikach badań. Grupa pierwsza zyskała na wadze i wystąpiły u niej objawy następcze otyłości – podwyższył się poziom cholesterolu, triglicerydów, nastąpiła zwyżka cukru i instuliny we krwi oraz stłuszczenie wątroby.


Te myszy, których jadłospis wzbogacono nobiletyną miały się zaskakująco dobrze. Potwierdziły to wyniki badań, nie wykazując wzrostu ani trójglicerydów ani cholesterolu. Również poziom cukru pozostał w normie, a wskazówka wagi nie odnotowała wahań. To właśnie nobelityna uniemożliwiła odkładanie się tłuszczu w wątrobie, poprzez pobudzanie ekspresji genów odpowiadających za spalanie jego nadwyżki oraz blokadę ekspresji genów odpowiedzialnych za produkcję tłuszczów

Jak stwierdził prowadzący badania Murray Huff: myszy, którym podawano nobiletynę, były zasadniczo chronione przed otyłością. W długoterminowych badaniach flawon zabezpieczał też zwierzęta przed miażdżycą, zagrażającymi zawałem lub udarem, zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic.

Huff stał na czele podobnych badań dwa lata temu. Zaowocowały one wówczas odkryciem naringeniny w grejpfrutach, również flawonoidu o analogicznym działaniu w zakresie otyłości i zespołu metabolicznego. To interesujące, że nobiletyna wykazuje w tym zakresie 10-krotnie silniejsze działanie ochronne niż naringenina; tym razem wykazaliśmy też, że nobiletyna zabezpiecza dodatkowo przed miażdżycą, podkreśla naukowiec.


Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/mandarynki-skorka-nobiletyna-flawon-polimetoksylowany-zespol-metaboliczny-otylosc-cukrzyca-typu-2-Murray-Huff-12856.html

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także