Jesteś tutaj:

Picie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy

Jak donoszą badania regularne picie kawy może pomóc w prewencji rozwoju cukrzycy typu 2.

Picie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy

Zdjęcie: Katherine Lim

Jak donoszą badania regularne picie kawy może pomóc w prewencji rozwoju cukrzycy typu 2.
Obiecujące wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry. Fumihiko Horio i jego współpracownicy zwrócili uwagę, na dawne badania donoszące o korzystnym wpływie kawy na redukcję ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednak nie były w tym kierunku prowadzone żadne dokładniejsze badania.

Kawa przeciwko cukrzycy?

Naukowcy przeprowadzili badanie na myszach. Jednej grupie zwierząt podawano kawę, natomiast drugiej - wodę. Przyjmowanie kawy chroniło przed wzrostem poziomu cukru we krwi i poprawiało wrażliwość tkanek na insulinę - hormon wydzielany przez trzustkę, niezbędny dla prawidłowej gospodarki glukozą, co obniżało ryzyko rozwoju cukrzycy. Ponadto kawa powodowała szereg korzystnych zmian m.in. w wątrobie, zmniejszających ryzyko rozwoju cukrzycy. Jak mówią naukowcy, po przeprowadzeniu jeszcze innych adekwatnych badań laboratoryjnych - "Kofeina może być jednym ze skuteczniejszych przeciwcukrzycowych składników kawy".

Fakty dotyczące cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba dotykająca zarówno młode jak i starsze osoby. Rozwija się kiedy trzustka nie produkuje dostatecznej ilości insuliny, lub ciało nie jest w stanie wystarczająco zareagować na produkowaną przez trzustkę insulinę. W efekcie - rozwija się hiperglikemia, we krwi dochodzi do wzrostu stężenia glukozy - dużo większego niż przewiduje norma. Nieleczona cukrzyca prowadzi do rozwoju poważnych powikłań - w tym uszkodzeń nerwów i naczyń krwionośnych.
Jak podaje WHO (World Health Organization) cukrzyca każdego roku jest przyczyną 5 % zgonów na świecie.
Jeżeli nie podejmie się odpowiednich kroków w kierunku prewencji i leczenia, ilość zgonów spowodowanych cukrzycą wzrośnie o 50 % w przeciągu najbliższych 50 lat.
mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Na podstawie: www.sciencedaily.com oraz www.who.int
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także