Jesteś tutaj:

Palenie nie spowoduje, że schudniesz

Większość palaczy ma przeświadczenie, że jeśli tylko rzucą palenie, od razu przybiorą na wadze. Naukowcy postarali się dowieść, że związek między zwalczeniem nałogu, a wzrostem masy ciała, nie jest jednoznaczny.

Palenie nie spowoduje, że schudniesz
Większość palaczy ma przeświadczenie, że jeśli tylko rzucą palenie, od razu przybiorą na wadze. Naukowcy postarali się dowieść, że związek między zwalczeniem nałogu, a wzrostem masy ciała, nie jest jednoznaczny.

W Szkocji przeprowadzono badania, których podstawowa teza głosiła, iż palenie nie pomaga w uzyskaniu szczupłej sylwetki. To zdanie już informuje, że nie ma podstaw, aby palić papierosy w celu uzyskania i utrzymania odpowiedniej wagi.

Czy zatem palenie papierosów ma jakikolwiek wpływ na naszą wagę?

Kwestia wpływu palenia papierosów na wagę człowieka, jest praktycznie od wielu lat uznawana za jednoznacznie określoną, a mianowicie: rzucasz palenie = tyjesz. Dotychczasowe badania potwierdzały fakt, iż zmniejszający się odsetek osób palących, był równoległy w czasie do wzrastającego odsetka osób otyłych. Ale czy powinno się te kwestie wiązać? Być może otyłość nie wynikała bezpośrednio z „rozstania z papierosem”? Nie do końca przekonujące informacje dotyczące korelacji między paleniem papierosów, a przybieraniem na wadze, stały się ideą kolejnych eksperymentów dla Lisy Webb (prowadzącej badania).

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

W badaniu uczestniczyło około 6 000 osób. Stosowano dwa rodzaje pomiarów wskaźników masy ciała: BMI (Body Mass Index, wskaźnik informujący o korelacji wzrostu do wagi - im wyższa wartość współczynnika, tym osoba jest bardziej otyła) oraz WHR (waist hip ratio, czyli stosunek szerokości bioder do szerokości talii – informuje o prawidłowym kształcie ciała, im jego wartość jest niższa, tym budowa ciała jest bardziej zbliżona do prawidłowej). Eksperyment zatytułowano: „Palenie w dobie otyłości: badanie trendów sekularnych w kontekście tkanki tłuszczowej i palenia papierosów”.

Jakie osiągnięto wyniki?

Wyniki potwierdziły przypuszczenia o niejednoznacznym wpływie palenia papierosów na masę ciała palaczy. Na podstawie zmierzonych wartości współczynnika BMI u uczestników badania stwierdzono, że kobiety palące papierosy posiadały niższą wartość tego współczynnika od kobiet niepalących. Natomiast już inaczej było w przypadku wskaźnika WHR, gdyż zauważono, że wśród kobiet i mężczyzn palących papierosy jego wartość była wyższa niż w przypadku osób niepalących.

Zatem badanie dowiodło, że w przypadku osób palących, wartość współczynnika BMI jest niższa, a zatem korzystniejsza. Natomiast już w przypadku drugiego współczynnika (WHR), jest zupełnie na odwrót – jest on wyższy dla palaczy, czyli mniej korzystny.

Na podstawie otrzymanych wyników, można stwierdzić, że palenie papierosów nie spowoduje, że schudniemy!

To odkrycie dostarcza bardzo ważnych informacji w zakresie zdrowia społecznego, bowiem często palacze, a w szczególności kobiety „zasłaniają się” takim właśnie stwierdzeniem – odczuwając obawy, a wręcz pewność, że skończenie z nałogiem, przyczyni się do niechcianego przytycia. Rzucając palenie możemy przytyć dla tego, że zajęcie polegające na celebrowaniu palenia papierosów (ruchów przybliżających papierosa do ust, trzymanie go w ustach, trzymanie go w dłoniach) zastępujemy przekąskami. Zatem to nie papierosy utrzymują naszą wagę w określonych wartościach, ale dieta. Jeśli po odstawieniu papierosów, nie sięgniemy po słodkie i słone przekąski, nie musimy się obawiać, że przytyjemy. A rozstanie z nałogiem z pewnością wpłynie w korzystny sposób na nasze zdrowie, stan cery i uzębienia, świeżość oddechu, zapachu odzieży oraz ciała, a także na nasze zasoby materialne.

Spróbujmy przeciwstawić się nikotynie i wykazać się silną wolą w walce z nałogiem!

mgr farm. Kinga Dziwisz

Artykuł źródłowy: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/07/110704123239.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także