Jesteś tutaj:

Parabeny w kosmetykach – czy lepiej ich unikać?

Mówi się, że są częstą przyczyną alergii skórnych. Czy parabeny są groźne dla naszego zdrowia i nie powinniśmy stosować kosmetyków z ich zawartością?

Parabeny w kosmetykach – czy lepiej ich unikać?

Zdjęcie: SuperFantastic

W ciągu ostatnich kilku lat wokół parabenów narosło wiele nieporozumień. Mówi się, że substancje te są częstą przyczyną alergii skórnych. Ponadto, że stosowanie kosmetyków, które je zawierają, ma związek z powstawaniem raka.

Czy rzeczywiście parabeny są groźne dla naszego zdrowia i nie powinniśmy stosować kosmetyków z ich zawartością?

Parabeny są to substancje czynne stosowane w kosmetyku w celu przedłużenia jego trwałości. Są konserwantami. Wykazują szerokie spektrum działania przeciwko drobnoustrojom takim jak grzyby, bakterie i pleśń. Ich działanie jest skuteczne nawet przy niskich stężeniach. Do ich grupy zaliczamy związki oznaczone na opakowaniu kosmetyku m.in. jako:
 • methylparaben
 • ethylparaben
 • propylparaben
 • butylparaben
 • isopropylparaben
 • potassium Methylparaben

Parabeny - częsta przyczyna alergii skórnych?

Stosowanie tej grupy konserwantów jest regulowane przepisami prawa. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia parabeny znajdują się na liście konserwantów dozwolonych do stosowania w kosmetykach.

Surowce te są najlepiej przebadanymi substancjami konserwującymi pod względem bezpieczeństwa.

W kosmetyku bardzo często zamiast pojedynczych parabenów są stosowane ich mieszanki. Dlaczego?

Zastosowanie w kosmetyku ich mieszaniny umożliwia zredukowanie ilości, lub zrezygnowanie z innych konserwantów. Dzięki temu znacznie obniża się stężenie konserwantów w kosmetyku.

Parabeny - przyczyna raka piersi?

Obawy pojawiły się w roku 2003 w związku z pojawieniem się publikacji dr Philippy Darbe. Publikacja zawierała informacje mówiące o obecności śladowych ilości parabenów w tkance nowotworowej, która została pobrana z piersi. Po opublikowaniu wyników pojawiło się wiele obaw dotyczących stosowania kosmetyków z parabenami. Konkretnie dotyczyły one dezodorantów i antyperspirantów z ich zawartością. Czy obawy te były słuszne?

Istnieją dane epidemiologiczne, które wykluczają prawdopodobieństwo powstawania raka piersi w wyniku stosowania kosmetyków w okolicy dołów pachowych. Poza tym parabeny bardzo słabo przenikają przez barierę jaką jest nasza skóra. Nawet gdyby do tego doszło to nasz organizm szybko by je zmetabolizował. Poza tym większość dezodorantów i antyperspirantów nie ma w składzie parabenów.

Istotne są również dwa inne fakty. Występowanie raka sutka wiąże się z obecnością dużej ilości gruczołów limfatycznych w tym obszarze. Ponadto nie ma możliwości, aby składniki kosmetyku przenikały z dołu pachowego do tkanki piersi. Nie jest to prawdopodobne, ponieważ przepływ limfy zachodzi od piersi w kierunku dołu pachowego, a potem w kierunku innych organów i tkanek.

Kosmetyk bez parabenów - kosmetyk bezpieczny, bo nie zawiera konserwantów?

W momencie otwarcia słoiczka do preparatu kosmetycznego dostaje się powietrze, a my w efekcie używania palcami możemy wprowadzić do niego różne mikroorganizmy. Kosmetyk bez zawartości konserwantu miał by krótką trwałość i datę ważności. Ponadto mogłyby się w nim namnożyć bakterie, grzyby i pleśń. To spowodowałoby, że nie nadawałby się do dalszego stosowania.

Brak zawartości parabenów w kosmetyku nie znaczy, że nie ma w nim innej substancji konserwującej. Skąd wiemy, że nie zastosowano w nim substancji gorzej tolerowanej przez skórę?

Jako, że parabeny należą do grupy konserwantów najlepiej przebadanych nie musimy wcale unikać kosmetyków z ich zawartością. Nie ma żadnych badań naukowych wskazujących na to, że substancje te mogą niekorzystnie wpływać na stan naszego zdrowia.

Stwierdzenie, "że kosmetyk bez parabenów" jest lepszy czy bezpieczniejszy - jest błędne.

Joanna Hirszler

Dyplomowany technik usług kosmetycznych i studentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Obecnie pracuje jako dermokonsultantka w aptece ogólnodostępnej.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także