Jesteś tutaj:

Niedobór wapnia u dzieci – zwiększone ryzyko osteoporozy i otyłości w dorosłym życiu

Jak informują naukowcy z North Carolina State University - niewystarczająca ilość wapnia otrzymywanego w pierwszych dniach życia ma większy wpływ na zdrowie kości i ryzyko nadwagi niż przypuszczano dotychczas.

Niedobór wapnia u dzieci – zwiększone ryzyko osteoporozy i otyłości w dorosłym życiu

Zdjęcie: Philippe Put

Jak informują naukowcy z North Carolina State University - niewystarczająca ilość wapnia otrzymywanego w pierwszych dniach życia ma większy wpływ na zdrowie kości i ryzyko nadwagi niż dotychczas przypuszczano .

Powyższy wniosek wyciągnięto na podstawie badań na zwierzętach - świniach. Obserwacji poddano prosięta. Zwierzeta otrzymujące dietę ubogą w wapno miał mniejszą gęstość i wytrzymałość kości.

Jak mówi dr Chad Stahl (autor badań): "Bardzo wczesny niedobór wapna sprawia, że kości zawierają więcej komórek tłuszczowych niż minerałów. To z kolei sprawia, że prosięta te są bardziej podatne na osteoporozę i otyłość w późniejszym okresie życia"

Dlaczego świnie?

Zwierzęta te jako jedyne poza ludźmi organizmy, mają problem z osteoporozą. Na tej podstawie wysnuto wniosek, że dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia niemowlętom w dużym stopniu rzutuje na ich późniejszy stan zdrowia.

Jak mówi wymieniony powyżej badacz: "może lekarze będą określali osteoporozę nie jako chorobę wieku starszego, ale jako chorobę dziecięcą, która uaktywnia się dopiero w późniejszym okresie".

To badanie po raz kolejny przypomina nam, jak ważną rolę odgrywa dieta kobiet w ciąży oraz karmiących mam.

Na podstawie: www.sciencedaily.comSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej na temat witamin dowiesz się z darmowego Poradnika Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także