Jesteś tutaj:

Niewłaściwa dieta ciężarnych może powodować otyłość u potomstwa

Nowe badania przedstawiają ścisły związek między jadłospisem ciężarnych, a nadwagą lub otyłością u ich dzieci.

Niewłaściwa dieta ciężarnych może powodować otyłość u potomstwa

Zdjęcie: Neeta Lind

Nowe badania przedstawiają ścisły związek między jadłospisem ciężarnych, a nadwagą lub otyłością u ich dzieci. Okazuje się bowiem, że to co jadły kobiety ciężarne, może powodować otyłość potomstwa po przez zmianę funkcji genów odpowiedzialnych za rytm dobowy.

Ciężarne stosujące wysokotłuszczową dietę powodują zmianę w funkcjonowaniu genów płodu. Geny te odpowiadają za apetyt oraz ilość przyjmowanych pokarmów.

Ponadto zauważono, że przyjmowanie przez przyszłe matki pokarmów o dużej zawartości tłuszczów, może przyczynić się do rozwoju chorób wątroby (niealkoholowego stłuszczenia wątroby) u ich potomstwa.

W trakcie badań zaobserwowano, że u potomstwa kobiet preferujących dietę wysokotłuszczową, poza stłuszczeniem wątroby, występowały pewne zmiany w obrębie histonów (białek "oplatających" DNA), a także zmiany w obrębie profilu metabolicznego i rytmu dobowego.

Genetyczne aspekty, powodują więc, że dieta matki w trakcie ciąży, wpływa na rytm dobowy jej dziecka.

Badacze mają nadzieję, że opublikowanie tych informacji, zwiększy świadomość kobiet, na temat istotności zdrowego trybu życia, zwłaszcza w trakcie ciąży. Okazuje się, że nie można podważać związku między zdrowiem dziecka, a trybem życia matki, w trakcie trwania ciąży.

Istnieje także szansa na ograniczenie rozwoju nadwagi i otyłości u dzieci, jeśli ciężarne zastosują się do zdrowych - niskotłuszczowych diet. Ważnym jest fakt, ze normalizacja diety w trakcie ciąży, jak i u małych dzieci, sprzyja normowaniu apetytu i rytmu dobowego. Odpowiednia dieta, wprowadzona nawet po stosowaniu diety wysokotłuszczowej, daje spore szanse na ograniczenie występowania nadwagi i otyłości w kolejnych pokoleniach.

Warto mieć świadomość, że dieta matki determinuje przyszłą wagę dziecka, możliwe, że nawet przez cały okres jego życia (zachowanie tendencji do tycia, lub nie dopuszczenie do jej rozwoju).

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/11/101122111506.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także